• 27 października 2024 06:37

Miasto i Gmina Żabno

paź 24, 2024

Miasto i Gmina Żabno położone są w województwie małopolskim, powiecie tarnowskim nad rzeką Dunajec w północno – zachodniej części Kotliny Sandomierskiej. Teren Gminy jest równiną wzniesioną do 190 m n.p.m. ciągnącą się wzdłuż Dunajca do rzeki Wisły.

Gmina Żabno składa się z miasta Żabno oraz 19 sołectw (Bobrowniki Wielkie, Chorążec, Fiuk, Czyżów, Goruszów, Gorzyce, Ilkowice, Janikowice, Kłyż, Łęg Tarnowski, Nieciecza, Niedomice, Odporyszów, Otfinów, Pasieka Otfinowska, Pierszyce, Podlesie Dębowe, Sieradza Siedliszowice).

Gmina Żabno graniczy:               

  • od południa z miastem Tarnów;
  • od zachodu poprzez rzekę Dunajec z gminą Radłów i Wietrzychowice;
  • od północy z gminą Gręboszów;
  • od wschodu z gminą Olesno, gminą Dąbrowa Tarnowska i gminą Lisia Góra;

Granica z gminami Gręboszów, Olesno i gminą Dąbrowa Tarnowska stanowi również granicę pomiędzy powiatem dąbrowskim a tarnowskim.

Powierzchnia Gminy ogółem – 101.5 km2, w tym miasto – 11 km2 .

Ludność Ogółem – ok. 19 000, w tym  miasto – ok. 4.500, 19 sołectw – ok. 14 500.

Do głównych zabytków Gminy Żabno, które podnoszą atrakcyjność turystyczną obszaru należą:

Pałac w Łęgu Tarnowskim

Pałac w Łęgu Tarnowskim jest to neorenesansowa budowla, której historia sięga XVIII wieku. Budowę pałacu znanego nam z dzisiejszej formy datuje się na lata 1885–1892.

Przez bardzo wiele lat w dworku była szkoła podstawowa, następnie pojawiły się tam instytucje i urzędy, a w roku 1988 ponownie pojawiła się tam szkoła. Do roku 2019 było tam Publiczne Gimnazjum im. Rodzin Męcińskich i Zborowskich w Łęgu Tarnowskim.

Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Odporyszowie oraz Muzeum imienia Jana Wnęka, które znajduje się przy Sanktuarium

Świątynia w Odporyszowie powstała w okresie 1672-1702. Wybudowana w stylu barokowym. Znajdujący się w ołtarzu obraz główny został utrwalony w tutejszej tradycji jako obraz słynący z trzech objawień Matki Boskiej.

Przy sanktuarium funkcjonuje Muzeum Jana Wnęka, jest to kolekcja dzieł dotycząca eksponatów sakralnych, tworzonych przez Jana Wnęka w latach jego życia. Muzeum zawiera również ekspozycję poświęconą pasji wspomnianego wcześniej autora, jaką było lotnictwo.

Ratusz w Żabnie

Zabytkowy Ratusz w Żabnie mieści się w pobliżu Kościoła pw. Ducha Świętego w Żabnie. Powstał w XIX wieku, a starania w jego budowę włożył ówczesny burmistrz miasta Franciszek Mazurkiewicz.

Ratusz został oddany do użytku w 1896 roku. Był siedzibą władz lokalnych i innych instytucji działających na terenie Żabna, m.in. policji. Swoją siedzibę miała w nim także Szkoła Powszechna (1920 – 1966). Od 1968 roku w budynku Ratusza swoją działalność rozpoczął Zespół Szkół Zawodowych – obecnie Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Ks. Janusza Stanisława Pasierba.

Cmentarz Żydowski w Żabnie

Cmentarz Żydowski w Żabnie jest jedyną pozostałością w gminie po społeczności żydowskiej, która przez lata mieszkała w mieście. Cmentarz powstał około 1690 roku. Cmentarz zlokalizowany jest w dzielnicy Żabna, która nazywa się Zakirhale i zajmuje powierzchnię 1 ha.

