Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Wygrać z depresją

W związku z Ogólnopolskim Dniem Walki z Depresją zwracamy uwagę na problem rosnących z roku na rok statystyk mówiących o liczbie osób zmagających się z chorobą. Pogoda za oknem nam w tym nie pomaga, ale nie dajmy się przygnębić!

W październiku 2016 GŁOS SENIORA, podczas organizowanych III Ogólnopolskich Senioraliów w Krakowie, zainspirowany działaniami edukacyjnymi Szpitala Babińskego, zainaugurował kampanię PRZEGONIĆ SMUTEK. Celem przedsięwzięcia jest edukacja, zapobieganie, leczenie i pomaganie seniorom, którzy zmagają się z depresją. Przez cały roku 2016 GŁOS SENIORA publikował artykuły ściśle związane z depresją i chorobą Alzheimera.

 

Depresja to stan przygnębienia i smutku, połączony z innymi trudnymi uczuciami i objawami, jak: zaburzenia nastroju, pogorszenie się pamięci, trudności z koncentracją, niechęć do kontaktów z ludźmi, brak zainteresowania światem zewnętrznym, poczucie bezradności. W Polsce ok. 1,5 mln osób choruje na depresje, która często współtowarzyszy demencji. W zależności od przyjętych kryteriów rozpowszechnienie depresji w grupie osób 60+ szacuje się na 15% do 20%.

 

Jedną z gorszych rzeczy jaką można zrobić w sytuacji pojawienia się pierwszych oznak depresji to zbagatelizowanie ich. Dla wielu osób późny okres życia jest jednoznaczny z wycofywaniem się z wszelkich aktywności społecznych i traktowanie podobnego zachowania jako "naturalną" zmianę. Ignorowanie pierwszych symptomów związane jest z postrzeganiem ich przez osoby chore jako oczywiste objawy, właściwe dla wieku. Skutkuje to nierozpoznaniem choroby i niepodjęciem koniecznego leczenia. Wychodząc temu problemowi naprzeciw GŁOS SENIORA uświadamia chorych, którzy nierzadko sami błędnie oceniają swój stan zdrowia, że powinni przede wszystkim wyjść swojej chorobie naprzeciw i szukać pomocy.

 

Nasza Ambasadorka, Anna Boraczyńska 86+, która w najnowszym wydaniu GŁOSU SENIORA pisze o demencji i związanej z nią depresji, na co dzień pomaga zaprzyjaźnionym seniorkom wyjść z tej poważnej choroby siłą woli, pasjami, aktywnością umysłową i fizyczną oraz stosując autorski program walki z chorobą. Duże znaczenie, zdaniem Pani Anny, ma kompleksowe korzystanie z środków multimedialnych, które pochłaniają czas tak, że nie ma kiedy myśleć "co by było, gdyby". Nie można zapominać o zdrowym stylu życia, dbaniu o swój wygląd, wychodzeniu do ludzi. Trzeba żyć normalnie, bez względu na wiek i interesować się wszystkim co nas otacza. Myśleć pozytywnie i z uśmiechem patrzeć w przyszłość, dożyć IV Młodości i przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę i doświadczenie.

 

Ta sama autorka w kolejnym numerze Magazynu GŁOS SENIORA opowie o osobistym wyleczeniu się z depresji, po której od 10 lat nie ma śladu "DEPRESJA  JEST WYLECZALNA, TRZEBA TYLKO CHCIEĆ  Z  NIEJ  WYJŚĆ, bo jeszcze mam cel w życiu, bo jeszcze mam marzenia".

 

W kolejnym wydaniu Głosu Seniora (28) zapraszam do dyskusji "Jak się nie dać depresji"

Anna Boraczyńska 86+

Zobacz również