Już 29 listopada 2024 roku odbędzie się konferencja „Edukacja do starości – innowacja czy konieczność” organizowana przez Fundację Via Salutis. W programie znajdują się nie tylko merytoryczne wykłady, ale także praktyczne warsztaty. Patronem medialnym wydarzenia został Głos Seniora.
Uczestnicy pochylą się nad zagadnieniem „edukacja do i o starości”, by wszyscy zrozumieli, jaką ma rolę do spełnienia. Podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki badań, które Fundacja przeprowadza wśród kadry pedagogicznej i uczniów, a także działań „detektywistycznych”. Członkinie zespołu eksperckiego dr Joanna Wawrzyniak, Agnieszka Buśk i Alicja Przepiórska Ułaszewska postanowiły dokonać analizy wizerunku osób starszych podręcznikach szkolnych, prześledzić, ile miejsca zajmuje temat wieku w programach nauczania, a także przyjrzeć się temu, czy w edukacji pozaformalnej jest przestrzeń na doświadczanie edukacji o i do starości
Raport
Badanie zbiega się z zapowiedzianym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzeniem w kolejnym roku szkolnym treści edukacji do starości, której treści w szkole ponadpodstawowej planuje się przekazywać w przedmiotach „edukacja obywatelska” i „edukacja zdrowotna”. Jest to odpowiedź na proces starzejącego się społeczeństwa.
Aby poznać potrzeby i oczekiwania nauczycieli oraz opinię uczniów nt. wieku i starzejącego się społeczeństwa oraz oczekiwania i potrzeby uczniów, ich punkt widzenia swojej przyszłości (ich świadomości, ich kariery zawodowej uwzgledniającej zapotrzebowanie tzw. srebrnej edukacji i gospodarki) oraz ich działania już dziś na konto swojej starości (aktywność fizyczna, zdrowa dieta, zdrowy styl życia, relacje), a także i ich wrażliwości na potrzeby starszego pokolenia, przeprowadzamy badania ankietowe wśród uczniów oraz wśród nauczycieli.
W związku z tym zapraszamy osoby działające w obszarze edukacji formalnej i pozaformalnej, pracujące w szkołach i NGO-sach do wypełnienia ankiety dedykowanej nauczycielom. Prosimy też nauczycieli, aby przeprowadzili badanie na ten temat ze swoimi uczniami.
Badanie wśród nauczycieli: https://forms.gle/TfGURWU14W8R6LZw5
Badanie wśród uczniów: https://forms.gle/5EA7rcPuWazagMyF6
Wyniki badania przyczynią się także do przygotowania materiałów i kart pracy, pomocnych nauczycielom do prowadzenia spotkań do i o starości, które Fundacja udostępni podczas szkolenia dla nauczycieli, planowanego w I połowie 2025 roku.