Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Nowość! Nowoczesne treningi pamięci dla seniorów

Mózg, tak jak inne organy, nie pozostaje obojętny na upływ czasu. Wraz z przybywaniem lat nasza pamięć zaczyna się stopniowo pogarszać, szczególnie pamięć krótkotrwała, odpowiedzialna za uczenie się i zapamiętywanie nowych rzeczy. Wprawdzie mózg nie ma mięśni, ale także potrzebuje systematycznych ćwiczeń. Dobra wiadomość jest taka, iż pamięć można trenować – poprawiać i wzmacniać!

Brak ćwiczeń pamięci, może spowodować opłakane skutki, jak: problemy z koncentracją czy narastające zapominanie. A przecież ćwiczenia pamięci dla seniorów wcale nie są trudne i przynoszą naprawdę dobre rezultaty. Są również pożytecznym sposobem na wypełnienie wolnego czasu. Choć istnieje wiele sposobów gimnastykowania umysłu, to coraz częściej wykorzystuje się w nich nowe technologie.

 

Co gwarantuje nowoczesny trening umysłu?

 

Przykładem wykorzystania do treningu umysłu specjalnie zaprojektowanych programów multimedialnych jest właśnie Akademia Umysłu® Senior EDU, będąca zbiorem blisko 100 skutecznych ćwiczeń pamięci i koncentracji w formie gier logicznych. Dzięki tak dużej różnorodności gier, otrzymujemy gwarancję, że nasz trening będzie wszechstronnie aktywizował różne obszary mózgu.

 

Na czym polega przewaga takich programów multimedialnych nad tradycyjnymi metodami ćwiczenia pamięci, np. rozwiązywaniem zadań na kartce? Podczas treningu z Akademią Umysłu® nasze postępy są monitorowane przez naszego „prywatnego trenera”, który automatycznie dobiera dla nas niższy bądź wyższy poziom. To właśnie dzięki temu, iż prezentowane zadania mają różny stopień trudności – nasz mózg otrzymuje wciąż nowe wyzwania.

 

Ponadto rozwiązywanie zadań wymaga od nas logicznego i kreatywnego myślenia oraz opracowywania strategii. Jednocześnie ćwiczymy również refleks, spostrzegawczość oraz szybkość podejmowania decyzji.

 

Uniwersalność programów wynika również z faktu, iż znaczna rozpiętość poziomów trudności poszczególnych ćwiczeń została powiązana z dużą liczbą wariantów (opcji, trybów). Pozwala to na samodzielne projektowanie trudności ćwiczeń, aby dopasować je do możliwości każdego seniora, np. wydłużenie czasu na odpowiedź, zmiana ilości pokazywanych elementów.

 

Już dziś rozpocznij trening pamięci z Akademią Umysłu® SENIOR!

 

Ćwiczyć możesz samodzielnie w swoim domu lub za zajęciach w instytucjach i organizacjach działających na rzecz seniorów, np. klubach seniora, bibliotekach, domach opieki czy UTW.

 

W ofercie Akademii dostępne są 2 zestawy:

  • Akademia Umysłu® Seniordo indywidualnych ćwiczeń umysłu w domu. Zawiera 6 programów multimedialnych, poradnik wraz z planami treningowymi.
  • Akademia Umysłu® Senior EDU – multimedialny pakiet do prowadzenia grupowych treningów pamięci w instytucjach. Zawiera komplet gotowych materiałów: scenariusze zajęć, 6 programów multimedialnych na Pendrive, poradnik oraz bezterminową licencję wielostanowiskową (do wyboru na 5,15,25 stanowisk).

 

Regularne treningi pamięci przynoszą seniorom wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejszają ryzyko wystąpienia demencji. Im częściej i więcej używamy mózgu, tym bardziej go wzmacniamy, a to z kolei przyczynia się do poprawy jakości życia. Dzięki temu zapamiętywanie różnych informacji, np. kodów PIN czy listy zakupów bez kartki przestaje być piętą achillesową.

 

Obecnie różnego rodzaju instytucje organizują grupowe treningi pamięci dla seniorów. Łączenie spotkań towarzyskich z jednoczesną możliwością ćwiczenia pamięci stanowi jeszcze większe wyzwanie dla mózgu. Dzieje się tak dlatego, iż poza samym treningiem umysłu, dodatkowo wymaga od seniorów zapamiętania imion i twarzy nowo poznanych osób czy formułowania wypowiedzi podczas rozmów i dyskusji.

 

Jeżeli zależy Ci na uczestniczeniu w nowoczesnych treningach pamięci, to już dziś skontaktuj się z osobami odpowiedzialnymi za tworzenie oferty edukacyjnej dla seniorów i powiedz o pakiecie Akademia Umysłu® SENIOR EDU.

 

Więcej informacji na:

www.senior-akademia.pl

Zobacz również