• 27 września 2024 05:47

„Głos Seniora” na XXVI Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej w Toruniu

wrz 24, 2024 #Senior, #seniorzy

W dniach 17–19 września odbyła się XXVI Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej w Toruniu. To największe takie wydarzenie, które przeznaczone jest dla środowisk zajmujących się osobami starszymi, do Torunia zawitała więc specjaliści reprezentujących różnorodne organizacje i instytucje. Bo opieka długoterminowa tak naprawdę zakrawa o interesy całego społeczeństwa – podopiecznych, opiekunów, państwa, rodzin i samorządów. Na konferencji pojawił się również prezes Stowarzyszenia MANKO Łukasz Salwarowski, a „Głos Seniora” objął ją patronatem medialnym.

Trzydniowe wydarzenie zgromadziło ponad 1000 uczestników. A wszystko po to, aby przedyskutować problem dotykający sporą część społeczeństwa – nieudolność opieki długoterminowej. Właśnie dlatego tegoroczne hasło brzmiało: „Zaopiekujmy się opieką długoterminową”.

Na XXVI Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej w Toruniu pojawili się profesjonaliści z kraju i zagranicy, aby debatować nad wyzwaniami:

– Najlepiej by było, gdyby został stworzony system wsparcia osób niesamodzielnych z tytułu wieku i choroby, bo w tej chwili każdy działa odrębnie – mówi Grażyna Śmiarowska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Długoterminowej. – Brakuje nam koordynacji. Jeżeli nie stworzymy systemu, to możemy stworzyć przynajmniej podwaliny procesu koordynacji między tymi świadczeniami. W Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym w Toruniu mamy około 200 osób oczekujących na świadczenia całodobowe.

Konieczne są zmiany

Na konferencji w Toruniu pojawiła się minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. W trakcie panelu „Opieka długoterminowa w Polsce – nowy szyld czy nowa koncepcja?” powiedziała, że oprócz kwestii finansowych trzeba zadbać o zmiany legislacyjne, które znacząco usprawnią system opieki.

– Najważniejsze w opiece długoterminowej jest to, żeby każdy z potrzebujących opieki otrzymywał ją we właściwym czasie, momencie i miejscu. Ale za ten pierwszy moment uznajemy miejsce zamieszkania. Na początku właśnie tam człowiek potrzebuje wsparcia. Im wcześniej wychodzimy z tym wsparciem, tym dłużej utrzymujemy osobę starszą w lepszym zdrowiu, w lepszej kondycji. To nie znaczy jednak, że mamy zapomnieć o innych formach, bo starzenie się społeczeństwa będzie przyspieszać. Im dłużej będziemy żyć, tym większe prawdopodobieństwo na skorzystanie z opieki długoterminowej, całodobowej. Musimy rozwijać cały wachlarz usług – przekonywała minister Okła-Drewnowicz.

Panel poprowadzili: dr Rafał Iwański oraz prof. Piotr Błędowski, członek prezydium Rady ds. Polityki Senioralnej.

Opieka długoterminowa to różnorodność

W trakcie wydarzenia odbyło się wiele ciekawych dyskusji i wykładów. Swój merytoryczny wkład miała również prof. Marta Podhorecka z Rady ds. Polityki Senioralnej, która wygłosiła prelekcję pt. „Zastosowanie nowoczesnych technologii w opiece długoterminowej – punkt widzenia fizjoterapeuty”. Podkreśliła, że nowoczesne technologie w tej dziedzinie – telemedycyna, zdalne monitorowanie pacjenta, innowacyjne urządzenia – mogą przyczynić się do zwiększenia dostępności opieki. Innowacja to również redukcja kosztów i usprawnienie terapii. Nie pominęła barier, jakie powstrzymują przed wdrażaniem nowoczesnych rozwiązań. Mianowicie: brak podwyżek dla medyków pracujących w placówkach opieki społecznej, zbyt mała liczba fizjoterapeutów, przestarzałe wymogi, brak systemowych rozwiązań w związku z domową fizjoterapią.

Uczestnicy mogli zapoznać się również z innymi ciekawymi tematami, takimi jak:

 

    • amerykański model optymalizacji leczenia starszych osób z wielolekowością w opiece długoterminowej;
    • opieka długoterminowa w demencji – problem opiekuna i chorego,
    • godność w umieraniu – tworzenie warunków dla działań opartych na współczuciu w opiece u kresu życia;
    • dlaczego zebry nie mają wrzodów, a ludzie już tak. O roli rezyliencji, odporności psychicznej w opiece nad drugim człowiekiem;
    • cyfrowe systemy wsparcia w opiece nad osobami starszymi;
    • funkcje poznawcze i zdrowie psychiczne seniorów;
    • przestańmy źle traktować osoby starsze i ich bliskich;
    • działania wspierające opiekunów nieformalnych w Irlandii;
    • neuroplastyczność mózgu – wyzwanie dla zespołu interdyscyplinarnego w opiece długoterminowej;
    • kompleksowa opieka i dostęp do opieki zdrowotnej;
    • kulturowy wymiar kluczowych elementów opieki skoncentrowanej na osobie: refleksje z pięciu studium przypadku;
    • człowiek w centrum systemu opieki długoterminowej -–wybrane wyzwania i dylematy.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych i Fundacja TZMO „Razem zmieniamy świat” w partnerstwie z Miastem Toruń i marką Seni.

Skip to content