Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Domu Kultury Praga - Drzwi Otwarte 10 września

W ramach Dnia Otwartego, który odbędzie się 10 września 2017 r. w godz. 12.00 – 16:00 przewidziane są: zapoznanie z ofertą stałych zajęć DK Praga, spotkania z prowadzącymi, zapisy do pracowni. Dzień Otwarty rozpocznie pokaz naukowy Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego, na zainteresowanych czekają także miniwarsztaty i pokazy.

Dom Kultury Praga zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą poznać i rozwijać swoje artystyczne możliwości do udziału w całorocznych zajęciach – dom kultury dysponuje ponad 40 różnymi zajęciami płatnymi jak i bezpłatnymi, dla osób od niemowlaka po seniora.

A co nowego w ofercie DK Praga? Wśród nowych propozycji można znaleźć m.in. warsztaty fotograficzne i filmowe, warsztaty radiowe, rysunek nowoczesny, studio ekspresji, design&street art, zumba dla dzieci, mam i seniorów, klub dla mam, zajęcia dla niemowlaków, trening pamięci.  Poza tym organizatorzy zapraszają na zajęcia taneczne, chóralne, teatralne, plastyczne i kreatywne, instrumentalne, architektoniczne, ceramiczne, naukowe (małe laboratorium), wokalne, ruchowe (m.in. joga, gimnastyka, Senior Fit), z produkcji i realizacji dźwięku, a także językowe

 

Szczegółowy wykaz zajęć dla seniorów:

 

TRENING PAMIĘCI

Program pokazuje narzędzia wpływające na poprawę pracy mózgu poprzez jego regularny trening. Trening wpływa korzystnie na koncentrację, spostrzegawczość, sposób wysławiania się, sposób przekazywania wiedzy. Usprawnia procesy logicznego myślenia, dedukcji, kojarzenia i wyciągania wniosków. Rozwija także wyobraźnię. Ogromny nacisk kładziony jest na mnemotechniki (techniki pamięciowe), które dostosowywane są do realnych potrzeb i ograniczeń osób starszych. Uczestnicy zajęć otrzymują komplet materiałów niezbędnych do wykonywania ćwiczeń.

 

PLASTYCZNE:

NAUKA MALARSTWA DLA SENIORÓW

Program zajęć obejmuje różne techniki: szkice węglem, ołówkowe studium natury, rysunek suchą pastelą lub piórem i tuszem, malarstwo na papierze czy płótnie. Uczestnicy indywidualnie wybierają metodę i tematykę swoich prac. Instruktor pomaga osiągnąć zamierzony efekt, dając wskazówki i dzieląc się swoim doświadczeniem. Uprzedzamy – zajęcia są bardzo niebezpieczne – wciągają bez reszty...

 

PRZY SZTALUGACH DLA SENIORÓW

Uczestnicy zajęć zapoznają się z elementami procesu twórczego: od podstaw do ukończenia dzieła. Program obejmuje przedmiotową wiedzę teoretyczną, naukę podstawowych zasad kompozycyjnych i pracy w różnych technikach malarskich oraz ćwiczenia praktyczne, a także indywidualne korekty prac. Zajęcia malarstwa łączą inspirację dziełami dawnych mistrzów ze współczesnym podejściem artystycznym.

 

RYSUNEK WSPÓŁCZESNY

Zapraszamy osoby, które poszukują nowych obszarów działań artystycznych, chcą się uczyć czegoś nowego, rozpoznają w sobie pasję twórczą ale nie do końca wiedzą co chcą robić, a także te, które już działają twórczo w dowolnej dziedzinie plastycznej i chcą poszerzyć zakres swojej sprawności poprzez podejmowanie nowych wyzwań w postaci postawionych przed nimi zadań.

Zajęcia będą miały formę ćwiczeń, których głównym celem będzie zapoznanie się z różnorodnym warsztatem współczesnych mistrzów rysunku i rozpoznanie własnej sympatii w poznanych technikach. Prace współczesnych mistrzów będą służyły jako wzory do tworzenia kopii, a następnie własnej artystycznej wypowiedzi na podstawie rozpoznanych zasad. Poznamy prace od realizmu po abstrakcję, surrealizm, portret i karykaturę.

 

MUZYCZNE:

CHÓR SENIORiTA

SENIORiTA to zespół seniorów, którzy lubią śpiewać i chcą to robić coraz lepiej. Wykonujemy głównie repertuar rozrywkowy. Bierzemy udział w licznych imprezach i koncertach. Mamy już nawet na koncie pierwsze sukcesy na konkursach. Czy ten zespół jest dla Ciebie? Jeżeli lubisz śpiewać w dobrym towarzystwie i masz poczucie humoru, zapraszamy!

 

CHÓR TONIKA

Repertuar chóru obejmuje pieśni patriotyczne, ludowe, klasyczne oraz okolicznościowe. Ważnym elementem zajęć jest praca nad prawidłowym oddychaniem, dykcją, emisją głosu, czystością dźwięku. Chór regularnie występuje w różnych placówkach kulturalnych w Warszawie i innych miastach Polski. Może poszczycić się udziałem i nagrodami w ogólnopolskich konkursach i przeglądach muzycznych.

