• 29 listopada 2024 04:56

Jakie choroby wykrywa holter EKG?

lis 13, 2024

Badanie EKG metodą Holtera umożliwia wykrycie chorób kardiologicznych, które mogą objawiać się specyficznymi symptomami, takimi jak kołatanie serca, ale także mniej oczywistymi, jak omdlenia czy zasłabnięcia. W zależności od potrzeb badanie może trwać od 24 godzin do kilku dni. W artykule wyjaśniamy, jakie schorzenia można wykryć za pomocą holtera EKG oraz przy jakich objawach warto rozważyć jego wykonanie.

Czym jest holter EKG?

Działanie serca, podobnie jak innych mięśni, zależy od przewodzenia impulsów nerwowych. Zdarza się jednak, że układ przewodzeniowy serca nie funkcjonuje prawidłowo. W takich przypadkach stosuje się badanie EKG lub jego rozszerzoną wersję, czyli tzw. holter. Co to jest holter EKG? To urządzenie diagnostyczne, które monitoruje pracę serca. Jest to badanie nieinwazyjne, dobrze tolerowane i bezpieczne. Może trwać 24 godziny, kilka dni, a nawet tydzień.

Warto podkreślić, że wraz z wydłużeniem czasu badania rośnie jego skuteczność oraz możliwość wykrycia przyczyny objawów kardiologicznych lub pozasercowych. Holter EKG umożliwia rejestrację aktywności serca zarówno podczas codziennych czynności, jak i w trakcie snu. W zależności od rodzaju holtera EKG pacjent ma przyklejoną na klatce piersiowej różną liczbę elektrod.

W zależności od potrzeb i wskazań medycznych stosuje się holtery EKG 3- lub 4-kanałowe. W szczególnych przypadkach, takich jak przygotowanie do ablacji (leczenia arytmii), używa się holtera 12-kanałowego. Jest to bardziej precyzyjne badanie, ale stosowane jedynie w określonych sytuacjach i nie jest standardową procedurą. Na przykład 12-odprowadzeniowy holter EKG pozwala na dokładne określenie lokalizacji niedokrwienia lub zaburzeń przewodzenia śródkomorowego.

Jakie choroby wykrywa holter EKG?

Holter EKG rejestruje aktywność elektryczną serca, co umożliwia ocenę różnego rodzaju zaburzeń rytmu serca oraz zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego, a także chorób, którym towarzyszą te zaburzenia. Wśród schorzeń, które można wykryć za pomocą holtera EKG, wymienia się m.in. arytmie komorowe i nadkomorowe oraz ich różne typy.

Holter EKG jest również stosowany w określonych grupach pacjentów, na przykład:

  • przy podejrzeniu udaru niedokrwiennego mózgu o niejasnej etiologii,
  • w przypadkach podejrzenia napadowego migotania lub trzepotania przedsionków,
  • przy występowaniu bloku przedsionkowo-komorowego,
  • w diagnostyce kardiomiopatii przerostowej o przebiegu bezobjawowym,
  • przy niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową lewej komory,
  • w przypadku wrodzonych wad serca (np. tetralogia Fallota, przełożenie wielkich pni tętniczych, zespół Marfana),
  • u pacjentów z genetycznie uwarunkowanymi kanałopatiami.

Holter EKG jest wykorzystywany w diagnostyce kardiologicznej chorób związanych z naczyniami wieńcowymi (oplatającymi serce i zaopatrującymi mięsień sercowy), takich jak dławica odmienna (naczynioskurczowa), znana też jako dławica Prinzmetala.

Jakie są wskazania do badania z użyciem holtera EKG?

Wskazaniem do badania za pomocą holtera EKG mogą być takie objawy, jak:

  • niewyjaśnione omdlenia i stany przedomdleniowe, które mogą wskazywać na etiologię arytmiczną,
  • napadowe zawroty i bóle głowy o niejasnej etiologii, mogące mieć tło kardiologiczne,
  • nawracające i niewyjaśnione kołatanie serca,
  • duszność, która może wskazywać m.in. na niewydolność serca i niekoniecznie być związana z chorobami płuc.

Holter EKG pozwala również monitorować skuteczność dotychczasowego leczenia, m.in. działanie wszczepialnych urządzeń, takich jak rozruszniki serca, stymulatory resynchronizujące czy kardiowertery-defibrylatory. Jest pomocny w kontroli i ocenie stosowanej farmakoterapii z użyciem leków przeciwarytmicznych. Ponadto holter EKG wykorzystuje się w przypadku tzw. niemego niedokrwienia, które może wystąpić u pacjentów z cukrzycą, gdzie odczuwanie bólu bywa ograniczone przez neuropatię cukrzycową.

Skip to content