Kościół w Otfinowie

Kościół Świętego Piotra oraz Świętego Pawła w Otfinowie, to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli sakralnych w Gminie Żabno. Położony jest nie opodal rzeki Dunajec i góruje nad okolicą swoją strzelistą budowlą. Wzniesiony w latach 1918 – 1929. W głównym ołtarzu mieści się obraz Najświętszej Maryi Panny.

Cmentarze Wojenne

Na terenie gminy Żabno usytuowane są również cztery cmentarze wojenne(w Żabnie, Niedomicach, Otfinowie i Pasiece Otfinowskiej) , gdzie pochowani są  żołnierze polegli na przełomie 1914 i 1915 roku w walkach wzdłuż linii rzeki Dunajec.

Z Gminą Żabno związani byli:

  1. Stanisław Wyspiański – (ur. 15 stycznia 1869 roku w Krakowie, zm. 28 listopada 1907 r.) – poeta, dramaturg, malarz, grafik, architekt. Z Konar (kiedyś osobna wieś, obecnie dzielnica Żabna) pochodziła żona artysty Teofila Pytko. Artysta dużo pracował w czasie swoich pobytów w Żabnie, pozostawił po sobie wiele obrazów oraz cykl pejzaży przedstawiających widoki Konar, pracujących tam rolników oraz dzieci. Jego imię nosi Szkoła Podstawowa w Żabnie.
  2. Ks. prof. dr hab. Janusz Stanisław Pasierb (ur. 7 stycznia 1929 roku w Lubawie, zm. 15 grudnia 1993 roku w Warszawie) – ksiądz katolicki, poeta i eseista, historyk i znawca sztuki i kultury. Dzieciństwo spędził w Tczewie, a podczas II wojny światowej przebywał wraz z rodzicami w Żabnie rodzinnej miejscowości swej matki. Był doktorem habilitowanym historii sztuki, archeologii, profesorem teologii i nauk humanistycznych . Bibliografia prac ks. Pasierba obejmuje kilkaset pozycji. O swym pobycie w Żabnie i licznych powrotach do mieszkającej tu rodziny piał  m.in. w książkach „Skrzyżowanie dróg”, „Gałęzie i liście” oraz w wierszach. Jego imię nosi Szkoła Ponadpodstawowa w Żabnie.
  3. Jan Wnęk, był cieślą i rzeźbiarzem. Według wielu historyków Jan Wnęk jest uznawany, za pierwszego w dziejach ludzkości człowieka, który stworzył pierwszy sterowalny statek powietrzny. Pasja tego człowieka okazała się jednak dla niego zgubna. Jan Wnęk testował swoje dzieło w praktyce, skacząc z wieży Kościoła w Odporyszowie. Dzięki sile wiatru był on w stanie wznieść się przez chwilę i wykonał kilka udanych lotów. 10 czerwca 1869 roku, Jan Wnęk wykonał swój ostatni lot, podczas którego uległ wypadkowi. Przy Sanktuarium w Odporyszowie znajduje się Muzeum im. Jana Wnęka.

Ogólnopolską Kartę Seniora można wyrobić w Ośrodku Pomocy Społecznej w Żabnie, ul. Świętego Jana 3a, 33-240 Żabno, w godzinach funkcjonowania Ośrodka, poniedziałek w godzinach 7.30- 16.00, wtorek – czwartek w godzinach od 7.30 do 15.30, w piątek w godzinach od 7.30 do 15.00.

Odpowiedzi na pytania udzielają pracownicy Ośrodka pod telefonem 14 645 64 33, 14 645 65 60.

Strona internetowa Gminy Żabno

https://zabno.pl

Strona Internetowa Ośrodka Pomocy Społecznej w Żabnie

https://ops.zabno.pl

Skip to content