• 1 grudnia 2023 08:58

II Lubelski Festiwal Tańca „Taneczne Pasje Seniorów”

lis 22, 2019
Taneczne Pasje Seniorów

Taniec staje się coraz bardziej popularną formą aktywności i ulubioną rozrywką Seniorów. Jak grzyby po deszczu mnożą się formacje taneczne 60+ i 70+, w których entuzjaści tańca rozwijają swoje umiejętności i spełniają marzenia. Seniorów można spotkać – głównie Panie – na indywidualnych lekcjach w szkołach tańca oraz w lokalach tanecznych, gdzie przewaga Pań widocznie maleje. Zjawisko to cieszy, ponieważ taniec, jako najdoskonalsza forma ruchu, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i poprawę jakości życia Seniorów. Pomaga utrzymać sprawność poznawczą, pamięć i dobrą kondycję psychofizyczną. Wyzwala energię i radość życia i – jak wykazały przeprowadzone ostatnio badania – wydłuża życie o kilka lat! Ponadto ma siłę integracji, co dla Seniorów jest bardzo istotne. Z myślą o nich Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Semper In Altum” stworzyło projekt „Taneczna Pasja Seniorów”, którego założeniem było promowanie i upowszechnianie tańca w społeczności lubelskich Seniorów. Autorka projektu – Pani Danuta Mazurek jest Prezesem  Stowarzyszenia a jednocześnie liderką, Grupy Tanecznej „Flow”. Zwieńczeniem wszelkich działań w ramach  projektu był I Lubelski Festiwal Tańca, który odbył się pod patronatem Głosu Seniora.

Grupa Taneczna FLOW

Laureatem Nagrody Publiczności został Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z DK Tomaszów Lubelski, który brawurowo wykonał śpiewno-taneczną inscenizację obyczajowej scenki rzeszowskiej „Imieniny u Leopolda”. Festiwal wzbudził zainteresowanie i uznanie różnych Gremiów. Stąd decyzja o kontynuacji.

II Lubelski Festiwal Tańca „Taneczne Pasje Seniorów” odbył się  14 listopada 2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku – współorganizatora tego niezwykle ważnego, inspirującego wydarzenia. Ogromny, ciekawy architektonicznie budynek, dysponujący świetnymi warunkami do organizacji tego rodzaju imprez. Wspaniała, profesjonalna sala widowiskowa. Mnóstwo pomieszczeń wykorzystanych jako garderoby dla zespołów i ogromna, wspólna przestrzeń na spotkania integracyjne przy kawie i na gorący posiłek po tanecznych trudach.

Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Lubelskiego – Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Świdnik – Waldemar Jakson, a Patronat Medialny: „Głos Seniora”, „Głos Świdnika”, „ Świdnik- wysokich lotów”, Ogólnopolska Karta Seniora oraz Telewizja Kablowa Świdnik.

W Festiwalu uczestniczyło 6 zespołów tanecznych: „Lubelskie Czaderki” z DK Węglin, Zespół Tańca Ludowego „UteWianki” z Ostrowca Świętokrzyskiego, Grupa Taneczna „Flow” z UTW Lublin, Zespół „Seniority” i „Ole! Babki” z UTW Świdnik, Grupa Tańca Etnicznego „Bouree” z Brwinowa (region Mazowiecki), oraz dwie Panie uprawiające taniec solowy. Pani Teresa Paradowska – prezentująca taniec intuicyjny wyrażający osobowość i różnorodne emocje oraz Pani Katarzyna Iskierko prezentująca taniec z kręgu kultury orientalnej.

Uroczystego Otwarcia Festiwalu dokonali: Pani Bożena Zapolska z ramienia Miasta Świdnik oraz Pan Adam Żurek – dyrektor Świdnickiego Miejskiego Domu Kultury. W krótkich wystąpieniach podkreślili rolę tańca w życiu Seniorów i pogratulowali uczestnikom pasji, życząc powodzenia w muzycznych zmaganiach. Festiwalowe prezentacje taneczne odbyły się w dwu turach. Każdy z podmiotów artystycznych prezentował dwa zatytułowane układy choreograficzne. Uczestnicy prezentowali się w różnorodnych stylach i  formach tanecznych: od tańca ludowego, etnicznego, intuicyjnego oraz z kręgu kultury orientalnej poprzez taniec dyskotekowy, układy taneczno-sportowe do tańca towarzyskiego.

