Skip to content
  • 24 kwietnia 2025 07:02

Pracodawca Przyjazny Seniorom

kwi 11, 2025

10 kwietnia w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się debata pt. „Praca dla seniorów. Czy pracodawcy potrafią wykorzystać potencjał starszych pracowników?”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli organizacji pracodawców, ekspertów oraz członków Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO, którzy wspólnie zastanawiali się nad efektywnym wykorzystaniem potencjału starszych pracowników i tworzeniem dla nich odpowiednich miejsc pracy .

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora, w związku z realizacją kampanii „Pracodawca Przyjazny Seniorom”, reprezentowali nasi eksperci w składzie: mecenas Michał Modro, dr Tomasz Majszyk i Wojciech Kałkusiński.

Debatę otworzyła Barbara Imiołczyk, dyrektor Centrum Projektów Społecznych w BRPO, przypominając, że jest to już trzecie spotkanie z cyklu debat dotyczących zatrudnienia seniorów. Poprzednie dotyczyły ogólnie zatrudnienia osób starszych oraz dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Obecna debata skupiła się na roli pracodawców w zachęcaniu do dłuższego zatrudnienia oraz tworzeniu dobrych warunków pracy dla starszych pracowników.

Pani Imiołczyk zwróciła uwagę na rosnącą liczbę osób biernych zawodowo w wieku 60–89 lat, która w 2023 r. wyniosła prawie 8 mln, co stanowiło około 85% ludności w tym wieku. Podkreśliła, że wśród biernych zawodowo przeważają kobiety, co wynika m.in. z obniżonego wieku emerytalnego dla tej grupy.

W swoim wystąpieniu przytoczyła również dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wskazują, że główną przyczyną niewielkiej liczby pracujących osób starszych są stereotypy i uprzedzenia, postrzegające osoby starsze jako nieatrakcyjne czy obciążenie dla pracodawców.

Wystąpienie wprowadzające na temat zarządzania wiekiem jako sposobu wykorzystania potencjału i zwiększania zatrudnienia osób starszych wygłosił Tomasz Schimanek, członek Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO. Podkreślił on znaczenie zmiany podejścia do starszych pracowników i konieczność wdrażania polityk zarządzania wiekiem w firmach.

Podczas debaty poruszono również kwestię niskiego zainteresowania samorządów tematyką zarządzania różnorodnością pokoleniową. Z ponad trzech tysięcy wysłanych ankiet dotyczących metod zarządzania różnorodnością pokoleniową, odpowiedzi udzieliły jedynie trzy jednostki samorządu terytorialnego.

Debata zakończyła się apelem o konieczność zmiany podejścia do starszych pracowników, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, oraz o wdrażanie polityk sprzyjających różnorodności pokoleniowej w miejscu pracy.

Więcej informacji: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do współpracy w ramach organizowanej przez nas kampanii „Pracodawca Przyjazny Seniorom”. Artykuł na temat kampanii znajdziecie w ostatnim numerze Głosu Seniora na stronie 12 lub w wersji elektronicznej [klik].