• 22 stycznia 2025 07:45

Europa i Polska wobec wyzwań zdrowia

gru 19, 2024 #Senior, #seniorzy

17 grudnia 2024 roku odbyła się kolejna debata Medycznej Racji Stanu pt. „Europa i Polska wobec wyzwań zdrowia” pod patronatem medialnym Głosu Seniora. W trakcie dyskusji uczestnicy szukali rozwiązań problemów związanych z demografią, zdrowiem psychicznym młodzieży, epidemią otyłości, rosnącą liczbą diagnozowanych chorób sercowo-naczyniowych, nowotworowych, neurodegeneracyjnych. W debacie uczestniczyli m.in prezes Stowarzyszenia MANKO i Głosu Seniora Łukasz Salwarowski – członek Rady Dostępności i Rady ds. Polityki Senioralnej przy minister ds. polityki senioralnej Marzenie Okle-Drewnowicz, prof. Marta Podhorecka – przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, a także prof. Agnieszka Neumann-Podczaska – dyrektor Instytutu Senioralnej w Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie i ambasadorka Głosu Seniora .

Podczas wydarzenia zostały omówione trzy panele: „Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli UE – wspólnota celów”, „Kondycja zdrowotna Europejczyków jako inwestycja” oraz „Solidarność w kryzysie zdrowia”.

Jak powiedział prezes Stowarzyszenia MANKO– Głos Seniora Łukasz Salwarowski, powołanie urzędu Ministra ds. Polityki Senioralnej to oznaka, że seniorzy w Polsce stają się coraz bardziej widoczni i ważni. Podkreślił rolę inwestycji w zdrowie:

– Dzisiaj brak inwestycji w opiekę i aktywizację osób starszych się nie opłaca, ponieważ rosną koszty opieki długoterminowej. Naciskamy na deinstytucjonalizację, która polega na wydłużaniu sprawności seniora w miejscu zamieszkania i wsparciu opiekuna domowego, a nie na zamykaniu DPS-ów i ZOL-i. Wszystkie ręce na pokład – podkreślił.

Głos zabrała również dyrektor Instytutu Senioralnego prof. Agnieszka Neumann-Podczaska. Jej zdaniem sprostanie wyzwaniom opieki długoterminowej w Polsce będzie równoznaczne z tym, że państwo poradzi sobie z wyzwaniami demograficznymi. Potrzeba zatem koordynacji poszczególnych sektorów i szersze spojrzenie na system – funkcja opiekuńcza zadziała tylko wtedy, gdy zostaną uwzględnione działania międzyresortowe. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku chorób demencyjnych, na które wciąż nie ma leków. Obecnie na spowolnienie ich przebiegu działają profilaktyka i aktywizacja. Co istotne, co 3 sekundy ktoś zapada na chorobę neurodegeneracyjną. W 2050 roku liczba pacjentów w tym aspekcie wyniesie 130 milionów – dziś jest ich 20 milionów.

Swoim punktem widzenia podzieliła się także prof. Marta Podhorecka – przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej. Przesłała rekomendacje, zgodnie z którymi państwo powinno wprowadzić obligatoryjne badania przesiewowe, sieciować usługi opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, modernizować opiekę długoterminową, edukować społeczeństwo, w tym opiekunów nieformalnych, a także uznać teleopiekę i telemedycynę jako standard.

Stowarzyszenie MANKO reprezentowali także ambasadorowie: dr Tomasz Majszyk oraz Wojciech Kałkusiński. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedziami wszystkich ekspertów.
Transmisja z debaty Medycznej Racji Stanu znajduje się pod linkiem 
https://www.youtube.com/live/jT4SImXOwYM.

Skip to content