Głos Seniora:

ogólnopolski magazyn skierowany do seniorów.

Dojrzali do Sztuki. Spotkania dla seniorów w Galerii MCK

Głos Seniora został oficjalnym partonem medialnym programu "Dojrzali do sztuki" realizowanym w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

"Dojrzali do sztuki" to propozycja dla osób dysponujących wolnym przedpołudniem i chcących poszerzyć swoją wiedzę z zakresu kultury i sztuki. Spotkania opierają się na formule prelekcji historyka sztuki po której jest czas na dyskusję przy słodkim poczęstunku i herbacie. Na koniec, dla chętnych oferujemy bezpłatne zwiedzanie w towarzystwie przewodnika aktualnie prezentowanej w Galerii MCK wystawy.

 

HARMONOGRAM: 

12 maja 2017 - piątek

Godz. 11.00 Secesja na Węgrzech

Tendencje secesyjne, które pod koniec wieku opanowały sztukę i architekturę licznych ośrodków europejskich, charakteryzował pluralizm formalny. Na terenie Austro-Węgier to Wiedeń był dominującym i silnie promieniującym na inne miasta monarchii habsburskiej centrum artystycznym, jednak nie należy zapominać o stałym dialogu intelektualnym, jaki łączył stolicę Austro-Węgier z innymi lokalnymi ośrodkami miejskimi. W wyniku tego przepływu myśli i inspiracji a także oddziaływania lokalnych tradycji artystycznych i dążeń politycznych wykształciły się miejscowe odmiany secesji, łączące pierwiastki kosmopolityczne z zakorzenieniem w miejscowej kulturze.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk

 

9 czerwca 2017 – piątek

Godz. 11.00 Drugie życie manufaktury

W drugiej połowie XIX wieku w różnych ośrodkach europejskich manufaktury wyrobów ceramicznych przeżywają złote lata. Takie miejsca, jak manufaktura w Sèvres czy Königliche Porzellan-Manufaktur Berlin wprowadzają do swojej oferty nowe typy wyrobów oraz opracowują  niestosowane dotąd rozwiązania technologiczne, materiałowe czy techniki zdobienia, jak chociażby technika pâte-sur-pâte , masa porcelanowa pâte nouvelle czy szkliwo krystaliczne. Jednak na przełomie XIX i XX wieku na znaczeniu coraz wyraźniej zyskują niewielkie ugrupowania i zakłady rzemieślnicze oraz samodzielnie działający twórcy a wraz z nimi nowe formy ornamentalne  i odmienne technologie zdobienia.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk

 

14 lipca 2017 – piątek

Godz. 11.00 Luksus na co dzień – Tiffany, Massier, Lalique, Gallé

Nawoływanie do powrotu do tradycji rękodzielniczych i stawienia oporu produkowanym masowo, stypizowanym, bezdusznym przedmiotom to trend charakterystyczny dla wyraźnego w drugiej połowie XIX wieku odradzania się rzemiosła artystycznego. Wazony, świeczniki, zegary czy parawany stały się wówczas luksusowymi przedmiotami pożądania oraz obiektami kolekcjonerskimi, niejednokrotnie również służąc manifestowaniu statusu społecznego ich posiadaczy. Wykład będzie poświęcony wybitnym projektantom tego okresu –  ikonom ówczesnego rzemiosła artystycznego – takim, jak Louis Comfort Tiffany, Clement Massier, René Jules Lalique, Emile Gallé.

Prowadzenie: Małgorzata Jędrzejczyk

Zobacz również