• 4 stycznia 2025 03:33

Recepta z receptomatu – czy farmaceuta może odmówić realizacji?

lis 28, 2024

Receptomaty to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia pacjentom szybkie uzyskanie recept na leki. Wprowadzenie do użytku publicznego tych urządzeń wywołało jednak pewne wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa i odpowiedzialności w realizacji takich recept. W artykule omówimy, czym jest receptomat oraz w jakich sytuacjach farmaceuta ma prawo odmówić realizacji recepty wystawionej w takim urządzeniu.

Spis treści

  1. Recepta z receptomatu – czy farmaceuta może odmówić realizacji?
  2. Czym jest receptomat?
  3. Zalety i wady receptomatów
  4. Kiedy farmaceuta może odmówić realizacji recepty z receptomatu?
    1. Błędy na recepcie
    2. Podejrzenie nadużycia leków
    3. Brak autoryzacji
    4. Przekroczenie ważności recepty
  5. Podsumowanie

Czym jest receptomat?

Receptomat to narzędzie, działające online, które umożliwia pacjentom szybkie uzyskanie recepty, często bez konieczności bezpośredniego kontaktu z lekarzem. Działa na zasadzie krótkiej konsultacji internetowej lub wypełnienia formularza, na podstawie którego lekarz zdalnie wystawia receptę. 

Popularność receptomatów wynika z wygody i oszczędności czasu dla pacjenta, ale może wiązać się potencjalnymi zagrożeniami, zwłaszcza gdy otrzymuje on receptę bez szczegółowej konsultacji medycznej.

Zalety i wady receptomatów

Korzystanie z receptomatów niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i pewne niebezpieczeństwo. Narzędzia te zapewniają pacjentom szybszy dostęp do leków, co bywa szczególnie przydatne dla osób, które mają problem z dostępem do lekarza. 

Niestety, taki system zwiększa ryzyko wystawienia recepty bez pełnego wywiadu medycznego, a to może skutkować pominięciem istotnych informacji zdrowotnych. 

Recepty z receptomatów mogą zawierać różne błędy formalne, co uniemożliwia ich realizację. Ponadto pacjenci mogą łatwiej nadużywać systemu, np. zdobywając leki o potencjale uzależniającym.

Kiedy farmaceuta może odmówić realizacji recepty z receptomatu?

Farmaceuci mają prawo odmówić realizacji recepty z receptomatu w określonych sytuacjach. Dzieje się tak, gdy mają uzasadnione wątpliwości co do jej poprawności lub bezpieczeństwa dla pacjenta. 

Zgodnie z art. 96 ust. 5 ustawy – Prawo farmaceutyczne Farmaceuta i technik farmaceutyczny mogą odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli: 

  1. Jego wydanie może zagrażać życiu lub zdrowiu pacjenta.
  2. W przypadku uzasadnionego podejrzenia, że produkt leczniczy może być zastosowany w celu pozamedycznym.
  3. Powezmą  uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania; 
  4. Zachodzi konieczność dokonania zmian składu leku recepturowego, w recepcie, do których farmaceuta albo technik farmaceutyczny nie posiada uprawnień, i nie ma możliwości porozumienia się z osobą uprawnioną do wystawiania recept.
  5. Od dnia sporządzenia produktu leczniczego upłynęło co najmniej 6 dni – w przypadku leku recepturowego sporządzonego na podstawie recepty lub etykiety aptecznej.
  6. Osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13. roku życia.
  7. Zachodzi uzasadnione podejrzenie co do wieku osoby, dla której została wystawiona recepta. 

Podsumowanie

Farmaceuci są zobowiązani do dbania o bezpieczeństwo pacjentów, co oznacza, że nie powinni wydawać leków, gdy mają wątpliwości co do zasadności lub bezpieczeństwa recepty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami farmaceuta ma prawo, a nawet obowiązek, zadbać o jej odpowiednie sprawdzenie. W przypadku wątpliwości może także skonsultować się z lekarzem wystawiającym receptę lub odmówić jej realizacji, jeśli uzna, że jest to konieczne.

Recepty z receptomatów stanowią rozwiązanie, które wymaga odpowiedzialnego podejścia ze strony farmaceutów. 

Skip to content