Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób decyduje się na drobne zmiany w swoim życiu – porządkuje mieszkanie, przechodzi na zdrowszą dietę lub zaczyna regularną aktywność fizyczną. Dla innych jest to sygnał, aby zadbać o swoje zdrowie holistycznie, włączając to zdrowie jamy ustnej. Warto zatem zaplanować wizytę kontrolną u dentysty, aby sprawdzić, jak nasze zęby przetrwały zimowy okres.
W jaki sposób zima wpływa na stan zębów?
Okres zimowy może mieć niekorzystny wpływ na organizm i to z kilku powodów. Zmiany temperatur mogą prowadzić do osłabienia szkliwa i nadwrażliwości. Niektóre osoby spożywają w zimie większą ilość słodyczy, co wiąże się z ryzykiem rozwoju próchnicy. Poza tym w zimie mamy mniejszy dostęp do świeżych warzyw i owoców, które dostarczają cennych witamin i minerałów wspomagających zdrowie jamy ustnej. Wraz z nadejściem wiosny, gdy dni stają się dłuższe i robi się cieplej, warto skontrolować stan uzębienia i wzmocnić je np. poprzez poprzez profesjonalne czyszczenie i remineralizację szkliwa.
Warto również dodać, że po zimowych miesiącach organizm może być osłabiony. W przypadku dziąseł łatwiej o stany zapalne i podrażnienia. Jeśli pod linią dziąseł nagromadziła się płytka nazębna, zwiększa się ryzyko chorób przyzębia, które z czasem mogą mieć poważne konsekwencje dla całej jamy ustnej. Dzięki wizycie kontrolnej, podczas której dentysta oceni kondycję dziąseł, możemy uniknąć skomplikowanych zabiegów. Specjalista może nam również zaproponować preparaty zmniejszające wrażliwość zębów.
Jakie zabiegi najczęściej wykonuje się wiosną?
Ciepłe dni sprzyjają częstszym spotkaniom towarzyskim, rodzinnym imprezom i podróżom. To doskonała okazja, aby zadbać o estetykę uśmiechu. Wiosna motywuje do zmian, więc coraz więcej osób decyduje się m.in. na wybielanie zębów. Warto jednak wcześniej skonsultować swoje plany z lekarzem stomatologiem, by sprawdzić stan uzębienia i dobrać metodę, która nie tylko poprawi wygląd, ale też nie osłabi zębów. Odpowiednie przygotowanie przed wybielaniem lub innym zabiegiem sprawi, że efekt końcowy będzie długotrwały.
Wizyta u stomatologa może być także impulsem do częstszego używania nici dentystycznych, doboru lepszej pasty czy szczoteczki, która będzie lepiej radzić sobie z usuwaniem osadów. Po konsultacji pacjenci często uświadamiają sobie, jak niewiele trzeba, aby poprawić codzienną higieną jamy ustnej i skutecznie zadbać o swoje zdrowie. Warto pamiętać, że nawet proste zmiany w nawykach żywieniowych i czyszczeniu zębów przekładają się na mniejsze ryzyko ubytków i chorób przyzębia. Zbliżająca się wiosna to świetna okazja, aby zweryfikować dotychczasowe działania i upewnić się, że nasz uśmiech prezentuje się nienagannie. Regularne wizyty u dentysty pozwolą nam również uniknąć przykrych niespodzianek w postaci nagłego bólu i konieczności długotrwałego leczenia.