• 28 października 2024 10:02

Na pomoc płonącej Warszawie – konferencja naukowa w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

paź 23, 2024 #Senior, #seniorzy

Już 25 października 2024 roku odbędzie się konferencja naukowa pod tytułem „Na pomoc płonącej Warszawie”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, z kolei patronat medialny objął Głos Seniora. W trakcie spotkania nastąpi przekazanie nowych eksponatów związanych z Powstaniem Warszawskim. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Glos Seniora.

Konferencja „Na pomoc płonącej Warszawie” będzie okazją do przedyskutowania ważnych historycznych tematów związanych z Powstaniem Warszawskim. Prelegenci zatem opowiedzą o sowieckich próbach udzielenia pomocy walczącej stolicy, planach powrotu rządu RP do kraju w związku z przewidywanym wyzwoleniem Warszawy czy też o stanie uzbrojenia AK w kontekście przewidywanego powstania powszechnego. W konferencji wezmą udział naukowcy z krajowych uczelni, instytucji i muzeów, np. z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Opolskiego, Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy, Krakowa i Białegostoku, Muzeum AK w Krakowie, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, a także Stowarzyszenia „Res Carpathica” i Towarzystwa Przyjaciół Zduńskiej Woli.

Konferencja odbędzie się w piątek 25 października 2024 roku w Muzeum Armii Krajowej przy ul. Wita Stwosza 12 w Krakowie. Rozpocznie się o godzinie 9 – wstęp wolny. Program jest dostępny na stronie: muzeum-ak.pl/.

Konferencja naukowa „Na pomoc walczącej Warszawie” – bogaty program

Oprócz powyższych tematów paneliści omówią próby udzielenia pomocy Warszawie, którą wówczas podjęli: Kielecki Korpus AK, Samodzielny Batalion Partyzancki „Skała” oraz Zgrupowanie Stołpeckie. Omówiony zostanie przebieg Akcji „Burza” na wybranych terenach: w Obwodzie Sieradzkim, Inspektoracie Częstochowa oraz Obwodzie „Murawa”.

Kiedy konferencja zostanie otwarta (godz. 9.30), nastąpi uroczyste przekazanie nowych pamiątek związanych z walką stolicy, a także prezentacja niedawno pozyskanych eksponatów z powstania. Przekazany zostanie m.in autentyczny powstańczy chlebak ze śladami krwi (wykorzystany jako rekwizyt w spektaklu „Kobiety 44” wystawionym w sierpniu br. w Muzeum AK). Uczestnicy spotkania zobaczą m.in. opaskę powstańczą, opaskę i torbę sanitariuszki, naszywkę organizacji Pomoc Żołnierzowi oraz naramienniki pilota 301. Dywizjonu Bombowego, który latał ze zrzutami nad Warszawę.

Muzeum Armii Krajowej wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Muzeum Armii Krajowej to jedyna taka placówka w Polsce, które została w całości poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu i Armii Krajowej, czyli największej podziemnej strukturze oporu w okupowanej Europie. W jej zbiorach znajdują się unikatowe eksponaty, m.in. pierwszy raport Witolda Pileckiego z KL Auschwitz, mundur gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, wirniki od niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma oraz 14-metrowa replika rakiety V2.

Skip to content