Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Uwaga na kleszcze!

W telewizji i radiu wiele mówi się o ukąszeniach przez kleszcza, a raczej o ich konsekwencjach. Niestety, kleszcze przenoszą chorobę zwaną boreliozą. Jest to groźna choroba wywoływana przez bakterie (Borrelia burgdorferi). Choroba ta rozwija się do 3 tygodni od ukąszenia przez kleszcza.

Objawy boreliozy

Objawy boreliozy dzielimy na wczesne (t.j. rumień, ból czy obrzęk w miejscu ukąszenia, gorączka, ogólne osłabienie) oraz późne (t.j. zapalenie stawów czy zapalenie mięśnia sercowego).

Nieleczona borelioza może prowadzić między innymi do uszkodzenia stawów, uszkodzenia mięśnia sercowego czy uszkodzenia układu nerwowego. Jest to choroba poważna i podstępna, której nie należy lekceważyć. W przypadku pojawienia się któregokolwiek objawu należy zgłosić się do lekarza oraz przeprowadzić testy wykrywające tę chorobę.

Badania na boreliozę

Aby rozpoznać boreliozę można wykonać kilka badań. Pierwszym z nich jest badanie wyciągniętego kleszcza lub jego fragmentów. W tym celu należy umieścić kleszcza w jałowym pojemniku (np. do pobierania moczu) i dostarczyć do laboratorium. Specjaliści wykonają badanie molekularne materiału pozyskanego z kleszcza. Jeśli wynik będzie ujemny, to oznacza, że nie doszło do zakażenia boreliozą.

Jeżeli jednak nie udało się zachować kleszcza lub jego części, można wykonać badanie z krwi na poziom przeciwciał w klasie IgG i IgM metodą tradycyjną lub badanie specjalistyczne metodą western blot. Badanie krwi na obecność przeciwciał w klasie IgM (wczesnego zakażenia) pojawiają się 3-4 tygodnie od zakażenia i zanikają około 4-6 miesiąca od zakażenia. Z kolei przeciwciała w klasie IgG (dawne zakażenie) wykrywa się 6-8 tygodni od zakażenia. Mogą one utrzymywać się przez całe życie.

Usuwanie kleszcza

Jeżeli zauważymy na ciele kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Zabrania się wyciągać kleszcza palcami, wyciskać, smarować kremami czy balsamami. Kleszcza usuwamy zawsze za pomocą pęsety! Kleszcz musi zostać usunięty w całości! W przypadku kłopotów z jego usunięciem lub kiedy najzwyczajniej boisz się zrobić to samodzielnie – zgłoś się do lekarza.

Prawidłowa technika usuwania kleszcza polega na chwyceniu kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnięcie go pewnym ruchem. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować oraz obserwować przez co najmniej kilka tygodni. Jeżeli pojawią się niepojące objawy (wymienione wyżej) należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Ochrona przed kleszczami

Najlepszymi sposobami na ochronę przed kleszczami są:

  • chodzenie środkami ścieżek,

  • stosowanie specjalnych środków ochronnych na kleszcze,

  • stosowanie ubrań zakrywających ciało (długie spodnie i bluzy z długimi rękawami),

  • kontrola całego ciała po pobycie w lesie czy na łące.

 

 

Beata Gibas