Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Koncert Krzysztofa Krawczyka - Senioralia w Łodzi

IV Łódzkie Senioralia” nadchodzą! Rezerwujcie czas oraz siły, bo w dniach 13-26 maja 2017 r. czeka na Was aż 700 wydarzeń organizowanych przez Zespół ds. Seniorów we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Fundacją dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz 125 partnerami!

Senioralia tartują już 13 maja uroczystą inauguracją połączoną z KONCERTEM KRZYSZTOFA KRAWCZYKA.

W programie nie zabraknie również występów kabaretowych, tanecznych i muzycznych przygotowanych przez seniorów, w tym grupę cheerleaderek 60+.

Podczas inauguracji będzie można również odwiedzać stoiska partnerów IV Łódzkich Senioraliów i odebrać informator z pełnym harmonogramem wydarzeń przygotowanych w ramach czwartej edycji Łódzkich Senioraliów.

Bądźcie z nami w tym dniu, żeby ze śpiewem na ustach przywitać kolejne Majowe Dni Seniorów!

Zachęcamy do zapisywania i zapraszania znajomych do udziału w wydarzeniu za pośrednictwem portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/1767916403520846/

Szczegółowe informacje nt. IV Łódzkich Senioraliów: http://seniorzy.uml.lodz.pl/w-2671.html

UROCZYSTA INAUGURACJA – KONCERT KRZYSZTOFA KRAWCZYKA (13.05.2017)

Pasaż Schillera, godz. 14-19:00

 

W programie: Przekazanie Seniorom kluczy do bram miasta przez Prezydenta Miasta Łodzi, stoiska partnerów, występy kabaretowe, taneczne i muzyczne przygotowane przez Seniorów, wręczanie informatorów z harmonogramem wydarzeń oraz koncert Krzysztofa Krawczyka.

 

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/1767916403520846/

 

 

WYDARZENIA DLA SENIORÓW (14.05 - 25.05.2017)

 

Ponad 700 wydarzeń podzielonych na 5 kategorii: edukacja, kultura, sport/ rekreacja, porady/drzwi otwarte i zdrowie. W programie: wykłady, wycieczki, warsztaty, zajęcia komputerowe, wydarzenia kulturalne i wiele innych wydarzeń na terenie całego Miasta.

Przykłady wydarzeń odbywających się w ramach „IV Łódzkich Senioraliów”:

 

SPORT/ REKREACJA

 

 • Rytuały Tybetańskie - Źródło wiecznej młodości. Rytuały tybetańskie to zestaw kilku prostych ćwiczeń, z natury przypominających jogę (proste układy), które poprawiają ogólny stan zdrowia i odmładzają organizm (Stowarzyszenie Akademia Mądrego Życia)

 • Ćwiczenie tai chi (Akademia Tai Chi i Lok Hup, Zielona Łódź)

 • Zajęcia poprawiające sprawność fizyczną, w tym poprawę chodu, koordynację ruchów i zmniejszenie dolegliwości bólowych.( Miejskie Centrum Medyczne „Polesie”)

 • Nieodpłatne zajęcia Gimnastyka 60+, nieodpłatne zajęcia gimnastyka w wodzie, nieodpłatne zajęcia Joga dla Seniora ( Stacja Nowa Gdynia)

 • Warsztaty jogi śmiechu (Fundacja „W Człowieku Widzieć Brata”, Dom Literatury)

 • Nordic Walking, Aerobik dla seniorów, ćwiczenia wzmacniające mięśnie przykręgosłupowe i brzucha, ćwiczenia rozciągająco- stabilizujące ( MOSiR)

 • „Zumba dla seniora!” (Teatr Wielki w Łodzi)

 • Spacer z Zieloną Łodzią - "Park Źródliska i okolice". Podczas spaceru poznamy historię najstarszego parku w Łodzi, przyjrzymy się niektórym pomnikom przyrody oraz odwiedzimy "Koci szlak” ( Zielona Łódź)

