Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

IV Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+

W dniach 15 – 17 września w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne regaty o randze mistrzostw krajowych. Organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Zainteresowanie regatami było duże – zgłosiło się 25 załóg.

Tydzień przed regatami wszyscy potwierdzili chęć udziału w nich, ale z powodu złych prognoz pogodowych, które zapowiadały zimno i intensywne deszcze 5 załóg nie przyjechało. W rezultacie wystartowało 20 załóg z różnych rejonów  Polski ( między innymi ze Śląska, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Warszawy, Gdańska, Słupska, Olsztyna itd.). Zgodnie z regulaminem każdy członek załogi miał powyżej 60 lat. Średni wiek trzyosobowej załogi oscylował około 200 lat. Było sporo osiemdziesięciolatków, a łączny wiek najstarszej załogi wyniósł ponad 220 lat. Wśród zawodników była spora grupa osób niepełnosprawnych.

Patronat nad regatami objął Gustaw Marek Brzezin Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a mistrzostwa były współfinansowane przez ten Urząd. Jachtów i sprzętu do przeprowadzenia regat udzieliło bezpłatnie Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej.

Pogoda była zmienna. W piątek, który był dniem treningowym, był silny wiatr w szkwałach do 6 B i tylko niewiele załóg trenowało.  W sobotę, wbrew  prognozom pogodowym (miało być bardzo mokro i zimno), od rana do obiadu było ciepło, dużo słońca, wiatr 2 - 4 B. Rozegrano 3 wyścigi. Po ich rozegraniu prowadziła załoga Sylwestra Pietruchy  (4 punkty) przed załogą Andrzeja Szafranka (13 punktów). Trzecie miejsce zajmowały załogi Czesława Perlickiego  i Jerzego Filipowicza (po 16 punktów).  Po południu pojawiło się więcej chmur, a wiatr osłabł do 2 B. Pomimo tego, do wieczora odbyły się kolejne 3 wyścigi. Wysoką formę prezentowali Pietrucha (czwarte i 2 razy drugie miejsce) oraz Perlicki (siódme i 2 razy pierwsze miejsce). Nie było to niespodzianką, gdyż Perlicki był zwycięzcą drugich i trzecich Mistrzostw Polski, a Pietrucha w ubiegłorocznych mistrzostwach przegrał z nim walkę o pierwsze miejsce dopiero w ostatnim wyścigu i to zaledwie o pół metra. Walka o czołowe miejsca miała się rozstrzygnąć w niedzielę, gdyż różnice punktowe między załogami zajmującymi miejsca w pierwszej dziesiątce były niewielkie.  

Wieczorem był tradycyjny grill. Ton w śpiewaniu starych szant i nowych piosenek żeglarskich nadawali Andrzej Orłow i Arek Chomicki. W niedzielę planowano rozegrać 3 wyścigi. Niestety od rana nie było kompletnie wiatru. Komisja Sędziowska kilkakrotnie odraczała start do wyścigów i po godzinie dwunastej odwołano wyścigi. Była to słuszna decyzja, gdyż do wieczora była kompletna flauta. Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy. Specjalne nagrody Komandora Regat dla najstarszej załogi otrzymała załoga Czesława Perlickiego, której sternik ma 83 lata!  Każdy z zawodników otrzymał w drodze losowania nagrodę rzeczową. Wszyscy otrzymali kalendarze o tych regatach na 2018 rok, które tradycyjnie  ufundował Andrzej Stegman. W imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego nagrody wręczała Danuta Pszczółkowska.  
Organizatorzy zaprosili zawodników na V Żeglarskie Mistrzostwa Polski Seniorów 60+, które zostaną rozegrane w dniach 14 - 16 września 2018 roku. Komandor regat dziękuje wszystkim wolontariuszom za pomoc w przeprowadzeniu regat.
Wyniki:

  1. Sylwester Pietrucha, Adam Kochanowski, Tomasz Galarda ( 8 pkt.)
  2. Czesław Perlicki, Jacek Ludwiczak, Tadeusz Bierć ( 17 pkt.)
  3. Jerzy Filipowicz, Zbigniew Filipowicz, Bohdan Filipowicz ( 26 pkt.)
  4. Andrzej Orłow, Elżbieta Orłow, Marek Gajda ( 27 pkt.)
  5. Jerzy Uzarowicz, Krzysztof Pawlik, Eugeniusz Nikało ( 28 pkt.)
  6. Ryszard Kwiatkowski, Barbara Podruczna-Mocarska, Andrzej Cyranowicz ( 31 pkt.)
  7. Leszek Szeląg, Danuta Piotrowska, Mirosław Piotrowski ( 33 pkt.)
  8. Waldemar Dużak, Arkadiusz Chomicki, Kazimierz Kulik ( 34 pkt.)
  9. Andrzej Szafranek, Jerzy Henke, Andrzej Trepte ( 36 pkt.)

Andrzej Szocik, Sędzia Główny IV Żeglarskich Mistrzostw Polski Seniorów 60+

Zobacz również