• 6 stycznia 2025 23:34

Polska Unia Seniorów – walczymy o ubezpieczenie pielęgnacyjne

lip 15, 2024 #Senior, #seniorzy

Polska Unia Seniorów - ubezpieczenie pielęgnacyjne

Polska Unia Seniorów powstała, aby walczyć z wszelkimi przejawami nierówności, nietolerancji i przemocy. Ta organizacja działa także na rzecz upamiętniania ofiar II wojny światowej oraz likwidowania konfliktów. Szczególny nacisk kładzie na sprawy seniorów – ich obecność w przestrzeni gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Od 2012 roku zabiegają, aby w Polsce zostało wprowadzone ubezpieczenie pielęgnacyjne.

W Polsce można dostać zasiłek pielęgnacyjny lub dodatek pielęgnacyjny. Zasiłek pielęgnacyjny ma za zadanie częściowo pokryć koszty związane z koniecznością zapewnienia opieki i wsparcia osobie, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Obecnie wynosi 215,84 zł. Komu przysługuje? Dzieciom z niepełnosprawnością, osobom powyżej 16 roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności czy seniorom powyżej 75 roku życia. Z kolei dodatek wynosi 330,07 zł i można go przyznać osobom całkowicie niezdolnym do pracy lub egzystencji i – jak poprzednio – seniorom powyżej 75 roku życia. Co ważne, osoby starsze nie muszą składać żadnych wniosków. Żadnego z tych świadczeń nie dostaną natomiast osoby przebywające w całodobowych placówkach.

Ubezpieczenie pielęgnacyjne. O czym mowa?

Na konferencji „Polska Seniora”, która odbyła się 18 kwietnia 2024 roku, obecne były przedstawicielki Polskiej Unii Seniorów: honorowy członek, reżyser Hanna Etemadi oraz prezes PUS Regionu Warszawsko-Mazowieckiego Zuzanna Sucharda. Wyraziły gotowość uczestniczenia w działaniach mających na celu wprowadzenie ubezpieczenia pielęgnacyjnego, za którym stoi ustawa. Organizacja skierowała nawet specjalne pismo do minister ds. polityki senioralnej Marzeny Okły-Drewnowicz. Ubezpieczenie pielęgnacyjne gwarantowałoby sprawiedliwe reguły finansowania zależnie od stopnia niepełnosprawności. Jak piszą w liście:

Ubezpieczenie pielęgnacyjne jako powszechna solidarność

Polska Unia Seniorów za podstawową kwestię uznaje rozstrzygnięcie o obowiązkowym i powszechnym współfinansowaniu takiego ubezpieczenia.

 – Każdy pracujący obywatel musi być członkiem tego ubezpieczenia, a tym samym, wraz ze swoim pracodawcą, płatnikiem składek na fundusz ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Nie może być wyjątków – czytamy w liście.

Wspomniane rozwiązanie jest opracowane na wzór innych europejskich państw. W Niemczech obowiązuje ustawowe Pflegeversicherung, czyli powszechne ubezpieczenie pielęgnacyjne dla opieki długoterminowej dla osób o różnym stopniu niepełnosprawności. Niejednokrotnie było nowelizowane, by warunki dostosować do otaczającej rzeczywistości. Dzięki realizacji tej inicjatywy powstałyby też nowe miejsca pracy.

Skip to content