„wzMOCnieni” to nowa propozycja Fundacji Via Salutis. Uwzględnia ona potrzeby osób w wieku senioralnym i pracującej z nimi kadry. Projekt został objęty patronatem medialnym „Głosu Seniora”.
Zgodnie z definicją DOBROSTAN to „subiektywnie postrzegane przez jednostkę poczucie zadowolenia z fizycznego, psychicznego i społecznego stanu własnego życia”.
Dobrostan dla seniorów
Badani przez nas seniorzy jako dobrostan wymienili: zdrowie fizyczne, kondycję i prawidłową dietę, relacje międzyludzkie, zadbanie o własny komfort, akceptację siebie i swojego wyglądu, trenowanie pozytywnego nastawienia do świata i ludzi, zadowolenie z siebie. Kiedy zapytaliśmy, jak go osiągają, odpowiedzieli: „staram się, chciał(a)bym”, ale też „nie potrafię”, „wiem, że powinnam/powinienem, ale nie wiem jak”.
Do odpowiedzi „nie wiem” przyczyniły się negatywne zjawiska występujące ostatnimi czasy: wojna, kryzys, pandemia, (auto)izolacja seniorów, które znacząco wpłynęły na zdolność budowania relacji, odczuwanie pozytywnych emocji i poczucia sensu, zaangażowanie, a także na motywację do rozwoju osobistego i gotowość do realizacji celów oraz marzeń.
Program „wzMOCnieni”
Postanowiliśmy odpowiedzieć na tę potrzebę, dlatego opracowaliśmy PROGRAM na DOBROSTAN „wzMOCnieni”.
Dla nas dobrostan to holistyczny proces osiągania harmonii, bezpieczeństwa emocjonalnego i równowagi psychicznej. W zespole eksperckim naszej Fundacji, do którego należą dr Joanna Wawrzyniak, Agnieszka Buśk i Alicja Przepiórska Ułaszewska, przygotowaliśmy więc program dający praktyczne narzędzia, aby radzić sobie ze stresem, wyrażać i uwalniać emocje, efektywnie się relaksować, wyznaczać granice. W konsekwencji uczestnicy powinni myśleć o sobie pozytywnie, czuć sprawczość, mieć więcej radości i energii zarówno w pracy, jak i w życiu.
Program stworzyliśmy na podstawie:
- modelu CUD – wzmacnianie ciała, ducha i umysłu (za pomocą autorskiego narzędzia: dobrostanometru);
- modelu SCARFA – wzmacnianie 5 elementów istotnych dla bezpiecznego funkcjonowania w społeczności: statusu, przewidywalności, autonomii, relacji i sprawiedliwości;
koncepcji rezyliencji wg Ricka Hansona (w nawiązaniu do autorskiej metody „DraBiNa – drama, biografia, narracja”) – elastyczność i zdolność radzenia sobie z pojawiającymi się przeciwnościami.
Dobrostan to proces
Proces osiągania dobrostanu odbywa się poprzez budowanie poczucia dobrostanu, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa emocjonalnego i zaangażowania społecznego oraz zdobywanie umiejętności radzenia sobie z kryzysami. Pracujemy metodami teatru fizycznego, kreatywnego pisania i biograficzno-dramowymi oraz technikami narracyjnymi. Wykorzystujemy również elementy terapii lasem, tańcem, ruchem i śmiechem.
Program „wzMOCnieni” składa się z „Biletu do dobrostanu”, czyli kursu na dobrostan dla seniorów oraz warsztatów metodycznych dla edukatorów i trenerów, a także wypracowanych narzędzi: podręcznika ze scenariuszami zajęć „Wzmacniacz dobrostanu” dla edukatorów, narzędzia do samodzielnej pracy „Karty dobrostanu” oraz z banku dobrych praktyk na fanpage’u projektu.
Jeśli chcesz nauczyć się osiągać dobrostan lub poznać program, by móc pracować nad dobrostanem z Twoimi klientami, zapraszamy do kontaktu: www.viasalutis.org.pl.
Alicja Przepiórska Ułaszewska