
Gmina Bochnia położona jest w środkowej Małopolsce na granicy dwóch krain geograficznych tj. Kotliny Sandomierskiej (część północna gminy) oraz Pogórza Wielickiego (część południowa). Administracyjnie Gmina Bochnia należy do Powiatu Bocheńskiego. Siedziba gminy znajduje się w mieście Bochnia. Gminę Bochnia tworzy 31 miejscowości, które zajmują obszar 131 km². Mieszka w nich około 20.000 osób. Gmina rozciąga się na przestrzeni ok. 50 km wzdłuż rzeki Raby, Stradomki i ich dopływów. Piękny i urozmaicony krajobraz gminy współtworzą na północy równinne pola i łąki położone w dolinie rzeki Raby (z największym obszarem leśnym Puszczą Niepołomicką), a na południu niezwykle malownicze górzyste tereny, skąd można podziwiać panoramę Beskidu Wyspowego, a przy dobrej pogodzie – Tatry i Pieniny.
Pod względem atrakcyjności historycznej Gmina Bochnia należy do najciekawszych w Małopolsce. Osadnictwo z czasów państwa Wiślan rozkwitało w 2 bliskich sobie ośrodkach: Łapczycy i Chełmie. Łapczyca (jako Labscicia et cum sale – Łapczyca z solą) wymieniona jest w bulli kardynała Idziego z 1105 roku jako część własności klasztoru Benedyktynów z Tyńca. Jest to wieś o najstarszej na Bocheńszczyźnie zapisanej historii, jedna z najstarszych miejscowości w Polsce południowej i głównych centrów osadniczych regionu bocheńskiego. Znajdują się tam ślady średniowiecznego grodziska, którego świetność przypadła na czas od IX do XI wieku.
Kilka miejscowości posiada bogatą, blisko tysiącletnią historię. Świadczą o niej zachowane do dziś średniowieczne dokumenty i zabytkowe obiekty. Liczne przekazy i kultywowane tradycje, to naturalny pomost pomiędzy przeszłością i teraźniejszością ziemi bocheńskiej. Do najbardziej interesujących turystycznie obszarów Gminy Bochnia należy Puszcza Niepołomicka oraz okolice Raby i Stradomki – rzek zaliczanych do pierwszej klasy czystości, będące miejscem rekreacyjnych wypadów mieszkańców Bochni i Krakowa nad wodę w okresie lata. Przy odrobinie szczęścia można tu złowić okazałego suma, szczupaka, leszcza, a nawet pstrąga.
Na skraju Puszczy, w kompleksie sportowo-oświatowym w Proszówkach, skorzystać można z krytej pływalni, kompleksu boisk, kortów tenisowych, a w zimie – sztucznego lodowiska. Szlak Via Regia Antiqua jest wizytówką turystyczną gminy Bochnia. Prowadzi on grzbietem wzniesienia utworzonego kiedyś przez lodowiec. Po północnej stronie płaska jak stół równina Kotliny Sandomierskiej z widokiem na Puszczę Niepołomicką i dolinę rzeki Raby kontrastuje z południową, pagórkowatą panoramą Pogórza. Przy szlaku prowadzącym z Bochni do Chełmu przez Łapczycę i Moszczenicę znajduje się kilka bardzo interesujących obiektów historycznych i turystycznych – kościół gotycki w Łapczycy, kościół Bożogrobców w Chełmie,
grodzisko prasłowiańskie w Chełmie. Na terenie gminy znajdują się liczne zabytkowe drewniane kościoły m.in. w Brzeźnicy, Gawłowie, Krzyżanowicach i Pogwizdowie, jak również pomniki upamiętniające m.in. hitlerowską zagładę ludności żydowskiej oraz cmentarze, na których pochowani zostali żołnierze polegli w walkach w trakcie I wojny światowej. Na terenie gminy działają dwa zespoły pieśni i tańca tj. “Siedlecanie” i „Brzeźnicanie”. Ich program artystyczny obejmuje tradycyjne pieśni i tańce z rodzimego regionu krakowskiego. Zespoły pielęgnują folklor regionu Nadrabia, zaszczepiając swą pasją i zamiłowaniem do
sztuki ludowej kolejne pokolenia. Prezentowany folklor taneczny, przeplatany piosenkami i ludową muzyką, uzupełniony barwnymi strojami, dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń. Od 1994 roku działa na terenie Naszej Gminy Orkiestra Baczków. W swej historii prezentowała i rozsławiała ona Polskę, Małopolskę i gminę Bochnia, dając się poznać jako szczególnie uzdolniony zespół koncertując we Włoszech, w Holandii i na Słowacji.
Na terenie Gminy Bochnia działa również Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Gawłowie oraz 4 kluby seniora, odbywają się także imprezy cykliczne m.in. Święto Gminy Bochnia i Turniej Sołectw, Gminny Dzień Dziecka, dożynki oraz Wianki Świętojańskie nad Rabą.
Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w:
Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bochni
32-700 Bochnia, ul. Kazimierza Wielkiego 26
Tel. 14 611 67 76
Strona internetowa:
https://www.bochnia-gmina.pl/
https://www.gops-bochnia.pl/
