• 8 stycznia 2025 04:41

Święto Lotnictwa Polskiego

sie 21, 2024 #Senior, #seniorzy

Już 25 sierpnia 2024 roku w Muzeum Lotnictwa w Krakowie odbędą się obchody 90 rocznicy zwycięstwa w Challenge oraz w Pucharze Gordona Bennetta. Święto Lotnictwa Polskiego to prawdziwa gratka dla miłośników podniebnych maszyn, ale także tych, którzy chcą oddać hołd poległym w bitwach powietrznych. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym „Głosu Seniora”.

W najbliższą niedzielę Polacy będą świętować ważne zwycięstwa polskich lotników w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych oraz balonowych. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: symulatory lotów, wystawa sprzętu wojskowego, prezentacja łazika marsjańskiego i rakiet odrzutowych, lotnicza gra terenowa, eksperymenty naukowe.

Święto Lotnictwa Polskiego. Ku historii

W tym roku przypada 90 rocznica zwycięstwa polskiej załogi: pilota Jerzego Bajana i mechanika Gustawa Pokrzywki na samolocie Challenge 1934, a także zwycięstwa Franciszka Hynka i Władysława Pomaskiego w XXII Pucharze Gordona Bennetta, który jest uważany za najbardziej prestiżowe zawody balonowe na świecie. Dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Kosecki podkreślił szczególny wymiar tego dnia. Z tej okazji odbędzie się wiele wystaw i prelekcji, np. Bohaterowie Polskich Skrzydeł. Zwycięskie załogi zawodów Challenge 1934 r. oraz Puchar Gordona Bennetta 1933–35 r. Prelegentami zostaną Zygmunt Szeremeta (członek Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa) i dr hab. Krzysztof Mroczkowski (zastępca dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego ds. naukowych).

Przewidziano również panel dyskusyjny, w którym udział wezmą Jacek Bogdański i Przemysław Mościcki. To właśnie oni polecieli balonem Orzeł Biały w 66 Pucharze Gordona Bennetta w 2023 roku. Dla miłośników sztuki odbędzie się wystawa malarska 
Volare Bogumiła Książka. Tego dnia w Muzeum będzie otwarta część na co dzień niedostępna dla zwiedzających, czyli na pierwszym piętrze gmachu głównego. To perła architektury nowoczesnej.

Frajda dla dzieci

Dla dzieci do 7 roku życia wstęp do muzeum jest darmowy, z kolei dzieci w wieku szkolnym zapłacą zaledwie 2 złote. Dzięki partnerom: Małopolskie centrum Nauki Cogiteon, Instytut Pamięci Narodowej, FabLab Małopolska i Muzeum AK zostały przygotowane liczne warsztaty, gry edukacyjny i pokazy z myślą o najmłodszych. Wasze pociechy lub wnuki zbudują drewniany model śmigłowca, zrobią zmywalny tatuaż lotniczy, samodzielnie złożą samolot. Zapewne wiele emocji wzbudzi w nich symulatory lotów i skoków spadochronowych.

Święto Lotnictwa Polskiego. Program

Muzeum Lotnictwa Polskiego organizuje obchody od 2021 roku. Tym razem program przedstawia się następująco:

10:30 Msza św. w intencji lotników

11:30 Apel poległych

12:30 Skoki spadochronowe i przelot samolotów

13.10 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych

14:00 Wernisaż wystawy Volare – obrazy Bogumiła Książka

15.30 Wernisaż wystawy oraz prelekcja: Bohaterowie Polskich Skrzydeł. Zwycięskie załogi

zawodów Challenge 1934 r. oraz Puchar Gordona Bennetta 1933-35 r.

– Panel dyskusyjny o Pucharze Gordona Bennetta z udziałem: Jacka Bogdańskiego i Przemysława Mościckiego

18.00 pokaz balonów na ogrzane powietrze na uwięzi

Ponadto:

  • wystawa uzbrojenia i sprzętu wojskowego,
  • wystawa samochodów zabytkowych i sportowych,
  • stoiska i prezentacja sprzętu służb mundurowych,
  • symulatory lotów i skoków spadochronowych,
  • eksperymenty naukowe Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon,
  • prezentacja Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport,
  • stoiska informacyjno-edukacyjne instytucji nauki i kultury,
  • lotnicza gra terenowa,
  • prezentacje małopolskich Aeroklubów,
  • pokazy grup rekonstrukcji historycznej,
  • warsztaty edukacyjne i modelarskie,
  • mobilny punkt krwiodawstwa „Krwiobus”,
  • wesołe miasteczko,
  • stoiska gastronomiczne.

    Patronat honorowy objęli: Wojewoda Małopolski Krzysztof Jan Klęczar, Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Aeroklub Polski.
Skip to content