• 14 czerwca 2026 19:12

ZWIĘKSZMY LICZBĘ GERIATRÓW W POLSCE!

maj 22, 2026

  • prof. dr hab. Barbara Bień – konsultant wojewódzka w dziedzinie geriatrii, wieloletnia kierownik Kliniki Geriatrii UMB,
  • dr n. med. Katarzyna Klimiuk – kierownik Oddziału Geriatrii w Choroszczy
    W pierwszej debacie „Czego państwo oczekuje od geriatrów, a geriatrzy od państwa?” udział wzięli m.in.:
  • Marlena Muszyńska – Dyrektor Dep. Polityki Senioralna KPRM.
  • Monika Kondratowicz – Sekretarz Województwa Podlaskiego,
  • Małgorzata Humel-Maciewiczak – Najwyższa Izba Kontroli.

Debatę moderował Tomasz Michałek dyrektor Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.

W jednej sesji wystąpił Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenie MANKOGłos Seniora oraz dr Marek Pilch – Ambasador Głosu Seniora prezentując propozycję Program Głosu Seniora – SZPITAL PRZYJAZNY SENIOROM. Do Programu należą już trzy Szpitale:
Szpital MSWiA w Krakowie
Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich
Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu. Jednym z wymogów m.in. jest posiadanie oddziału geriatrycznego lub geriatrów.

W czasie Kongresu Prezes Łukasz Salwarowski otrzymał z rąk Pani Profesor Bień TYTUŁ PRZYJACIELA GERIATRII. Rozmowy o współpracy i polepszeniu sytuacji seniorów prowadziliśmy z Dyrektorem Tomaszem Michałkiem, prof. Barbarą Bień, Prof. Jerzy Gąsowski, dr n. med Katarzyna Klimiuk, dr n. med. Ewelina Lukaszyk, Dr n. med. Aleksandrą Karbowniczek.

Najważniejsze liczby i wnioski z konferencji:

  • w Polsce jest 1278 specjalistów geriatrii, ale praktykuje jedynie ok. 560,
  • to tylko 0,6 geriatry na 10 tys. osób 65+, podczas gdy w krajach UE wskaźnik wynosi od 1 do 4,2,
  • działa jedynie 74 oddziały/pododdziały geriatryczne i 116 poradni geriatrycznych,
  • opieka geriatryczna zmniejsza ryzyko zgonu o 22% i hospitalizacji o 12%, a także zwiększa szanse seniorów na samodzielne funkcjonowanie aż o 72%,

Według danych NIK odpowiednia opieka geriatryczna może przynosić oszczędności dla NFZ rzędu 1380 zł rocznie na pacjenta.

Eksperci podkreślali konieczność:

  • rozwoju geriatrii i zwiększenia liczby specjalistów,
  • tworzenia kompleksowych centrów opieki 60+/75+,
  • lepszej koordynacji między POZ, AOS i opieką długoterminową,
  • integracji usług zdrowotnych i społecznych dla seniorów,

Przejdź do treści