• 7 listopada 2024 19:39

Gmina Korzenna jest gminą wiejską położoną w południowej części Polski,
w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w północno-wschodniej części powiatu. Sąsiaduje z gminami Bobowa, Chełmiec, Ciężkowice, Gródek nad Dunajcem, Grybów i Zakliczyn. Zajmuje powierzchnię 107 km2, tj. 6,9 % obszaru powiatu nowosądeckiego i 0,7 % terenu całego województwa małopolskiego.  W skład Gminy Korzenna wchodzi 16 sołectw (Bukowiec, Janczowa, Jasienna, Koniuszowa, Korzenna, Lipnica Wielka, Łyczana, Łęka, Miłkowa, Mogilno, Niecew, Posadowa Mogilska, Siedlce, Słowikowa, Trzycierz, Wojnarowa). Gmina zlokalizowana jest w odległości ok. 20 km od Nowego Sącza, ok. 70 km od Tarnowa i ok. 100 km od Krakowa, będących większymi ośrodkami przemysłowymi.

Nazwa wsi KORZENNA została nadana prawdopodobnie przez Króla Kazimierza Wielkiego, który często przebywał na tych terenach polując na zwierzynę. Korzenna była dawniej wsią szlachecką. W 1357 roku należała do rodu Strzemieńczyków herbu Strzemię, którzy od nazwy posiadanej wsi przybrali nazwisko Korzeńscy. Od roku 1629 Korzenna należy do rodu Strońskich. Po nich w 1788 roku przechodzi w ręce Koczanowiczów. Aleksander – Józef Koczanowicz umierając dzieli majątek pomiędzy swoje dzieci, które na przestrzeni 30 lat wysprzedają ziemię chłopom. Dwór nie konserwowany zawala się, ginie bezpowrotnie ród szlachecki, wskutek tego wieś staje się wolną – niezależną od dworu.

Po drugiej wojnie światowej Korzenna bardzo szybko zmienia się pod każdym względem. Bezpowrotnie z pejzażu wsi znikają drewniane chaty, powstają nowe murowane budowle o większym udogodnieniu dla potrzeb mieszkalnych i gospodarczych.

Korzenna staje się Gminą 1 stycznia 1973 roku. Tu mieści się siedziba Gminy, Poczty, Policji, Ośrodka Zdrowia wraz z apteką, Banku Spółdzielczego oraz Gminnej Spółdzielni „SCH”.

W szybkim tempie rozwija się szkolnictwo. Oświata w Gminie Korzenna jest niezmiennie priorytetem, gdyż myślimy o przyszłości tej bliskiej i tej dalekiej. W roku 1997 zostaje oddana do użytku nowa, piękna i duża szkoła w Korzennej.

Atrakcje turystyczne

  • Rezerwat „Cisy w Mogilnie” – leżący 10 km na wschód od Nowego Sącza, na północnym zboczu Jodłowej Góry, zajmuje obszar 35 hektarów. W otoczeniu jodłowego lasu zachował się tu kompleks kilkuset cisów. Najstarszy ma 560 lat, szeroką i miotlastą koronę, długie gałęzie, korę szaro-wiśniową, łuszczącą się charakterystycznymi nieregularnymi płatami. Obwód ma 348 cm, wysokość 18,5 m. Dzięki wybudowanej przez gminę drodze przyjeżdżający tu turyści nie tylko z Małopolski, ale i z całego kraju m.in. z Łodzi czy Kielc, mogą dzisiaj wygodnie dojechać niemal do linii drzew Dla wygody turystów utworzono tu także ścieżkę dydaktyczną odsłaniając drzewa tak, by były lepiej widoczne.
  • Rezerwat „Diable skały” – znajdujący się w malowniczo położonym Bukowcu przyrodniczy rarytas jest prawdziwą atrakcją turystyczną ze względu na osobliwość przyrodniczą w postaci niezwykłych skał oraz jaskini („Diabla dziura”) będącej wyzwaniem nawet dla wytrawnych grotołazów. Dopiero niedawno doczekał się imprezy promocyjnej (Majówka na Bukowcu) i porządnej ścieżki edukacyjnej ze szczegółowym oznakowaniem. Turyści dzięki niej dowiadują się jak unikatowe jest to miejsce i mogą bez błądzenia pokonać całą trasę prowadzącą przez teren o powierzchni 16 hektarów.
  • Nietoperze – kolonia nietoperzy mająca swoje siedlisko w „Diablej dziurze” (zimą) i na strychu kościoła w Bukowcu (latem) przekracza nawet 120 osobników, co plasuje ją wśród najważniejszych jaskiniowych zimowisk nietoperzy w Polsce. Piknik
    i sympozjum naukowe organizowane w Bukowcu pozwalają z informacją o tych rzadkich ssakach dotrzeć nie tylko do mediów lokalnych, ale także regionalnych
    i ogólnopolskich. Zaangażowanie niektórych mieszkańców Bukowca przy finansowej pomocy gminy doprowadziło do wydania folderu opisującego osobliwości rezerwatu oraz jego mieszkańców.

