Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Koncert jubileuszowy Jerzego Salwarowskiego w Filharmonii Krakowskiej

Głos Seniora jako patron medialny zaprasza na jubileuszowy koncert pod batutą światowej sławy dyrygenta Jerzego Salwarowskiego, świętującego 70 urodziny.

W programie koncertu jubileuszowego znajdzie się Scherzo symfoniczne Uczeń czarnoksiężnika Paula Dukasa, II Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego, Etiuda b-moll Karola Szymanowskiego (w oryginale skomponowana na fortepian, na koncercie przedstawiana w wersji orkiestrowej autorstwa Grzegorza Fitelberga) oraz fantazja orkiestrowa Romeo i Julia Piotra Czajkowskiego.

Jerzy Salwarowski urodził się w Krakowie, gdzie ukończył studia na Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonalił w Accademia Chigiana u F. Ferrary. Dyryguje orkiestrami w Europie, Azji, Afryce i Ameryce; współpracuje z czołowymi orkiestrami i operami w Polsce. Z polskimi orkiestrami odbył wiele tournées koncertowych  po Europie.
Artysta dyryguje także za granicą: w Paryżu, Madrycie, Pradze, Bratysławie, Hamburgu, Kairze, Osace, Skopje, Porto, Luksemburgu, Lukce, Everett (Washington), La Crosse (Wisconsin), Kijowie, Berlinie, Essen, Bergamo, Mediolanie, Walencji, Kopenhadze, Rio de Janeiro, Ammanie (Jordania). W latach 2005–2011 był Dyrektorem Artystycznym Filharmonii Częstochowskiej. Od 2000 roku wykłada w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie kieruje Katedrą Dyrygentury. Jerzy Salwarowski otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską (2005), następnie został mianowany profesorem zwyczajnym oraz uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008).
W sierpniu 2008 roku, zaproszony przez Narodową Orkiestrę z Rio de Janeiro, dyrygował tam koncert z muzyką Moniuszki, Chopina i Mendelssohna. W bieżącym sezonie w ramach jubileuszu 70-tych urodzin dyrygował koncertami w NOSPR i Filharmonii Narodowej. Latem poprowadzi serię spektakli Nabucco G. Verdiego w Niemczech.

 

Kliknij po więcej informacji

Zobacz również