Senioralne inspiracje - międzypokoleniowe spotkanie w Lublinie
Polski Czerwony Krzyż organizuje w Lublinie wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Senioralne Inspiracje”. Od 17 do 19 lipca miasto stanie się miejscem spotkań przedstawicieli Klubów Seniora PCK z całego kraju, którzy w ciągu nadchodzących dni podsumują zrealizowane projekty międzypokoleniowe. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez Głos Seniora.
W trakcie spotkania uczestnicy zaprezentują 18 projektów, które zbliżyły do siebie różne pokolenia na terenie 4 województw. „Senioralne Inspiracje” będą także okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń na temat najlepszych praktyk. Prezentacje projektów, zrealizowanych w ostatnich latach, będą miały formę opowieści, pokazów zdjęć, filmów czy scenek teatralnych, co pozwoli na pełne ukazanie ich charakteru i sukcesu
Senioralne inspiracje - przyszłość Klubów Seniora
Jednym z głównych tematów ogólnopolskiego spotkania PCK będzie wspólne wytyczenie kierunku rozwoju Klubów Seniora. Jakie powinny być? Jakie działania należy podjąć, aby seniorzy czuli się w nich jak najlepiej? Wizyta studyjna w w placówce w Opolu Lubelskim pokaże w praktyce, jak funkcjonują podobne projekty i jakie działania są w ramach nich realizowane. Opole Lubelskie stanowi modelowy przykład funkcjonowania Klubu Seniora. W ramach działań klubu powstała społeczna kawiarenka „Cafe Senior”, prowadzona przez seniorów – wolontariuszy. Kawiarenka jest przestrzenią do spotkań i aktywizacji osób starszych, zapewniając miejsce do wspólnych rozmów, warsztatów i zajęć tematycznych. „Cafe Senior” to inicjatywa, która skutecznie odpowiada na potrzeby samotnych osób starszych, oferując im możliwość wyjścia z domu i integracji z lokalną społecznością. Klub w Opolu jest doskonałym przykładem tego, jak dzięki zaangażowaniu i pomysłowości można stworzyć miejsce, które jest otwarte dla wszystkich pokoleń.
Senioralne inspiracje - Gospodarzem wydarzenia Lubelski Oddział Okręgowy PCK
W województwie lubelskim realizacja projektów międzypokoleniowych przez PCK ma szczególne znaczenie. Dzięki zaangażowaniu lokalnych Klubów Seniora, udało się zorganizować wiele inicjatyw, które zbliżyły do siebie mieszkańców regionu. Projekty międzypokoleniowe PCK mają na celu zbliżanie do siebie przedstawicieli różnych pokoleń i wspólne działanie na rzecz społeczności lokalnych. W ramach mini grantów, w pierwszej połowie 2024 r. Kluby Seniora zrealizowały inicjatywy z zakresu wolontariatu, wymiany umiejętności, działań kulturalnych, edukacyjnych czy proekologicznych. Seniorzy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach kulinarnych, wspólnym tworzeniu elektronicznych książek kucharskich, kursach obsługi smartfonów, prowadzonych przez młodsze pokolenia, międzypokoleniowych spektaklach teatralnych czy warsztatach rękodzielniczych, zwieńczonych wystawami prac uczestników. Polski Czerwony Krzyż nieustannie prowadzi także różnorodne zbiórki na rzecz seniorów, które mają na celu wsparcie ich codziennych potrzeb oraz realizację programów aktywizacyjnych. Dzięki hojności darczyńców, seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie opieki zdrowotnej, zaopatrzenia w niezbędne leki oraz organizacji wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych. Zbiórki te są kluczowe w umożliwianiu realizacji licznych projektów, które znacząco poprawiają jakość życia osób starszych.