• 18 sierpnia 2024 08:39

Piąty dzień 57. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju: Operetka i Zarzuela na najwyższym poziomie

sie 16, 2024

Piątego dnia 57. Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju w centrum uwagi znalazła się operetka. Publiczność była zachwycona wykonaniem „Zemsty Nietoperza” oraz występami studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W wieczornej części wydarzenia dominowała zarzuela „Luisa Fernanda”, wykonana przez muzyków i chór Filharmonii Krakowskiej, której występ odbył się pod patronatem medialnym „Głosu Seniora”.

Zarzuela to forma muzyczna podobna do operetki, charakteryzująca się lekką, melodyjną muzyką, humorystyczną fabułą oraz librettem, w którym występują zarówno elementy śpiewane, jak i mówione. Nazwa „zarzuela” pochodzi od Palacio Real de la Zarzuela, myśliwskiego domku królewskiego, gdzie w XVII wieku po raz pierwszy zaprezentowano ten rodzaj utworu. W dzisiejszych czasach zarzuelę można usłyszeć głównie w Hiszpanii, a na polskich scenach pojawia się stosunkowo rzadko.

„Luisa Fernanda” na 57. Festiwalu im. Jana Kiepury

„Luisa Fernanda” to komedia w trzech aktach, skomponowana przez Federico Moreno Torrobę, z librettem Federico Romero Sarachagi i Guillermo Fernández-Shaw Iturralde. Jak zapowiedział prowadzący Jerzy Snakowski, emocje w tej zarzueli sięgają zenitu, zgodnie z południowym temperamentem bohaterów. Akcja utworu rozgrywa się w Madrycie tuż przed wielką rewolucją w 1868 roku, oddając atmosferę tamtych czasów i przedstawiając głęboki podział społeczny Hiszpanii na monarchistów i liberałów. Jednakże głównym wątkiem jest historia miłosna, w której główna bohaterka, Luisa Fernanda, zakochuje się w Javierze, ale zostaje zmuszona do poślubienia Vidala. Sytuację komplikuje pojawienie się kolejnej kobiety – Caroliny.

Podczas koncertu wyróżnili się artyści: sopranistka Carmen Romeu jako Luisa Fernanda, baryton César San Martín w roli Vidala, tenor Alejandro Del Cerro jako Javier oraz Katarzyna Guran, która wcieliła się w postać Caroliny. Towarzyszyli im także inni znakomici wykonawcy oraz Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą hiszpańskiego dyrygenta Néstora Bayony. Artyści mieli również okazję spotkać się z publicznością podczas „Spotkania z Gwiazdą”.

Młode talenty na scenie

Nie mniej udane było popołudniowe przedstawienie w amfiteatrze, gdzie zadebiutowali studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, pod kierownictwem prof. Ewy Biegas. Młodzi artyści zaprezentowali swoją interpretację operetki „Zemsta Nietoperza” Johanna Straussa, zdobywając uznanie publiczności. Szczególnie wyróżniła się Anna Koehler w roli pokojówki państwa Eisenstein.

Występy młodych talentów, wspierane przez pianistkę Katarzynę Makowską, były wzbogacone tanecznymi interpretacjami polek i walców, wykonanymi przez Zespół Tańca Artystycznego „Miniatury” z Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Zespół zaprezentował m.in. układy taneczne do muzyki kompozytorów wiedeńskich oraz hiszpańskie rytmy z baletu „Don Kichot” Ludwiga Minkusa.

Festiwal zbliża się ku końcowi

57. Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia, oferując uczestnikom jeszcze prawie 30 wydarzeń, w tym gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty kameralne, przedstawienia teatralne oraz spotkania z artystami.

    Festiwal, który jest największym i najważniejszym wydarzeniem kulturalnym w Krynicy-Zdroju, został zapoczątkowany przez Stefana Półchłopka, który zainspirowany przedwojenną tradycją, postanowił upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja miała miejsce w 1967 roku, a gościem honorowym była Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez prawie 30 lat festiwalem kierował Bogusław Kaczyński.

    Gospodarzem tegorocznej edycji jest Gmina Krynica-Zdrój, a organizatorem Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie, a patronat honorowy objęli: minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.