• 10 stycznia 2025 17:47

Spacer Pamięci na cmentarzu Rakowickim. Muzeum Armii Krajowej zaprasza

sie 27, 2024 #Senior, #seniorzy

Już jutro, 28 sierpnia 2024 roku, odbędzie się Spacer Pamięci do grobów lotników, którzy spoczywającą w kwaterze Wspólnoty Brytyjskiej na cmentarzu Rakowickim. To kolejne wydarzenie upamiętniające poległych w powstaniu warszawskim. Patronat medialny nad spacerem objął „Głos Seniora”. Z kolei organizatorem jest Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Na początek uczestnicy zostaną oprowadzeni po wystawie czasowej pt. „31. i 34. Dywizjon SAAF a Powstanie Warszawskie w 80 rocznicę”. Pokazuje ona historię dwóch południowoafrykańskich dywizjonów bombowych, które latem 1944 roku wykonywały loty nad powstańczą Warszawą. Planszowa ekspozycja prezentuje genezę dywizjonów, ich obsadę personalną, działalność bojową podczas II wojny światowej, okoliczności zestrzelenia dziewięciu maszyn, losy ich załóg oraz powojenne upamiętnienie.

Będą też interesujące eksponaty: mundur oficera SAAF (South African Air Force, Południowoafrykańskie Siły Powietrzne), publikacje książkowe wydane w Polsce i RPA na temat wojennych lotów SAAF nad Warszawę oraz fragmenty zestrzelonych maszyn zebrane w miejscach ich rozbicia. Funkcję przewodnika pełni kurator Robert Springwald z Muzeum AK.

Spacer Pamięci. Ku czci

Na godzinę 12.00 zaplanowano zbiórkę przy wejściu na wojskową część cmentarza Rakowickiego przy ul. Biskupa Prandoty 1, a następnie przejście do kwatery Wspólnoty Brytyjskiej. Tam, na grobach polskich lotników, odbędzie się krótkie wspomnienie oraz zapalenie zniczy.

Znajdująca się na cmentarzu Rakowickim kwatera brytyjska jest jednym z trzech (obok Poznania i Malborka), a zarazem największym w Polsce brytyjskim cmentarzem wojennym. Spoczywa na niej 520 żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, różnych narodowości i wyznań, poległych i zmarłych na południu Polski podczas II wojny światowej. Pochowani są tam także alianccy lotnicy, którzy zginęli podczas misji nad Małopolską. Wśród nich znajdują się groby 22 lotników polskich. Wszyscy należeli do 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych.

Pierwsza załoga – siedmiu lotników Liberatora VI GR-S – została zestrzelona w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku w Nieszkowicach Wielkich koło Bochni (replikę samolotu obejrzeć można w Muzeum Powstania Warszawskiego). W nocy z 16 na 17 sierpnia 1944 roku koło wsi Olszyny na północ od Gorlic strącony został Liberator VI GR-R. Życie straciło kolejnych ośmiu Polskich lotników. W kwaterze spoczywa także siedmiu lotników, którzy polegli w Halifaksie II FS-P nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. w rejonie wsi Banica koło Gładyszowa w Beskidzie Niskim.

Skip to content