Właśnie rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu w ramach Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025. Tym razem złożono 1606 ofert na łączną kwotę 236 828 606,35 złotych, natomiast dotację przyznano 199 podmiotom na łączną kwotę 37 976 412,94 złotych. Mamy przyjemność ogłosić, że projekt Stowarzyszenia MANKO również znalazł się na liście organizacji, które spełniły wszystkie formalne kryteria.
Program „Aktywni+” ma na celu zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia społecznego, co wpisuje się w naszą ideę aktywizacji seniorów.
„Aktywni+” to pomoc seniorom w wielu obszarach
W każdym roku przeznacza się 40 milionów na dofinansowania działań prosenioralnych, które przyznawane są w 4 kategoriach:
-
- aktywność społeczna – aktywne spędzanie wolnego czasu, wspieranie niesamodzielnych osób starszych w miejscu zamieszkania, rozwijanie wolontariatu seniorów w lokalnym środowisku, uczestnictwo osób starszych na rynku pracy,
-
- partycypacja społeczna – samoorganizacja środowiska osób starszych oraz zwiększenia ich wpływu na decyzje dotyczące warunków życia obywateli,
-
- włączenie cyfrowe – zwiększenie umiejętności posługiwania się przez seniorów nowoczesnymi technologiami i nowymi mediami,
-
- przygotowanie do starości – wzmacnianie relacji międzypokoleniowych, kształtowanie pozytywnego wizerunku osób starszych oraz zwiększanie bezpieczeństwa seniorów.
Minister Okła-Drewnowicz: odpolityczniamy program „Aktywni+”
Jak się okazuje, kontrola NIK wykazała liczne nieprawidłowości w przeprowadzeniu konkursu w 2023 roku. Minister ds. polityki senioralnej powiedziała, że tym razem zablokowano możliwość politycznego wpływania na wyniki i nierównego traktowania organizacji pozarządowych:
– Konkurs został przeprowadzony wyłącznie na podstawie oceny zewnętrznych, niezależnych ekspertów. Chcę to podkreślić. Minister ds. polityki senioralnej nie miał wpływu na wybór ofert. Pozbawiłam się decyzji strategicznej, żeby nigdy nikogo nie kusiło, żeby choćby w 1% decyzja strategiczna zamieniła się w decyzję polityczną. Wierzę, że w przyszłości również decyzje komisji konkursowej będą wiążące – podkreśliła minister Marzena Okła-Drewnowicz.