 

WARSZTATY WOKALNE – INDYWIDUALNE

Zajęcia polegają na rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności wokalnych, pracy nad dykcją, emisją głosu, prawidłowym oddechem oraz doborem odpowiedniego repertuaru dla każdego uczestnika. Zajęcia ze śpiewu uaktywniają poczucie rytmu muzycznego. Uczestnicy poznają różne stylistyki wokalne oraz zapoznają się z podstawami zasad muzyki. Repertuar dobierany jest w zależności od zainteresowań i wieku uczniów. Zajęcia polegają na nauce śpiewu rozrywkowego w jęz. polskim i angielskim, ćwiczeniach oddechowych, nauce dykcji, prezentacji scenicznej, pracy z mikrofonem, śpiewaniu wprawek z instrumentem klawiszowym oraz piosenek z gotowymi podkładami.

Zajęcia z emisji głosu w śpiewie klasycznym polegają na: nauce impostacji głosu, ćwiczeniach oddechowych, dykcyjnych, ćwiczeniu wprawek w języku polskim, po łacinie i w jęz. włoskim oraz śpiewaniu łatwych utworów (m.in. arii starowłoskich, utworów F. Chopina, M. Karłowicza, St. Moniuszki). Zajęcia indywidualne z instrumentem klawiszowym.

 

TEATRALNE:

TEATR NIEPAMIĘCI

Teatralny zespół seniorek, który w zmieniającym się składzie działa od 2010 roku. Scenariusze do przedstawień powstają w oparciu o wspomnienia i opowieści uczestniczek. Aktorki stanowią pierwowzór dla bohaterów przedstawień. Podczas prób gwarantujemy przyjazną atmosferę, dużo śmiechu i dobrej zabawy, ale również intensywną pracę. Każdy, kto współtworzy Teatr Niepamięci ma szanse na trening pamięci, rozwijanie wyobraźni i intelektu oraz na kontakt z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy Panie, które chciałyby zagrać na scenie lub zająć się współtworzeniem spektaklu (np. zrealizowanie scenografii lub stworzenie kostiumów).

 

RUCHOWE:

FIT SENIOR – ZDROWY KRĘGOSŁUP

Zajęcia mają ma celu kształtowanie nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała, mają charakter profilaktyczny, jak i terapeutyczny w zakresie bólu placów i skrzywień kręgosłupa. Zawierają ćwiczenia równoważne, mobilizujące, wzmacniające i rozciągające poszczególne grupy mięśniowe. Zajęcia zdrowy kręgosłup to zajęcia o bardzo łagodnym charakterze przeznaczone szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

 

FIT SENIOR – GIMNASTYKA CAŁEGO CIAŁA

Grupowe zajęcia o charakterze ogólnousprawniającej gimnastyki porannej dla seniorów. Uczestnicy wykonują instruktażowe ćwiczenia pokazywane przez prowadzącego. Program oparty jest na ćwiczeniach o charakterze rehabilitacyjnym, dostosowany do specyfiki grupy. Uwzględnia najczęstsze schorzenia seniorów, takie jak zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego, zespoły bólowe kręgosłupa, ograniczenia zakresu ruchu, osteoporoza, problem nietrzymania moczu, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie. Celem ćwiczeń jest utrzymanie seniorów w dobrej kondycji, co poprawia jakość ich życia i poszerza samodzielność. Większość ćwiczeń wykonywana jest w pozycji leżącej lub w podporze na karimatach.

 

JOGA

Zapraszamy na zajęcia hatha jogi dla początkujących i tych, którzy mają już za sobą pierwsze kroki na jogicznej macie. Spokojne zajęcia, które pomogą odprężyć się, zatrzymać się „tu i teraz“, przyjrzeć się potrzebom ciała, ducha i serca oraz wyjść im na spotkanie. Będziemy uczyć się prostych, łagodnych asan, które regularnie powtarzane, delikatnie wzmocnią, ale i rozciągną mięśnie. Zaproponujemy również ćwiczenia oddechowe, dzięki czemu poczujecie czym jest świadomy oddech. Wprowadzimy pozycje relaksacyjne, uspokajające ciało i umysł.

 

ZUMBA GOLD®

Zumba Gold® – to program skierowany do osób starszych, a także dla wszystkich, którzy długo nie praktykowali żadnej aktywności fizycznej lub ze względu na problemy z nadwagą, stawami czy kręgosłupem mają ograniczone możliwości treningowe. Zajęcia oparte są na podobnej formule, co Zumba klasyczna, a podstawowa różnica dotyczy intensywności i tempa. W przypadku tej formy treningu wydłużono także element rozgrzewki i cool down. W Zumbie Gold przewidziano także ćwiczenia, które są przeznaczone dla uczestników o bardziej ograniczonej sprawności fizycznej.

 

 

Zobacz również