Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Truchtajmy!

Biegać każdy może, oczywiście w tempie niko-niko, czyli truchtać z uśmiechem. Mogą to robić nawet osoby, które są w podeszłym wieku, a przez całe swoje życie nie były aktywne fizycznie i mają niską sprawność, albo myślą, że jest za późno na to, aby rozpocząć ćwiczenia. Wystarczy tylko decyzja – zaczynam od dzisiaj!

Metodą małych kroków, czyli truchtem właśnie, osiągniemy poprawę wyników cholesterolu, spadek cukru, obniżenie ciśnienia. Co bardzo ważne, truchtając, poprawimy wydajność aerobową, która usprawni pracę hipokampu odpowiedzialnego za pamięć.

Jedna mała decyzja pociągnie za sobą lawinę korzyści. Rodzi się tylko jedno pytanie – jak zacząć? Teraz to proste, bo mamy w Polsce przeszkoloną grupę instruktorek i instruktorów, którzy pokażą nam jak robić to prawidłowo i poinformują, gdzie zaczynają się tworzyć grupy uprawiające slow jogging. Metoda slow joggingu została opracowana i opatentowana przez prof. Hiroakiego Tanakę z Uniwersytetu Fukuoka w Japonii.

W Kraju Kwitnącej Wiśni truchtają już tysiące osób. Slow jogging uprawiają zarówno starsi, jak i młodzi, którzy robią to nawet w przerwach na obiad, czy w innym wolnym czasie, kilka razy dziennie.

W Polsce widzimy na ulicach i w parkach dużo biegających osób. Jednak w naszym kraju  są to przeważnie młodzi, sprawni i szczupli ludzie. Organizowane są maratony i biegi charytatywne. Co natomiast z tymi starszymi, mniej sprawnymi – często z nadwagą, czasem znaczną? Właśnie dla nich slow jogging może być alternatywą zwykłego biegania, która daje tyle samo korzyści, satysfakcji i radości. Marzeniem tych z nas, którzy polubili ten rodzaj aktywności jest, aby parki zapełniły się ludźmi w różnym wieku, spędzającymi w ten sposób wolny czas. W każdym mieście znajdziemy tereny rekreacyjne, gdzie jest wystarczająco dużo miejsca do slow joggingu: piękne parki, czy choćby skwery z zielenią, którą możemy kontemplować podczas naszego truchtania.

Zapraszamy Cię do wspólnego spędzania czasu. Twoja decyzja to Twoja korzyść.

Autor: Małgorzata Bednarczyk - Wiceprezes Stowarzyszenia most Kobiet i współinicjatorka Małopolskiego Kongresu Kobiet

Zobacz również