• 16 lipca 2024 14:19

Startuje projekt “wzMOCnieni”

Projekt “wzMOCnieni” to innowacyjny program osiągania dobrostanu w wieku senioralnym. Projekt o charakterze rozwojowym i szkoleniowym jest odpowiedzią na zgłaszane potrzeby środowisk pracujących z seniorami, na aktualne, poważne i długotrwałe kryzysy dotyczące seniorów, takie jak: pandemia, wojna w Ukrainie, czy kryzys gospodarczy, które wpłynęły na ich funkcjonowanie i diametralnie zmieniły znaczenie pracy aktywizującej i włączającej społecznie osoby starsze w województwach dolnośląskim i opolskim.

Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie instytucji: lider- Fundacja Via Salutis, partnerzy: Stowarzyszenie Praktyków Dramy “STOP KLATKA” oraz Ós Pressan i Reykjavik Ensemble. – Z islandzkimi partnerami współpracujemy poprzez łączenie kilku metodologii, opartych m.in. na teorii poliwagalnej i pobudzeniu systemu społecznego zaangażowania, modelu rezyliencji, wzmacniania potencjału, poczucia mocy oraz siły sprawczej przy pomocy pracy z ciałem i umysłem, by osiągnąć poczucie bezpieczeństwa, równowagę emocjonalną, pokonać stan stresu i lęku, a docelowo osiągać pełen dobrostan i sprawność psychospołecznąpodkreśla Alicja Przepiórska-Ułaszewska, współzałożycielka Fundacji Via Salutis, która jest liderem projektu.

Całość działań objęta jest honorowym patronem dwóch Marszałków Województw: Cezarego Przybylskiego – dolnośląskiego i opolskiego – Andrzeja Buły. Ponadto patronatem medialnym projekt objęli: Głos Seniora, Super Senior oraz portal flexi.pl. Szczegóły działań można śledzić na bieżąco,
“lajkując” stronę www.facebook.com/wzmocnieni.

Oficjalnie projekt ruszy 1 grudnia 2022 roku podczas konferencji „Dobrostan w wieku senioralnym”, która odbędzie się w Opolu w Wyższej Szkole Bankowej, ulica Kośnego 72,  sala 402. Start godzina 9:30. Od godziny 10.00 otwarcie obrad i wystąpienia tematyczne: prof. dr hab. Artur Fabiś: „Dobrostan psychiczny w wieku senioralnym – szanse i zagrożenia”, dr Jadwiga Kwiek: „Rezyliencja, jak wskoczyć na wieżę Eiffla?” oraz część warsztatowa prowadzona przez ekspertki w projekcie –  dr Joannę Wawrzyniak, Alicję Przepiórską-Ułaszewską i Agnieszkę Buśk oraz partnera islandzkiego. Przewidziano też czas na dyskusję z udziałem uczestników konferencji.

Warto podkreślić, że w ramach realizacji projektu ekspertki wypracują, przetestują i upowszechnią program “wzMOCnieni” wśród edukatorów senioralnych. Zadanie ma na celu wzmocnienie i integrację (w tym międzykulturową) oraz obniżenie poziomu wykluczenia społecznego seniorów. Projekt przeciwdziała marginalizacji seniorów, uruchamia proces budowania dobrostanu i podnosi kompetencje osób działających w obszarze senioralnym.

Ekspertkami, które będą działać w ramach zadań będą:

  • Joanna Wawrzyniak – doktor pedagogiki w obszarze gerontologii społecznej i andragogiki, wykładowca akademicki, animatorka osób starszych realizująca od 15 lat projekty aktywizacyjne i edukacyjne z seniorami oraz osobami dorosłymi, autorka wielu artykułów naukowych i publikacji teoretycznych oraz metodycznych z zakresu pracy z seniorami. Pracownik naukowy Wyższej Szkoły Bankowej.
  • Agnieszka Buśk – absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej oraz trenerka i superwizorka dramy stosowanej. Od 17 lat realizuje projekty społeczne. Swoją darmową praktykę uzupełnia o inne metody: coaching, facylitację, gry strategiczne. Związana ze Stowarzyszeniem Praktyków Dramy “STOP KLATKA”.
  • Alicja Przepiórska-Ułaszewska – absolwentka studiów podyplomowych z psychogerontologii, psychologii społecznej i coachingu. Certyfikowana mediatorka, mentorka i trenerka, instruktorka jogi śmiechu. Specjalistka ds. aktywizacji społecznej seniorów, autorka projektów na rzecz środowisk senioralnych. Jako wykładowca i trener przygotowuje przyszłych psychogerontologów. Współpracuje z UTW, uczelniami, NGO, Domami/Klubami Seniora. Współzałożycielka Fundacji Via Salutis.
  • Ewa Marcinek – autorka tekstów literackich, nauczyciel kreatywnego pisania. Współtworzy niezależne wydawnictwo literackie Ós Pressan oraz międzynarodowy projekt teatralny Reykjavík Ensemble. Prowadzi warsztaty w programach społecznych.
  • Pálína Jónsdóttir – inicjatorka Reykjavik Ensemble, pracuje metodami teatru dla wykluczonych, specjalistka w terapii Tańcem i Ruchem.

Zachęcamy do rejestracji na konferencję:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfKyawCSQieubT67ognERxKGV-R8KCxBxhF-pjm6KA_st–8w/viewform

Program wydarzenia: