Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Śląskie Forum Rad Seniorów pod patronatem Głosu Seniora

W Katowicach odbyło się Śląskie Forum Rad Seniorów: Na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach miało miejsce Śląskie Forum Rad Seniorów. Starsi mieszkańcy regionu rozmawiali o tym jak lepiej działać i rozwijać współpracę między sobą. Dzielili się dobrymi praktykami i pomysłami na aktywizację seniorów w miastach na terenie regionu.

Rady Seniorów działają w coraz większej liczbie miast – również w Katowicach, Chorzowie, czy Tychach. Kilkudziesięciu reprezentantów Śląskich Rad Seniorów wzięło udział w specjalnym forum zorganizowanym przez Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides.

– Rozmawialiśmy z seniorami na temat funkcjonowania Rad Seniorów i tego co jest dobre, a co należy poprawić – mówi Grzegorz Wójkowski z Bona Fides. Seniorzy dzielili się też dobrymi praktykami nie tylko z regionu, ale z całego kraju. Poza standardowymi wykładami odbyły się też warsztaty, w których seniorzy pracowali w grupach. – Nie ma sensu żeby ludzie tylko przychodzili i słuchali wykładów. Pracowaliśmy jak najwięcej warsztatowo, żeby powymieniać się doświadczeniami i spostrzeżeniami – dodaje Wójkowski.

To właśnie doświadczenia miały bardzo duże znaczenie dla uczestników. – Dla mnie Forum jest o tyle ciekawe, że ludzie dzielą się doświadczeniami – mówi  Zdzisław Swoboda z chorzowskiej Rady Seniorów. – Wypowiedzi i pytania zadawane z sali. To jest istotne, bo zawsze coś mądrego wypłynie – dodał.

Seniorzy deklarowali w większości, że dobrze im się współpracuje z rządzącymi w ich miastach. – Osoby starsze to elektorat, którego nie można ignorować – usłyszeliśmy w trakcie jednego z warsztatów. – My na wybory chodzimy – dodał.

Zdzisław Swoboda z chorzowskiej Rady Seniorów podkreślał, że chciałby aby seniorzy mieli głos w sprawach, które dotyczą seniorów. – Żebyśmy byli poważnie traktowani – zaznaczył.

Wśród dobrych praktyk wymieniano w trakcie Forum m.in. te z Sosnowca, gdzie zaprasza się osoby starsze na wizyty studyjne do miast partnerskich. W innych państwach seniorzy przyglądają się, jak wygląda współpraca na linii miasto-osoby starsze oraz jakie inicjatywy podejmowane są w innych krajach.

Seniorzy mają pełne głowy pomysłów

– Rozmawialiśmy m.in. o stworzeniu takiego domu seniora, gdzie mogliby się spotykać seniorzy – mówi Janina Piwowarczyk z Rady Seniorów w Katowicach. – Myślę też mocno o wolontariacie na rzecz właśnie seniorów, gdzie osoby starsze pomagają sobie nawzajem – dodaje. Sama zamierza podjąć się takiego wolontariatu.

W Chorzowie też myślą o powstaniu takiego dziennego domu seniora, gdzie osoba starsza będzie mogła zostać przywieziona przez rodzinę na kilka godzin.

W trakcie Forum seniorzy dowiadywali się też jak komunikować się z otoczeniem, nawiązywać kontakty z dziennikarzami i promować swoje działania.

 

A. Maciaszczyk

Zobacz również