• 4 lutego 2025 19:54

Gmina Dydnia jest gminą wiejską, leżącą w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim. Jej powierzchnia wynosi 130,3 km², a zamieszkuje ją 7664 osoby (2023 r.). Tworzą ją miejscowości wiejskie: Dydnia, Grabówka, Jabłonka, Końskie, Krzemienna, Krzywe, Niebocko, Niewistka, Temeszów, Obarzym, Ulucz, Witryłów i Wydrna. Hroszówka oraz Jabłonica Ruska jako wsie opuszczone nie są sołectwami.
Gmina Dydnia czaruje swoim urokiem, urzeka bogactwem natury, zachwyca zakorzenieniem w tradycji, słynie z serdeczności i otwartości mieszkańców. To bezpieczne i przyjazne miejsce w dolinie rzeki San, zapewniające mieszkańcom wysoką jakość życia i możliwości rozwoju, czerpiące z bogatego dziedzictwa przeszłości, odpowiedzialnie korzystające z zasobów środowiska naturalnego, z rozwiniętą, unikalną ofertą turystyczną, bazującą na walorach i produktach lokalnych.

Na terenie gminy występuje wyżynny typ krajobrazu naturalnego, grzbiety górskie biegną z północnego zachodu w kierunku południowego wschodu. Wzgórza opadają na ogół łagodnie w stronę dolin rzek i potoków. Na niepowtarzalny klimat terenów gminnych składają się bogata fauna wodna i lądowa, bujna flora, czyste oraz nieskażone powietrze. Sporą jej część stanowią lasy porośnięte drzewostanem mieszanym górskim. Dydnia i jej okolice szczyci się bogatą historią, barwną i tragiczną jednocześnie. Liczne zabytki, obiekty sakralne, pozostałości zabudowy dworskiej, unikalne budownictwo drewniane i miejsca pamięci są świadkami wydarzeń, które miały miejsce tu na przestrzeni
wieków.
W gminie Dydnia przywiązuje się dużą wagę do rozwijania i podwyższania jakości usług społecznych skoncentrowanych wokół prężnie działającego Ośrodka Pomocy Społecznej stanowiącego w środowisku lokalnym centrum usług społecznych. Bogata oferta usług psychologicznych, pedagogicznych, asystenckich, prawnych, opiekuńczych i profilaktycznych poszerzona poprzez realizację projektów ze środków rządowych i europejskich adresowana jest do wielu mieszkańców. Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństwa, jak i rosnące oczekiwania mieszkańców, wymagają zwiększenia zakresu usług
społecznych, stąd obecnie na terenie gminy funkcjonują: Środowiskowy Dom Samopomocy w Krzywem, dysponujący 30 miejscami pobytu dziennego dla podopiecznych. Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Krzemiennej od 2022 r. zapewniające usługę zamieszkiwania całodobowego dla 13 dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz pobytu dziennego dla 7 dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Kluby Senior+ od 2021 r. w Temeszowie i od 2020 r. w Jabłonce, które łącznie dysponują 45
miejscami dla osób w wieku powyżej 65 roku życia. Od 2023 r. po wygaśnięciu szkół w Obarzymie i Niewistce, uczniowie uczą się w placówkach w Dydni, Niebocku, Jabłonce, Końskiem, Wydrnej i Grabówce. Przedszkola i oddziały przedszkolne znajdują się w Dydni, Niebocku i Jabłonce. W Dydni prężnie działa Szkoła Muzyczna I st. oraz utworzono samorządowy żłobek. Organizatorem wydarzeń społeczno-kulturalno-promocyjnych jest Gminny Ośrodek Kultury, Bibliotek i Promocji w Dydni. Twórczość ludowa na ziemi dydyńskiej jest kontynuowana i pielęgnowana również przez młodsze pokolenia. Tu funkcjonują, tworzą i czerpią inspirację poeci ludowi, hafciarki, kowale – artyści, garncarze, rzeźbiarze, cieśle, wikliniarze, koszykarze i twórcy bardziej współczesnego rękodzieła. Kultywowane są tradycje związane z obrzędami świąt kościelnych i zmieniającymi się porami roku. Obyczaje są wyrazem lokalnego ducha, wyznawanych wartości i ideałów, angażują całe społeczności wiejskie. 13 kół gospodyń wiejskich na terenie gminy dba o podtrzymywanie tradycji ludowych, rękodzielniczych i kulinarnych. Ich członkinie są kreatorkami życia na wsiach, angażują się w działania na rzecz mieszkańców, zaś aktywność skupia się w domach ludowychusytuowanych w 7 miejscowościach.

Przez gminę przebiegają 4 trasy nordic walking o różnych poziomach trudności, najkrótsza z nich mierzy 4,7 km długości, natomiast pozostałe mierzą kolejno: 8 km, 11 km, 15,4 km. Szlak Architektury Drewnianej (trasa nr 1 krośnieńsko-brzozowska 134 km), na której znajdują się drewniane kościoły w Jabłonce i Obarzymie oraz plebania w Dydni. Szlak Ikon (dydaktyczny, niebieskie znaki) wychodzi i wraca do Sanoka, na jego trasie znajduje się cerkiew w Uluczu, kładka w Witryłowie oraz świątynie w Końskiem i Krzywem.

Gmina jest zlokalizowana na trasie przebiegu Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo, na tym terenie zlokalizowano dwie jego trasy: „W krainie miejsc zapomnianych” długości 30,9 km oraz „Śladami Pogórzan i Dolinian” długości 51.5 km. Szlak rowerowy „Prawem i Lewem po Ziemi Sanockiej” prowadzi śladami słynnych rodów szlacheckich ziemi sanockiej m.in. Dydyńskich, właścicieli wielu posiadłości ziemskich zlokalizowanych na terenach obecnej gminy Dydnia. Trasa ma długość 41 km. Dużą atrakcją turystyczną są spływy kajakowe malowniczymi przełomami Sanu wśród Pogórza Dynowskiego i Przemyskiego. Atrakcję stanowi też przeprawa promowa w Krzemiennej. Wędkarzom oprócz Sanu pełny relaks zapewnią liczne stawy w Krzemiennej i Temeszowie. Gmina Dydnia zaprasza!

Skip to content