Jednorazowe czy wielorazowe? Jakie materiały medyczne wybrać do placówki?
Obowiązkiem podmiotu udzielającego świadczeń medycznych jest dbanie o bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu. Składa się na to wiele zagadnień a jednym z najważniejszych jest ochrona przed patogenami. Każdorazowy kontakt z płynami ustrojowymi a nawet z powierzchnią skóry pacjenta sprawia, że dany przedmiot ulega kontaminacji. Rozwiązania są dwa: jednorazowe lub wielorazowe narzędzia. Które warto kupić do podmiotu medycznego? Rozważmy mocne i słabe strony jednorazowych i wielorazowych materiałów medycznych.
Jednorazowe produkty medyczne – wygoda bez sterylizacji
Za jednorazowe produkty medyczne uznaje się wszystkie narzędzia i artykuły, których w trackie procedur medycznych wolno użyć tylko jednokrotnie. Tylko pozornie ta definicja jest banalna i nie pozostawia żadnych wątpliwości. Rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana – jednorazowy wyrób medyczny nie zawsze jest bowiem wykorzystywany krótkotrwale.
Wspólną cechą jednorazowych wyrobów medycznych jest absolutny zakaz wykorzystania ich w postępowaniu z dwoma różnymi pacjentami. To oczywiste, że nie wykonamy iniekcji tą samą igłą dwóm różnym osobom. Należy jednak mieć na uwadze, że to samo dotyczy również strzykawki – nie wolno napełnić jej większą ilością płynu a następnie zmieniając igły, podawać go kilku pacjentom. Co więcej, jednorazowy wyrób medyczny uważa się za skażony nawet wówczas, gdy tylko dotknie powierzchni skóry pacjenta bez jej przebijania a także wtedy, gdy będzie miał styczność z jakąkolwiek inną powierzchnią (np. jeśli już po wyjęciu z hermetycznego opakowania dren upadnie na podłogę nie wolno założyć go pacjentowi).
Nie zawsze jednak jednorazowość łączy się z krótkotrwałością. Świetnym przykładem są tutaj wspomniane już dreny, ale także kaniule dożylne (czyli wenflony), cewniki, worki stomijne i cały wachlarz innych produktów, który pozostaje w kontakcie z ciałem pacjenta przez kilka godzin, dni a nawet tygodni. Szeroki wybór wysokiej jakości jednorazowych artykułów medycznych, niezbędnych w codziennej pracy każdego pomiotu medycznego, znajdziesz na stronie polskiej hurtowni https://eplaster.pl.
Zalety wyrobów medycznych jednorazowych: jednorazowe wyroby medyczne są tanie i łatwo dostępne. Można mieć ich pod ręką sporo, co znacznie przyspiesza tempo pracy. Mamy całkowitą pewność, że jednorazowe materiały są w pełni bezpieczne. Nie musimy też ponosić kosztów sterylizacji.
Wady wyrobów medycznych jednorazowych: jako że po wykorzystaniu taki przedmiot od razu musi zostać wyrzucony, musimy często zamawiać większe ilości takich artykułów. Zwiększają się także koszty utylizacji odpadów medycznych.
Wielorazowe produkty medyczne – mniej odpadów, wysoka pewność
Alternatywę stanowią wyroby medyczne wielokrotnego użytku. A tak naprawdę odwrotnie – to jednorazowe produkty wymyślono jako alternatywę dla wielorazowych, których używano od zarania medycyny. Stosunkowo niedawno odkryto jednak, że patogeny rozprzestrzeniają się nie tylko drogą powietrzną, ale mogą również osiadać na materiałach. Nabycie tej świadomości oznaczało początek antyseptyki.
Obecnie produkty medyczne wielokrotnego użytku są powszechnie stosowane w różnego typu podmiotach medycznych. Najczęściej korzystają z nich większe placówki – szpitale czy kliniki, które posiadają na miejscu własny sprzęt do sterylizacji.
Zalety wyrobów medycznych wielorazowych: produkty medyczne wielokrotnego użytku są najczęściej wykonane solidnie, a zatem charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne czy na działanie niesprzyjających czynników środowiskowych. Nie trzeba ich często zamawiać, dlatego zmniejszają się koszty utylizacji odpadów medycznych. Na dodatek warto nadmienić, że nie wszystkie narzędzia istnieją w wersji jednorazowej, dlatego w przypadku niektórych nie ma po prostu alternatywy.
Wady wyrobów medycznych wielorazowych: produkty wielorazowe kosztują więcej niż jednorazowe. Sporo zachodu wymaga także przystosowanie ich do kolejnego użytku (np. w przypadku sterylizacji parą wodną trzeba przygotować pakiety i opisać je, uwzględniając wszystkie zmienne). Taki pakiet ma datę przydatności – po jej upływie nie można już uznać, że dane narzędzie nadal jest jałowe. Jeśli natomiast umieściliśmy więcej narzędzi w jednym pakiecie, jego rozerwanie oznacza automatyczną kontaminację wszystkich, nawet jeśli nie zostaną użyte.
Które rozwiązanie jest zatem bardziej opłacalne? Wydaje się, że idealne jest zachowanie równowagi – czyli zakup zarówno jednorazowych, jak i wielorazowych artykułów medycznych, stosownie do preferencji personelu medycznego, wykonywanych procedur i możliwości podmiotu.