• 23 stycznia 2025 21:48

Jak skutecznie obniżyć rachunki za wodę?

gru 9, 2024

Koniec roku to czas na podsumowania, ale też noworoczne postanowienia. Myśląc o nich nie należy zapominać o wodzie w naszym domu. Może warto zadbać o mniejsze zużycie, a także zaoszczędzić na rachunkach za wodę? Jak to skutecznie zrobić?

Rachunki stale rosną

Wiele organizacji alarmuje, że w Polsce z wodą wcale nie jest najlepiej. Większość z nas nie odczuwa deficytów. Z wody korzystamy stale i nie przejmujemy się jej zużyciem. Okazuje się jednak, że są tez tacy (także w Polsce), którzy nie mają dostępu nawet do czystej wody pitnej.

Do tego rachunki za wodę stale rosną. Jest to związane z powtarzającymi się suszami i rozbudową infrastruktury wodociągowej. Cena za wodę jest ściśle powiązana z opłatami za ścieki.

Szczegółowy opis jak oszczędzać wodę: https://www.filtry-do-wody.info/blog/jak-oszczedzac-wode/

Co zrobić, by rachunki za wodę były niższe?

Za wodę da się płacić mniej i wcale nie wymaga to podjęcia radykalnych kroków. Wystarczą drobne zmiany, by każdego miesiąca zaoszczędzić nawet do 50 złotych, a przy okazji wspomóc środowisko.  Oto kilka propozycji:

Kup perlator

To jeden z najłatwiejszych sposobów na oszczędzanie wody.  Perlatory nie są drogie, a zapewniają spore oszczędności. Czym jest perlator? To końcówka w formie sitka o drobnych oczkach, którą montuje się na końcu wylewki. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody. W taki sposób ograniczana jest ilość wody wypływającej z wylewki nawet o kilkadziesiąt procent. Komfort korzystania z kranu jest taki sam, jak w przypadku braku perlatora. To małe urządzenie dodatkowo ukierunkowuje strumień wody, dzięki czemu woda nie rozpryskuje się na boki.

Pamiętaj o zakręcaniu kranu

To sposób, który nic nie kosztuje. Przy goleniu czy myciu zębów wcale nie potrzebujemy strumienia bieżącej wody. Wystarczy ją po prostu zakręcić, by zyskać spore oszczędności. Zadbaj też o to, aby krany nie przeciekały. Jeśli jest taka potrzeba, wymień uszczelki.

W niektórych przypadkach warto przemyśleć zmianę baterii na bardziej ekologiczną. Politechnika Warszawska przeprowadziła badania, z których wynikało, że używając baterii z dwoma kurkami zużywamy nawet 42 litry na minutę, bateria jednouchwytowa to strata 12 l/min, bateria z eko-przyciskiem to już tylko 8 l/min, natomiast bateria bezdotykowa to tylko 6 litrów na minutę.

Częstym błędem jest także zmywanie naczyń pod bieżącą wodą. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie zmywarki lub napełnienie komory zlewu wodą i umycie w niej wszystkich naczyń. Jednorazowe ręczne zmywanie naczyń po obiedzie może pochłonąć nawet do 40 litrów wody.

Zamień kąpiel na prysznic

Szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie to kolejny sposób na oszczędzanie wody, który warto zastosować. Prysznic to zazwyczaj 25 procent zużycia wody, którą wykorzystalibyśmy na kąpiel w wannie. Jednorazowo oszczędzamy nawet 100 litrów wody.

Zadbaj o krany i rury

Zadbaj o szczelność instalacji, rur, kranów, spłuczki. Można to zrobić w łatwy sposób. Jeśli nie jesteś pewien czy woda wycieka ze spłuczki, wrzuć  do zbiornika kostkę w ciemnym kolorze lub barwnik. Jeśli jest jakikolwiek przeciek, na pewno będzie widoczny. Innym sposobem jest sprawdzenie stanu wodomierzy.  Najlepiej zapisać gdzieś widoczną wartość. Nie korzystaj z urządzeń sanitarnych przez dwie godziny lub więcej. Jeżeli po tym czasie na liczniku pojawi się wyższa wartość, to znaczy, że należy uszczelnić instalację.

Używaj ekologicznych programów

Energooszczędne rozwiązania oraz programy zużywające mniejsze ilości wody w pralkach i zmywarkach to kolejny krok do skutecznego oszczędzania. Zastępując zmywanie ręczne zastosowaniem zmywarki zapewnia ogromne oszczędności. Zmywarka pobiera około połowy wody mniej. Ponadto wypełnienie zmywarki często zajmuje nam cały dzień, a to również przekłada się na mniejsze zużycie wody, ponieważ naczynia myte są tylko raz, a w przypadku ręcznego zmywania czynność powtarzamy kilkukrotnie.

Warto pamiętać, że zarówno pralka jak też zmywarka zużywają o wiele mniej wody, jeśli są całkowicie wypełnione i nie pozostaje w nich wolne miejsce.

Zobacz także jak dużo wody zużywa zmiękczacz wody: https://nettg.pl/gornictwo/208027/jak-duzo-wody-zuzywa-zmiekczacz-wody

Ucz i wprowadź zasady

Winowajcą dużego zużycia wody mogą być też dzieci. Często podczas mycia rąk lub zębów bawią się wodą, nie zakręcają jej. Warto dawać im dobry przykład w tej dziedzinie, uczyć jak cenna jest woda. Pokazywać, że wodę po umyciu owoców i warzyw można wykorzystać na przykład do podlewania roślin.

Wykorzystuj wodę deszczową

Jeśli masz miejsce, postaw zbiornik na gromadzenie wody deszczowej. Taka woda jest uznawana za najlepszą do podlewania kwiatów i co najważniejsze – jest zupełnie za darmo. Można nią podlewać rośliny na balkonie, kwiaty na działce i w ogrodzie. Dzięki temu wyeliminujemy potrzebę pobierania wody z kranu.

Postaw na ekologiczne rozwiązania

W 2011 firma ORAS przeprowadziła badania. Zapytała 500 Polaków o to, czy starają się oszczędzić wodę i jakie sposoby wykorzystują u siebie w domach. Aż 21% zadeklarowało, że kąpie się pod prysznicem, 14% zmywa naczynia w zmywarce, 12% zakręca wodę podczas golenia, mycia zębów, wypełnia całkowicie zmywarki i pralki. 9% wykorzystuje ekologiczne baterie z perlatorem, tylko 2% stawia na edukację. Trzeba pamiętać, że to badania sprzed wielu lat,  w tej chwili wiele mogło się zmienić na lepsze, ponieważ nasza ekologiczna świadomość stale wzrasta.

Mniejsze zużycie wody niesie ze sobą całą masę korzyści i warto o tym pamiętać. Równie istotna jest jednak także sama jakość wody. Jeżeli ciecz, z której korzystamy będzie zbyt twarda lub będzie zawierała żelazo, to osad wytrącający się z takiej wody szybko doprowadzi do awarii instalacji wodociągowych oraz sprzętu AGD.

O tym, co jeszcze powoduje twarda woda przeczytasz w artykule: https://radiokolor.pl/jak-szybko-twarda-woda-moze-zniszczyc-ekspres-do-kawy/

Artykuł sponsorowany

Skip to content