Skip to content
  • 14 kwietnia 2025 10:47

Głos Seniora w Hiszpanii!

kwi 7, 2025

Stowarzyszenie MANKO – Głos Seniora w ramach wielu kampanii, m.in. „Pracodawca Przyjazny Seniorom”, „Szkoła Przyjazna Seniorom”, „Stop Niewolnictwu IV piętra” propaguje i nawołuje do aktywizowania seniorów i umożliwienia im tej aktywności w kwiecie wieku. Takie zadanie mają też prowadzone przez nas programy – Gmina Przyjazna Seniorom oraz Ogólnopolska Karta Seniora. Nasi ambasadorzy niezmiennie od lat pokazują, że aktywne i ciekawe życie po 60-tce jest możliwe. Zobaczcie jak nasza ambasadorka, pani Bożena Sałacińska, spędziła czas na wyjeździe do Hiszpanii z Erasmus+.

 

Z pięknej Bydgoszczy do gościnnej Sevilli!

W marcu, w ramach III części projektu „Erasmus+”, w 14 osobowej grupie członków Obywatelskiego Parlamentu Seniorów gościłam w Sevilli. Organizatorem wyjazdu do Hiszpanii był Przewodniczący OPS, Zbigniew Tomczak. Wyjazd został zorganizowany przy współpracy hiszpańskich i włoskich przedstawicieli organizacji wolontariackich. Jak przystało na ambasadorkę Głosu Seniora zabrałam dla hiszpańskich przyjaciół dwa ostatnie numery tego wydawnictwa.

W czasie pobytu grupa z Polski uczestniczyła w konferencji zorganizowanej przez CONFEMAC. Okazją było 20-lecie istnienia tej hiszpańskiej korporacji organizującej wolontariat na rzecz osób starszych. Organizacja działa pod hasłem „Wszyscy się uczymy, wszyscy nauczamy”. Seniorzy, którzy odnieśli sukces, stali się dla młodzieży wzorem istnienia. Tematami przewodnimi dyskusji była promocja aktywnego starzenia się i wolontariat osób starszych. Idea jaka przyświecała obradom wskazywała na drogę ucieczki od samotności poprzez uczestnictwo w życiu społecznym. Wskazywała też w jaki sposób pomagać osobom niesamodzielnym.

Kolejna wymiana doświadczeń miała miejsce na uniwersytecie Pablo da Olavide. W tej najmłodszej uczelni Hiszpanii kształci się około 14 tys. studentów. Tematem seminarium była współpraca międzypokoleniowa. Poznaliśmy metody jak doświadczenie życiowe osób starszych jest przekazywane młodzieży. W ramach spotkania poznaliśmy dobre praktyki realizowane przez organizacje z Polski, Włoch i Hiszpanii.

– W wolnym od zajęć czasie wraz grupą koleżanek i kolegów miałam możliwość zwiedzenia miasta. W pamięci utkwiła mi szczególnie katedra w Sewilli. To największa gotycka katedra na świecie. Jej podstawa nie ma charakterystycznego dla tego typu świątyń kształtu krzyża łacińskiego, lecz jest kwadratowa. Piękny był również Plac Hiszpański ze wspaniałą zabudową, fontannami i parkiem, który wyglądał cudownie pomimo padającego deszczu – wspomina Bożena Sałacińska.