• 22 stycznia 2025 10:46

Przyjdź do delegatury w Radomiu i zbadaj wzrok – za darmo

paź 3, 2024

W niedzielę 6 października warto udać się do delegatury urzędu marszałkowskiego w Radomiu, aby skorzystać z darmowych przesiewowych badań wzroku. Co ważne, nie trzeba mieć skierowania od lekarza. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym Głosu Seniora.
Aż 50% osób w wieku 16–54 lat ma problemy ze wzrokiem, a 20% uważa stan swojego wzroku za niewłaściwy. Do najczęstszych schorzeń oczu należą jaskra, zaćma, retinopatia cukrzycowa oraz AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej. Regularne wizyty u okulisty umożliwiają wczesne wykrycie tych chorób, co zwiększa szanse na wyleczenie lub przynajmniej spowolnienie ich rozwoju.
Ile można czekać?
Jednym z głównych problemów wpływających na pogarszający się wzrok Polaków jest zbyt późne diagnozowanie chorób oczu, co wynika z trudności w dostępie do specjalistów. W 2019 roku województwo mazowieckie było jednym z regionów, gdzie czas oczekiwania na wizytę okulistyczną był najdłuższy – średnio 45 dni w przypadkach pilnych i 133 dni w pozostałych.
– Niedziela, 6 października – tę datę trzeba zaznaczyć w kalendarzu. Będzie to doskonała okazja, aby skorzystać z bezpłatnej konsultacji i tym samym zadbać o swoje zdrowie. A pamiętajmy – profilaktyka to podstawa – dodaje radny województwa Piotr Papis.
Badania profilaktyczne to ważna rzecz
Jak pokazują mapy potrzeb zdrowotnych na lata 2022-2026, w województwie mazowieckim w 2022 roku choroby oka dotknęły blisko 88 tys. pacjentów, z czego 78 tys. było hospitalizowanych. Najczęściej występowały zaburzenia soczewki. W ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w kategorii choroby oka i przydatków na Mazowszu udzielono 822 tys. świadczeń.
Jak przygotować się do badań?
Aby wziąć udział w badaniach, wystarczy zgłosić się do delegatury urzędu marszałkowskiego w Radomiu, zabrać ze sobą długopis i okulary, jeśli są potrzebne do wypełnienia dokumentów. Badania trwają od 9 do 17, a rejestracja może zakończyć się wcześniej w przypadku dużej liczby chętnych.
Pacjenci nie zostaną sami – infolinia
Dla osób zagrożonych utratą wzroku została uruchomiona specjalna infolinia obsługiwana przez stowarzyszenie Retina AMD Polska. Działa w poniedziałki w godz. 16–21 i piątki w godz. 8–13. Zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 602 63 44 00. W latach 2020–2023 mazowiecki samorząd przekazał ponad 33,5 mln zł na rozwój okulistyki w regionie.
– Oszacowanie zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, we współpracy z samorządem województwa, było moją ideą od wielu lat. Stworzony we współpracy z Katedrą Okulistyki UKSW projekt jest innowacyjnym przedsięwzięciem ze względu na jego pionierski charakter w obrębie całego województwa oraz niebywale perspektywiczny, ze względu na brak w obecnym stanie wiedzy dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących chorób cywilizacyjnych oczu. Będzie polegał na diagnostyce mieszkańców w różnych miastach na Mazowszu przez wyspecjalizowaną kadrę medyczną oddelegowaną z Oddziału Okulistyki Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego. Baza danych zebranych podczas badań może stworzyć bogatą podstawę oszacowania zachorowalności mieszkańców Mazowsza na choroby cywilizacyjne oczu, takie jak jaskra, choroby plamki żółtej związane z wiekem, czy retinopatia cukrzycowa – wyjaśnia pani prof. Agnieszka Kamińska, z Katedry Okulistyki UKSW Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie.
Partnerami programu są: Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie, Oddział Okulistyki UKSW w Warszawie i Stowarzyszenie Retina AMD Polska.

Źródło:
*https://ezdrowie.gov.pl/portal/home/badania-i-dane/zdrowe-dane/zestawienia/zestawienie- dotyczące świadczen-okulistycznych

Skip to content