Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Ogólnopolska Olimpiada UTW - relacja z wydarzenia

Zachęcamy do lektury relacji z Ogólnopolskiej Olimpiady Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) w Łazach, której Głos Seniora miał przyjemność być patronem medialnym.

Już po raz dziewiąty w Łazach odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) – 27 maja 2017 rok (sobota). Co roku w imprezie biorą udział seniorzy z całego kraju oraz zawodnicy z zagranicy. W tym roku „Senioriada” jest jednym z oficjalnych wydarzeń w ramach 50-lecia nadania praw miejskich Łazom.

W sportowych zmaganiach wzięli udział zawodnicy z 59 Uniwersytetów Trzeciego Wieku z kraju oraz z Ukrainy i Austrii. O medale walczyło około 900 zawodników, kolejnych 900 osób kibicowało i wspierało  seniorów. 

W sobotę (27.05.2017) o medale walczyli olimpijczycy 50+.  Seniorzy konkurowali m.in. w pływaniu, tenisie stołowym, wyścigach rowerowych, lekkoatletyce, kajakarstwie, strzelectwie, łucznictwie oraz w brydżu, szachach i boule. Zawodnicy podzieleni zostali na płeć i grupy wiekowe: 50+, 60+, 70+ i 80+.

„W ten jeden dzień Łazy zamieniają się w wioskę olimpijską. Zawody to okazja nie tylko do sportowych zmagań, ale możliwość spotkań i poznania naszej Gminy i szerzej Jury” – podkreśla Burmistrza Łaz Maciej Kaczyński. „Ogólnopolska Olimpiada Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach organizowana pod hasłem „Trzeci Wiek na Start”, to integracja seniorów z całej Polski. Tworzą oni już wspólną sportową rodzinę. Olimpiada 50+ w Łazach to największe tego typu wydarzenie w kraju oraz Europie” – dodaje Krystyna Męcik, prezes UTW w Łazach.

Oprócz sportowych emocji, „Senioriada” to także spotkania i prezentacje dorobku poszczególnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku, a w tym roku także panel dyskusyjny. Olimpiada była także na żywo transmitowana w Internecie.

Olimpiada posiada opatentowane logo, flagę, a uroczystość rozpoczynająca Igrzyska wzorowana jest na inauguracjach Igrzysk Olimpijskich z rozpaleniem na początku oczywiście znicza olimpijskiego.

Olimpiadzie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Łazach patronują:  Polski Komitet Olimpijski, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Sejm RP, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Instytut Pamięci Narodowej, Starostwo Powiatowe w Zawierciu, Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Fundacja OPUTW oraz Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Głównymi organizatorami IX Ogólnopolskiej Olimpiady UTW są: UTW Łazy, Gmina Łazy, OSiR Łazy – park wodny Jura w Łazach, MOK Łazy, Zespół Szkół nr 1 w Łazach oraz AWF Katowice.

Olimpiadę Seniorów w Łazach wspierają finansowo także Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz samorząd Województwa Śląskiego.

         

W PLIKU MP3 WYPOWIEDŹ BURMISTRZA ŁAZ MACIEJA KACZYŃSKIEGO ORAZ PREZES UTW ŁAZY KRYSTYNY MĘCIK

 

Poniżej link do transmisji live Olimpiady Seniorów w Łazach http://itvregion.pl/2017/05/23/region-ix-ogolnopolska-olimpiada-sportowa-utw-na-zywo/

 

RAMOWY PROGRAM OLIMPIADY UTW W ŁAZACH:

 

Od godz. 7.00 do 9.30 – rejestracja i odprawa kierowników ekip w Biurze Organizacyjnym Olimpiady – teren rekreacyjny przy Zalewie „Mitręga” w Łazach.

Godz. 10.00 – ceremonia otwarcia Olimpiady – teren rekreacyjny przy Zalewie „Mitręga” w Łazach.

Godz. 11.00 – rozpoczęcie konkurencji sportowych we wskazanych przez organizatorów miejscach

Godz. 14.00  – występy artystyczne poszczególnych Uniwersytetów o tematyce prozdrowotnej – teren rekreacyjny przy Zalewie „Mitręga” w Łazach.

Godz. 17.00 – uroczyste przedstawienie wszystkich medalistów i oficjalne zakończenie Olimpiady – teren rekreacyjny przy Zalewie „Mitręga” w Łazach.

 

Zobacz również