Różnorodnym stylom tanecznym towarzyszyła różnorodna muzyka wypełniająca każdy zakątek sali, budząc wzruszenie i silne emocje. Obrazy taneczne na scenie zmieniały się jak w kalejdoskopie. Niesamowite feerie barw. Piękne, oryginalne kostiumy w których przewijał się motyw skrzydeł, co wydaje się naturalne, bo taniec „uskrzydla”, porywa do lotu i daje poczucie wolności. Żywiołowa, życzliwa reakcja publiczności. Prowadzący festiwal Pan Robert Besztak świetnie wpisuje się w klimat i nastrój. Uśmiechnięty, radosny, dynamiczny, obdarzony poczuciem humoru skutecznie podkręca dramaturgię wydarzeń.

W tej edycji festiwalu uczestnicy walczą o 3 Nagrody : Nagrodę Publiczności oraz o 2 prestiżowe Nagrody ustanowione i przyznane przez Pana Piotra Mochola za „Najlepszą choreografię” i „Najlepsze wykonanie układu tanecznego”. Pan Piotr to znamienity Lubelski tancerz, dyrektor artystyczny i choreograf Formacji Tańca Towarzyskiego Politechniki Lubelskiej „Gamza” oraz Juror w różnorodnych przeglądach tanecznych. Publiczność przystępuje do wyboru laureata poprzez głosowanie. Przeprowadzenie tej procedury, zważywszy na ogromną liczbę głosujących, jest bardzo czasochłonne. W tych działaniach, tak jak w wielu innych, Seniorów wspomagała młodzież licealna od chwili rozpoczęcia do zakończenia festiwalu. Jest to ewidentny dowód międzypokoleniowego porozumienia i współpracy. Tymczasem na festiwalowej scenie Gość Specjalny Pan Rafał Pydyś, który przepięknie wykonuje piosenki z repertuaru „Czerwonych Gitar”.

Koncert wywołuje wzruszenie Seniorów, przywołując najpiękniejsze lata młodości. Po zakończeniu koncertu nastąpił niecierpliwie oczekiwany moment ogłoszenia werdyktu. Pan Piotr Mochol omówił kryteria stosowane przy profesjonalnej ocenie choreografii i wykonania układu, odwołując się niekiedy, w sposób bardzo ogólny, do festiwalowych prezentacji tanecznych. Po czym ogłosił swój werdykt. Laureatem dwu prestiżowych nagród została Grupa Taneczna” Flow”, która  brawurowo, z ogromną energią wykonała układ choreograficzny zatytułowany „Jeszcze w zielone gramy. . .” w takt porywającej, energetyzującej i niejednorodnej muzyki. Tytuł wyraża jednocześnie postawę „Flowianek” wobec życia; gotowość do podejmowania śmiałych wyzwań, łamania schematów obyczajowych i generacyjnych barier. GT „Flow” wytańczyła również Nagrodę Publiczności. Nagrody i dyplomy uroczyście wręczyli: Juror – Pan Piotr Mochol, Pani Aleksandra Chojnacka z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Pan Henryk Bącal z PZEiR okręgu Lubelskiego. Laureatka – GT” Flow” otrzymała dyplomy za „Najlepszą choreografię” i „Najlepsze wykonanie układu tanecznego” oraz kosz z „pysznościami”. Liderzy zespołów oraz Panie reprezentujące taniec solowy odebrali piękne, pamiątkowe dyplomy za udział i znakomitą prezentację.

Każdy z uczestników otrzymał drobny upominek. Organizatorzy przekazali liderom zespołów oraz Paniom solistkom foldery prezentujące region lubelski oraz wydawnictwa książkowe dotyczące miasta Świdnik. Festiwal dobiega końca. Prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Edukacyjnych SEMPER IN ALTUM, głównego organizatora festiwalu – Pani Danuta Mazurek w ciepłych słowach dziękuje wszystkim uczestnikom za udział i stworzenie wspaniałej, serdecznej i przyjacielskiej atmosfery, zapraszając do udziału w kolejnej edycji. Wyrazy podziękowania kieruje również do wszystkich, którzy wnieśli wysiłek i twórcze pomysły w prace nad organizacją i przebiegiem festiwalu. Jeszcze tylko wspólne zdjęcie wszystkich uczestników i festiwal przechodzi do historii. Rozmiłowani w tańcu Seniorzy po raz kolejny dowiedli, że TANIEC przeobraża smutną i szarą jesień życia w wielobarwną, radosną wiosnę i otwiera w ludziach to, co najpiękniejsze.

Elżbieta Lech

Skip to content