Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

III Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie

8 października Kraków będzie najbardziej proseniorskim miastem w Polsce. Tego dnia do stolicy Małopolski, przyjadą seniorzy z całego kraju, aby wziąć udział w największej senioralnej imprezie i Międzypokoleniówce na Barce Augusta.

Stowarzyszenie Manko i redakcja „Głosu Seniora” wraz z UTW Politechniki Krakowskiej w Centrum Pedagogiki i Psychologii zapraszają na III Ogólnopolskie Senioralia, które odbędą się 8 października w Krakowie. Wydarzenie to jest okazją do zaznaczenia obecności seniorów w przestrzeni publicznej i szansą na zmianę sposobu postrzegania osób starszych przez większość społeczeństwa.

 


Po uroczystej Mszy Świętej w Kościele Mariackim, uczestnicy Senioraliów wyruszą barwnym korowodem z Rynku Głównego na teren Politechniki Krakowskiej, gdzie odbędzie się część wykładowo-artystyczna. O muzyczną oprawę parady zadba zespół Misutapura, łączący w swojej muzyce gorące, południowe rytmy z reggae, rokiem i sambą.

 


Na Politechnice rozpocznie się część wykładowa wydarzenia. Zainauguruje ją przemówienie organizatorów i patronów honorowych oraz występ zespołu Pieśni i Tańca Małe Słowianki. W programie przewidziane są także wspólne wykłady, które będą poświęcone polityce proserniorskiej i aktywizacji seniorów. Po przerwie na poczęstunek prelekcje zostaną rozdzielone na dwa panele: „Zdrowy Styl Życia” i „Bezpieczny Senior”. W ramach pierwszego z nich odbędą się wykłady dotyczące pielęgnacji cery w wieku 60+, dbania o serce i muzykoterapii z użyciem gongów. Część „Bezpieczny Senior” będzie poświecona takim zagadnieniom jak bezpieczne zażywanie leków, zwiększanie świadomości konsumencjiej osób starszych i bezpieczne oszczędzanie.

 


Przez cały dzeń, równolegle z wykłądami, odbywać się będą bezpłątne badania. O godzinie 16 finałem konkursu „Opowiedz Nam Swoją Historię” rozpocznie się część rozrywkowa Senioraliów. Zostanie również rozstrzygnięty konkurs na najliczniejszą reprezentację organizacji seniorskiej na Senioraliach, oraz odbędzie się loteria z nagrodami. Potem uczestnicy Senioraliów będą mogli wziąć udział w senasie filmowym w kinie Paradox, gdzie wyświetlone zostaną "Dzikie historie" argentyńskiego reżysera, Damiána Szifrona.

 

 

III Ogólnopolskie Senioralia w Krakowie będą także świetną okazją do integracji międzypokoleniowej i zacierania granic między starszym a młodzym pokoleniem. A to wszystko, dzięki Międzypoleniówce na Barce Augusta, którą poprowadzi DJ Wika w towarzystwie młodego dj-a. Dodatkową atrakcją będzie wyjątkowy pokaz mody dla seniorek, podczas którego modelki 50+ zaprezentują wspaniałe kreacje młodej, utalentowanej projektantki Igi Dymiel.

 

 

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków otrzymanych od Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego programu ASOS na lata 2014-2020.

Zobacz również