• 31 lipca 2024 14:23

Niezrozumiała decyzja MZ i odwołanie prof. Agnieszki Neumann-Podczaskiej z funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji

lip 31, 2024 #Senior, #seniorzy

Jak podaje Koalicja na Pomoc Niesamodzielnym, w oświadczeniu przesłanym 30 lipca do mediów prof. Agnieszka Neumann-Podczaska wyjaśnia okoliczności swojego odwołania, które nastąpiło zaledwie cztery miesiące po powołaniu na stanowisko dyrektora Instytutu.

Jak przekazała prof. Neumann-Podczaska, 15 lipca złożyła w Ministerstwie Zdrowia opracowany przez nią oraz jej zespół plan restrukturyzacji Instytutu.

Zamiast restrukturyzacji odwołanie

“Przygotowane opracowanie było efektem kilkumiesięcznych analiz, tego co zastałam w marcu br., gdy zostałam powołana na stanowisko dyrektor naczelnej NIGRiR. Wnioski  przeprowadzonej analizy oraz szereg kontroli wykazały wiele nieprawidłowości w dotychczasowym zarządzaniu Instytutem. W ramach działań doraźnych byłam m.in. zmuszona złożyć do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, a także poprosić o osłonę antykorupcyjną. O zaistniałych zdarzeniach poinformowałam osobiście Minister Zdrowia, wskazując równocześnie przyczyny zadłużenia Instytutu na ponad 58 mln zł” – czytamy w oświadczeniu.

Przygotowany przez prof. Neumann-Podczaską plan restrukturyzacji zakładał, że dzięki zaproponowanym zmianom Instytut w ciągu trzech lat pozbędzie się długu i stanie się rentowny.

“Jednak zamiast merytorycznej dyskusji nad złożonym dokumentem, w dniu 26 lipca przyjęłam w siedzibie NIGRiR dyrektor generalną Ministerstwa Zdrowia, panią Martę Maciążek, która zaproponowała mi złożenie rezygnacji z przyczyn osobistych z dalszego pełnienia funkcji dyrektor naczelnej Instytutu. Propozycji nie przyjęłam. W efekcie zostałam zdymisjonowana bez podania merytorycznego uzasadnienia” – poinformowała prof. Neumann-Podczaska. 

W swoim oświadczeniu była dyrektor przedstawiła kluczowe punkty planu restrukturyzacji NIGRiR, które obejmowały m.in. rozwój działalności badawczo-rozwojowej, w tym optymalizację działalności Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oraz Działu Nauki w NIGRiR, a także rozszerzenie kontraktu z NFZ i optymalizację funkcjonalności obsługi pacjenta.

Koniec nowego otwarcia w polityce senioralnej?

Prof. Neumann-Podczaska zaznaczyła również, że jednym z najważniejszych obszarów, którymi zajęła się zaraz po objęciu funkcji dyrektora, była polityka senioralna. W wyniku przeprowadzonych analiz, w tym wniosków pokontrolnych Najwyższej Izby Kontroli, zaproponowała m.in. stworzenie Centrum Naukowo-Szkoleniowego Opieki Senioralnej na terenie nieruchomości w Konstancinie-Jeziornej, będącej własnością Instytutu oraz nauczanie geriatrii wszystkim w systemie, jako odpowiedź na brak realnych możliwości zwiększenia liczby lekarzy geriatrów w Polsce.

 

“W maju br. podczas osobistych spotkań z minister Marzeną Okłą-Drewnowicz oraz minister Izabelą Leszczyną otrzymałam zielone światło na realizację. Niestety, kilka tygodni później otrzymałam informację od dyrektor generalnej resortu zdrowia, że Instytut nie otrzyma finansowania.” – przekazała prof. Neumann-Podczaska, dodając, że nie przedstawiono jej merytorycznego uzasadnienie tej decyzji.

 

Źródło – Koalicja Na Pomoc Niesamodzielnym