 • Wycieczka z przewodnikiem śladami wielokulturowej Łodzi do jednej z ciekawszych i lepiej utrzymanych willi fabrykanckich z przełomu XIX i XX  w. w Łodzi. Wędrując ukochaną przez Łodzian Pietryną szlakiem najbardziej okazałych świątyń - ewangelicki kościół św. Mateusza, katolicka katedra św Stanisława Kostki i rezydencji dotrzemy do willi rodziny Teschemacherów na ul. Wigury 12 A (PPK Oddział Łódzki)

 

 

KULTURA:

 • Bezpłatna wycieczka po teatrze „Za kulisami…”Program wycieczki obejmuje m.in.: oglądanie sceny i jej mechanizmów, salę prób baletu, salę prób reżyserskich, magazyn kostiumów, pracownie – malarską i krawiecką oraz reprezentacyjne foyer z jego weneckimi lustrami (teatr Wielki w Łodzi)

 • Sesja fotograficzna „Majowe zauroczenia”. Zapraszamy grupy seniorek i seniorów do udziału w plenerowej sesji fotograficznej pod hasłem: Majowe Zauroczenia.  (Stowarzyszenie Akademia Mądrego Życia)

 • Warsztaty z grami planszowymi, Łączenie pokoleń przy planszy. Seniorzy wraz z rodzinami grają w gry planszowe.Pokazy, nauka i granie na miejscu.(GRALNIA – Gry Bez Prądu)

 • Sesja RPG – uczestnicy będą mieli szansę wcielić się w wybrane postaci i zagrać u doświadczonego Mistrza Gry w jeden z poznanych na poprzednim spotkaniu system (Fundacja Fantastyczne Inicjatywy, Gralnia - Gry bez prądu)

 • Pogadanka ”Literatura fantasy”- przedstawienie oraz analiza najpopularniejszych serii fantasy i science fiction. Wspólnie pochylimy się nad tymi bardziej i mniej popularnymi tytułami zastanawiając się, po jaką książkę z gatunku fantasy warto sięgnąć (Fundacja Fantastyczne Inicjatywy, Gralnia - Gry bez prądu)

 • Zwiedzanie Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 

 

ZDROWIE:

 • Profilaktyka raka piersi w zabytkowym tramwaju w ramach „Paszport Zdrowej Kobiety w profilaktyce chorób nowotworowych”- nauka samobadania w tramwaju (Stowarzyszenie Łódzki Klub Amazonka)

 • Zajęcia poprawiające sprawność fizyczną, w tym poprawę chodu, koordynację ruchów

  i zmniejszenie dolegliwości bólowych ( Miejskie Centrum Medyczne „Polesie”)

 • Pomiar ciśnienia, ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała, poziomu cukru i BMI pacjentek 60+, bezpłatne badania densytometrii kości, dermatoskopia zmian skórnych, spotkania z fizjoterapeutą (Miejskie Centra Medyczne)

 • Porady i konsultacje psychologiczne w zakresie: sytuacji kryzysowych takich jak: utrata zdrowia, utrata sprawności, utrata bliskiej osoby, utrata chęci życia, choroba nowotworowa (Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego w Łodzi)

 • Bezpłatne konsultacje z lekarzami specjalistami wraz z kompleksową oceną ryzyka zgonu na tle sercowo-naczyniowym. Dla osób z grupy podwyższonego ryzyka przewidywane są także bezpłatne badania echokardiograficzne.( All-MED Centrum Medyczne)

 

 

EDUKACJA

 • Wykład z elementami warsztatu. Fenomen mediów społecznościowych? Instagram, Twitter, Snapchat, Dowiedz się o co w tym chodzi. (Fundacja Subvenio, CH-R Sukcesja)

 • Pracownia doradztwa komputerowego. Indywidualne doradztwo trenerów i wolontariuszy, przyjdź, sprawdź jak to działa (Fundacja Subvenio, CH-R Sukcesja)

