Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Majówka w Kotlinie Kłodzkiej

Weekend majowy w tym roku nie był długi, bowiem Święto 1-Maja przypadało w niedzielę, co jednak nie przeszkodziło wielu, by wyjechać i, czy to na łonie natury, czy w innych urokliwych miejscach, z dala od miejsca zamieszkania, spędzić kilka dni w odmiennej atmosferze, z dala od domu i pracy.

Oczywiście wielu spędzało te wyjątkowe dni na patriotycznych spotkaniach, wiecach, czy przed telewizorem. My postanowiliśmy przyjrzeć się, jak spędzano ten okres w niektórych miejscowościach Kotliny Kłodzkiej, regionie typowo uzdrowiskowym i często odwiedzanym przez turystów. A działo się dużo...
    
Zacznijmy od Dusznik Zdroju, które na weekend majowy zorganizowały imprezy w ramach Dni Dusznik. Już 1-Maja dusznicki Rynek tętnił życiem. Od rana zawładnęły nim dzieci. Jednak najważniejszym wydarzeniem tego dnia był koncert ks. Bogdana Skowrońskiego, który będąc proboszczem w kościele p.w. Matki Bożej Różańcowej w Dusznikach, jest jednocześnie znanym wykonawcą pieśni o charakterze religijnym. Kolejny recital księdza Bogdana nie zawiódł oczekiwań i wszyscy byli pod wielkim wrażeniem tego jedynego w swoim rodzaju twórcy i wykonawcy. Ks. Bogdan często powtarza, że to, co robi, ma sens tylko wtedy, gdy służy drugiemu człowiekowi. Dlatego, poza przekazem typowo religijnym związanym z działalnością duszpasterską, również swoim śpiewem chce przekazać wszystkim wiele optymizmu i nadziei.
Następny dzień w Dusznikach należał do bractw rycerskich. Dusznicki rynek „cofnął” się o kilka wieków wstecz. Powstały warsztaty rzemieślnicze z epoki średniowiecza, a pomiędzy nimi przemykały białogłowe, pospólstwo i rycerstwo różnych herbów. Wydarzeniem był turniej walk rycerskich, w których nie żałowano ciosów, jednak na szczęście - nikt nie ucierpiał. Dzień zakończył wieczorny koncert zespołu Javaryna z Białorusi.
Ostatni dzień majówki przyniósł koncert zespołu SPLOT i zespołu Country.
 
Kudowa Zdrój nie pozostała bierna i tutaj również zaproponowano szereg imprez i występów. Do tradycji należy majówka w Pstrążnej – dzielnicy Kudowy położonej w górach stołowych. Skansen przygotował wiele atrakcji, od pieczenia chleba w tradycyjnym piecu, pokazu kunsztu kowalskiego, kończąc na występach „na ludową nutkę”
W muszli koncertowej w Kudowie występowały różne grupy. Miedzy innymi: Młodziezowa Orkiestra  z Hronowa, ciekawa aranżacyjnie Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele oraz łódzki zespół Little White Lies Garage grający rock’n’roll i psychodelic rock. Mimo „ciężkiego” brzmienia, wystepy wysłuchali również chętnie kuracjusze z pobliskich sanatoriów. We wtorek w Parku Zdrojowym odbył się piknik patriotyczny z okazji rocznicy ustanowienia Konstytucji 3-Maja.
 
Polanica Zdrój tym razem postawiła przede wszystkim na zajęcia ruchowe. Tour de Polanica – to rodzinny wyścig rowerowy, joga rodzinna, animacje dla dzieci, spacery z przewodnikiem, Nordic Walking oraz miasteczko zdrowia i wiele atrakcji dla najmłodszych.
                 
Na koniec odwiedziliśmy Kłodzko. Majówka upłynęła tu pod hasłem „Pochód Poezji”. Centralnym punktem był skwer pod mostem Św. Jana. W tej wyjątkowej scenerii starego miasta nie zabrakło występów poetyckiego zespołu Raz, Dwa, Trzy, czy popisów wokalnych młodych adeptów piosenki, II Bieg Flagi, wspólne śpiewnie pieśni patriotycznych, ciepły poczęstunek z patelni plenerowej, animacje dla najmłodszych, quizy rodzinne, występy artystyczne, atrakcje sprawnościowe, to tylko cząstka programu przygotowanego w Kłodzku.
Zwieńczeniem majówki był jednak koncert ks. Bogdana Skowrońskiego, który przybył do tego pięknego miasta, by uświetnić swoim recitalem obchody rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-Maja. I znowu wszyscy byli pod wrażeniem kapłana, jego wspaniałego głosu i fantastycznego podejścia do słuchaczy, którzy spontanicznie przyłączyli się do wspólnego śpiewania. Ks. Bogdan Skowroński podczas blisko dwugodzinnego występu śpiewał nie tylko pieśni typowo religijne, ale wykonał także kilka światowych standardów muzycznych. Ten charyzmatyczny wykonawca wszędzie przyjmowany jest z wyjątkowym aplauzem i podobnie było w Kłodzku, gdzie publiczność długo dziękowała za występ brawami na stojąco...

Zobacz również