• 4 stycznia 2025 03:46

„Seniorzy i nowe technologie w podróży” – debata o edukacji cyfrowej

lis 29, 2024

28 listopada 2024 roku w Warszawie odbyła się debata pod hasłem „Seniorzy i nowe technologie w podróży”, którą zorganizował producent tłumaczy elektronicznych opartych na sztucznej inteligencji, Vasco Electronics. Podczas wydarzenia zostały zaprezentowane wyniki badania o tym samym tytule. Spotkanie zgromadziło ekspertów i przedstawicieli różnych branż, którzy rozmawiali na temat wyzwań i możliwości związanych z podróżowaniem seniorów, a także sposobów na przełamywanie barier ograniczających ich aktywność turystyczną.

– Znaczącą grupą klientów, która korzysta z naszych urządzeń są seniorzy. Jako odpowiedzialna firma nie tylko dostosowujemy produkty do ich potrzeb, ale także inicjujemy szeroką dyskusję o wyzwaniach, z którymi się mierzą. W obliczu starzejącego się społeczeństwa oraz rosnącego wykluczenia cyfrowego, które często ogranicza aktywność seniorów, ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo wspólnie działali na rzecz niwelowania tych barier – powiedziała Agnieszka Noskowska, dyrektor ds. pr i komunikacji w Vasco Electronics.

Pełne wyniki badania można pobrać ze strony internetowej: https://vasco-electronics.pl/raport-podroze-seniorow.

Inspiracje i motywacje seniorów do podróży

Seniorzy coraz częściej poszukują inspiracji i sposobów na realizację swoich podróżniczych marzeń, przy czym wiele decyzji podejmowanych przez tę grupę wynika z otoczenia, w jakim funkcjonują. Jak wynika z badania Vasco Electronics, dla 54% seniorów głównym źródłem inspiracji do podróży są relacje i opowieści bliskich – rodziny lub znajomych. Dla tej grupy wspólne rozmowy o podróżach, rekomendacje i zachęty mają większe znaczenie niż reklamy czy kampanie w mediach, co wskazuje na silne znaczenie społecznych inspiracji w tej grupie wiekowej.

Ekspertka badań społecznych Agata Zadrożna z Opinia24 zauważa:

– Seniorzy to bardzo zróżnicowana grupa w zakresie stylów podróżowania i oczekiwań. Jedni szukają przygód i stawiają na samodzielne planowanie, drudzy wybierają bardziej zorganizowane formy podróżowania, które minimalizują ryzyko i stres. Z naszych badań wynika, że różnorodność potrzeb seniorów wymaga elastycznych rozwiązań, szczególnie w kontekście wsparcia technologicznego oraz społecznego.

Dorota Kalka, psycholog z Uniwersytetu SWPS, podkreśla natomiast zdrowotne korzyści podróżowania

– Podróże dają seniorom wiele korzyści – między innymi wpływają na sprawność fizyczną, pozwalają rozwijać zainteresowania ale także pozwalają przełamywać różne wewnętrzne bariery i wzmacniają ich poczucie samodzielności.

Bariery w podróżowaniu seniorów – zdrowie, finanse i język

Wyniki badania Vasco Electronics wskazują na wiele wyzwań, które ograniczają podróże w grupie seniorów. Największą przeszkodą dla badanych są kwestie finansowe – wysokie koszty podróży, wskazane przez 34% respondentów, powodują, że niektóre kierunki stają się dla nich nieosiągalne. W efekcie rezygnują oni z wyjazdu lub wybierają bliższe i bardziej budżetowe lokalizacje. Kolejną istotną barierą jest zbyt długi czas podróży (33% ankietowanych). Wielogodzinne przeloty czy przejazdy są fizycznie obciążające, szczególnie dla osób w starszym wieku.

Dodatkowo 30% seniorów zwraca uwagę na barierę językową, która znacząco ogranicza ich swobodę w odkrywaniu nowych miejsc, szczególnie tych mniej popularnych, gdzie znajomość języka angielskiego jest rzadsza. Ponad połowa seniorów podróżujących za granicę (53%) wspiera się technologią do komunikacji w językach obcych, wykorzystując aplikacje tłumaczące lub osobne urządzenia do tłumaczeń.

Krystyna Lewkowicz, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH, mówi:

– Bariera językowa w połączeniu z brakiem odpowiednich narzędzi technologicznych  uniemożliwia seniorom korzystanie z uroków podróżowania, a często jest nawet przyczyną całkowitej rezygnacji z zagranicznych wyjazdów, wywołuje bowiem poczucie zagrożenia i znacząco obniża poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w sytuacjach losowych lub awaryjnych. Dlatego edukacja i wsparcie w obsłudze nowych technologii może być kluczem do przełamywania tych ograniczeń.

Obawa związana z bezpieczeństwem jest przeszkodą dla 27% badanych. Kwestie zdrowotne są decydujące u 26% respondentów. 11% rezygnuje ze względu na trudności z organizacją podróży.

Technologie wspierające seniorów w podróżach

Podczas badania Vasco Electronics zwrócono także uwagę na istotną rolę, jaką odgrywają technologie w podróżach seniorów. Z jednej strony 53% respondentów deklaruje, że korzysta z technologii do tłumaczeń w trakcie wyjazdów – głównie w celu tłumaczenia języka, rezerwacji usług czy nawigacji. Z drugiej strony, aż 47% seniorów, nie korzysta z możliwości technologii, preferując bardziej intuicyjne sposoby komunikacji, takie jak np. gestykulacja na migi.

Podczas wyjazdów seniorzy najczęściej sięgają po aplikacje do planowania trasy i nawigacji, co deklaruje 43% badanych. Nieco mniej popularne są aplikacje do rezerwacji noclegów, z których korzysta 39% respondentów. Na trzecim miejscu plasują się media społecznościowe oraz fora podróżnicze, używane przez 36% seniorów.

Podróże rozwijają niezależnie od wieku. Aż 62% seniorów przyznaje, że przed podróżą za granicę uczą się podstawowych zwrotów w lokalnym języku. Cieszy fakt, że seniorzy, mimo napotykanych wyzwań, takich jak bariery językowe czy koszty, coraz częściej chcą spełniać swoje podróżnicze marzenia.

Jak zauważyli uczestnicy debaty, warto pracować nad zminimalizowaniem tych trudności, ponieważ każda pokonana bariera otwiera przed seniorami nowe możliwości. Podróżowanie to nie tylko sposób na odkrywanie świata, ale również na utrzymanie aktywności i realizację pasji, niezależnie od liczby przeżytych lat.

Skip to content