 • Zwiedzanie Kompostowni Miejskiej, Zwiedzanie Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz Składowiska „NOWOSOLNA”. (Zarząd Gospodarowania Odpadami)

 • Warsztaty papieru czerpanego. Tematem warsztatów będzie zapoznanie się ze sztuką czerpania papieru. Każdy uczestnik wykona samodzielnie papier ozdobny, barwną kompozycję z wykorzystaniem poznanej techniki.(Bałucki Ośrodek Kultury Rondo)

 • Warsztatu druku. Będziemy robić stemple i proste linoryty, z których wydrukujemy własne obrazy – monotypie i politypie.( Fabryka FORM Wszelakich)

 • Warsztaty stolarskie - będziemy robić organizer na biurko drewniany - będziemy ciąć i zbijać gwoździami, malować i lakierować.( Stowarzyszenie Społecznie Zaangażowani)

 • Warsztaty fotograficzne z cyklu "Fotografuj w jesieni życia". Tematem będzie fotografia martwej natury.( Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Fotografii Humanistycznej „Foto Humanum”)

 • Warsztaty rękodzielnicze „Etui z filcu”. Zapraszamy do samodzielnego wykonania

  i ozdobienia praktycznego etui na okulary lub telefon komórkowy (Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi)

 • Prelekcja „Sprawdź zanim podpiszesz…czyli na co zwracać uwagę zanim podpiszesz umowę”. ( Narodowy Bank Polski)

 • Warsztaty perkusyjne „Przestrzeń w brzmieniu”. Najmniejsza Szkoła Perkusyjna w Łodzi Drum-room.pl zaprasza seniorów na warsztaty perkusyjne pt. „Przestrzeń w brzmieniu” z użyciem małych instrumentów perkusyjnych Orffa, bębnów djembe i bajonów

 • Edukacja cyfrowa seniorów - Klub Poleskie Kompy (FUNDACJA 2035)

 

PORADY / DRZWI OTWARTE:

 • Badanie i gruntowny przegląd stanu technicznego auta. Koszt 1 zł. (Warsztat samochodowy RXS Serwis)

 • Porady kosmetyczne z zakresu pielęgnacji twarzy, rąk, ciała. Konsultacje podologiczne. (Centrum Medycyny, Kosmetologii i Fitness MEDKOS)

 • Konsultacje z najnowszych rozwiązań z dziedziny makijażu permanentnego, mezoterapii mikroigłowej, DermaPen, kosmetologii i wiele innych. Dodatkowo porady w zakresie kreowania wizerunku ( BioStudioAgnes)

 • Spotkanie z kosmetologiem - sztuka makijażu (Caritas Archidiecezji Łódzkiej)

 • Dni Seniora w ZUS Ubezpieczenie zdrowotne, renta i emerytura bez tajemnic. Eksperci I Oddziału ZUS odpowiedzą na pytania dotyczące ww. zagadnienia, Możliwość założenia profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

 • Zwiedzanie Zaplecza Technicznego ŁKA. Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprosi Seniorów na zwiedzanie Zaplecza Technicznego ŁKA, które mieści się na stacji Łódź - Widzew. Zapadnie, myjnia, tokarka, laser – wszystko to będzie można obejrzeć w trakcie Seniorskich Dni Otwartych ZT ŁKA. Zapraszamy wszystkich chętnych, także z wnukami

 

Szczegółowy harmonogram wydarzeń zamieszczony został w Informatorze IV Łódzkie Senioralia

 

 

INFORMATOR „IV ŁÓDZKICH SENIORALIÓW”

 

Pełny harmonogram wydarzeń odbywających się w dniach 13-26 maja zostanie zamieszczony w Informatorze „IV Łódzkie Senioralia”

Informator można pobrać pod adresem http://seniorzy.uml.lodz.pl/repozytorium/wpisy/plik_5594.pdf

lub odebrać osobiście od dnia 9 maja w wyznaczonych punktach na terenie całego Miasta.

 

Wykaz punktów: http://seniorzy.uml.lodz.pl/w-2856.html

 

Zobacz również