Zespoły regionalne

  • Regionalny Dziecięcy Zespół „Mali Lipniczanie” został założony w 2005 r. pod patronatem Centrum Kultury w Korzennej. Jego członkami są w większości dzieci
    z Lipnicy Wielkiej, jak również z pozostałych miejscowości gminy Korzenna. Zespół prezentuje autentyczny folklor Pogórza Sądeckiego.
  • Zespół Regionalny „Lipniczanie” ma bogate, kilkudziesięcioletnie tradycje. Początki zespołu miały miejsce w latach 60-tych ubiegłego stulecia, wówczas zaczęło funkcjonować w Lipnicy Wielkiej ognisko muzyczne. Debiut zespołu już pod obecnie funkcjonującą nazwą „Lipniczanie” odbył się w 1969 r. podczas lipnickich dożynek. Założycielem i wieloletnim kierownikiem zespołu był Jan Bulanda. Początek lat 70-tych był czasem starań o skompletowanie strojów, zakup instrumentów, ustalenie autentycznego repertuaru, choreografii, pozyskanie profesjonalnej opieki instruktorów. Członków zespołu łączy pasja do kultury ludowej, co ma też odzwierciedlenie w jakości występów, licznych sukcesach i kilkudziesięcioletnich tradycjach nieprzerwalnej działalności.
  • Zespół Regionalny „Janczowioki” powstał w 2010 r. przy Stowarzyszeniu Rozwoju Wsi Janczowa „Janczowska Wspólnota”. Jego działalność zainicjowana została przez grupę osób pasjonujących się śpiewem ludowym. Początkowo zespół występował
    w najbliższym otoczeniu m.in. w czasie rodzinnych pikników w Janczowej czy uroczystości kościelnych. Z czasem jego działalność rozszerzała się i „Janczowioki” regularnie zaczęli występować na gminnych i regionalnych imprezach kulturalnych. Zespół zyskał profesjonalną oprawę instruktorską oraz opiekę merytoryczną etnografa. Skompletowano również stroje regionalne oraz poszerzono repertuar. Wszystko to wpłynęło na poziom występów i rosnące uznanie dla zespołu w najbliższej społeczności. Dziecięcy zespół regionalny „Małe Janczowioki” powstał w 2011 r. Po pierwszych próbach, warsztatach tańca i śpiewu, grupa dzieci szybko przekształciła się w regularnie działający zespół. „Małe Janczowioki” prezentują folklor pogranicza Lachów Sądeckich i Pogórzan. Działalność zespołu jest z roku na rok coraz bogatsza. W repertuarze znajdują się tańce charakterystyczne dla tutejszego obszaru etnograficznego, ludowe zwyczaje rozłożone na wszystkie pory roku obrzędowego, tradycyjne zabawy dziecięce. Zespół występuje w czasie gminnych imprez kulturalnych takich jak: „Majówka na Bukowcu”, „Jarmark Korzeński”, „Dożynki Gminne”, pikniki rodzinne organizowane na terenie gminy Korzenna i poza nią. Członkowie systematycznie pracują nad programem artystycznym, rozwijają się, sukcesywnie uzupełniają strój. Efekty pracy widać dzięki zaangażowaniu dzieci, sporemu wkładowi instruktorów oraz wsparciu rodziców i szkoły.
  • Orkiestra Dęta – działa od 2009 r. przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mogilnie.
    W występach zespołu uczestniczy zazwyczaj ok. 20 członków. Repertuar orkiestry jest szeroki – od utworów sakralnych przez marszowe do rozrywkowych. W skład orkiestry wchodzi sekcja instrumentów dętych blaszanych, instrumentów perkusyjnych, jak również sekcja instrumentów dętych drewnianych. Orkiestra bierze udział w wielu imprezach kulturalnych, uroczystościach religijnych i przeglądach. Wraz z orkiestrą funkcjonuje zespół mażoretek, prezentujący choreograficzne układy taneczno-marszowe do muzyki orkiestrowej, żonglując i podrzucając przy tym pałeczki mażoretkowe.

Szkoła Muzyczna I Stopnia

Pomysł utworzenia szkoły narodził się w 2012 roku będąc reakcją na popularność zajęć muzycznych oferowanych przez Centrum Kultury w Korzennej, zainteresowanie udziałem w pracach zespołów folklorystycznych działających na terenie Gminy Korzenna, a także powodzeniem inicjatyw utworzenie chóru i orkiestry dętej. Rosnąca rzesza osób upatrujących w muzyce swoją pasję było wyraźnym sygnałem na zapotrzebowanie na profesjonalne kształcenie muzyczne na terenie gminy.

19 sierpnia 2013 r. zostało podpisane porozumienie z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanem Zdrojewskim w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie
i prowadzenie przez gminę z dniem 1 września 2013 roku Szkoły Muzycznej I stopnia
w Korzennej. W ślad za nim 21 sierpnia 2013 r. Rada Gminy Korzenna podjęła uchwałę
w sprawie utworzenia Szkoły Muzycznej I stopnia w Korzennej.

Ostatnim akordem organizacji szkoły były odbywające się 26 i 27 sierpnia 2013 r. badania przydatności kandydatów ubiegających się o przyjęcie do Szkoły Muzycznej I stopnia
w Korzennej. W ich efekcie do szkoły przyjęto 64 uczniów. Uroczysta inauguracja działalności szkoły odbyła się w Dzień Edukacji Narodowej, 14 października 2013 roku.

Strona internetowa:

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w Ośrodku Pomocy Społecznej w Korzennej

Korzenna 325, 33-322 Korzenna

Tel. 18 440 66 24

Skip to content