• 6 marca 2026 13:40

VII Kongres Zdrowia Polaków w Światowym Centrum Słuchu I Mowy w Kajetanach.

lis 27, 2025

Głos Seniora na VII Kongresie Zdrowie Polaków – debata o polityce senioralnej i aktywizacji seniorów

 

W Światowym Centrum Słuchu i Mowy w Kajetanach odbył się VII Kongres Zdrowie Polaków, podczas którego odbyła się Debata Senioralna poświęcona wyzwaniom życia seniorów w Polsce. Panel był poświęcony m.in. samotności seniorów, aktywizacji zawodowej, mieszkalnictwu senioralnemu i programom wsparcia dla osób starszych.

Debata Senioralna: samotność i wyzwania seniorów w Polsce

Debatę moderowali:

  • Łukasz Salwarowski, Prezes Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora, Międzynarodowy Instytut Rozwoju Społecznego

  • Daria Kwiecień, redaktor TVP3 Regiony i TVP.info

„Samotność zabija! 40% seniorów w Polsce doświadcza izolacji, co prowadzi do przedwczesnych hospitalizacji i pobytu w DPS-ach. Już dziś, mając 30–40 lat, warto zadbać o swoją przyszłość” – podkreślał Łukasz Salwarowski.

Podczas debaty omawiano także:

  • Kampanie społeczne: Stop Niewolnictwu IV Piętra, Toalety ratują życie, Stop manipulacji – nie daj się oszukać

  • Przeciwdziałanie dyskryminacji seniorów

  • Rozwój wsparcia sąsiedzkiego i lokalnych inicjatyw senioralnych

  • Programy rządowe i samorządowe, m.in. Senior+, Gmina Przyjazna Seniorom, Ogólnopolska Karta Seniora

Aktywizacja zawodowa i mieszkalnictwo senioralne

Eksperci panelu omawiali działania instytucji i programy wspierające seniorów:

  • Dorota Bieniasz, Członek Zarządu ZUS, przedstawiła działania ułatwiające dostęp seniorów do świadczeń i usług, w tym kalkulator emerytur.

  • Małgorzata Sarzyńska, Prezes Fundacji MSM „Energetyka”, mówiła o ograniczeniach programu Dostępność Plus oraz o programie Spółdzielnia Mieszkaniowa Przyjazna Seniorom.

  • Ewa Mróz, Prezes Fundacji Revitalife, omówiła mieszkalnictwo senioralne i mieszkania serwisowane dla osób starszych.

  • Prof. Marta Podhorecka wskazała skutki izolacji społecznej i samotności, prowadzącej do depresji, demencji i utraty samodzielności.

Eksperci i samorządowcy w debacie

W panelu udział wzięli również przedstawiciele lokalnych inicjatyw i samorządów:

  • Magdalena Pytlos, kierownik Senior Wigor Miedzna Drewniana, Gmina Białaczów – Gmina Przyjazna Seniorom

  • Oktawian Druzd, kierownik GOPS, Urząd Gminy Lesznowola – Gmina Przyjazna Seniorom

Za organizację VII Kongresu Zdrowie Polaków serdeczne podziękowania kierujemy do:

  • Prof. Henryka Skarżyńskiego i dr Renaty Korneluk, 

  • Rzecznika Prasowego 

  • Marty Jakubiak, 

  • Instytutu Narządów Zmysłów

  • Po pierwsze zdrowie

Dziękujemy za dostrzeżenie znaczenia Polityki Senioralnej i Srebrnej Gospodarki oraz za włączenie debaty senioralnej do programu Kongresu.

W wydarzeniu aktywnie uczestniczyli także ambasadorzy Głosu Seniora:

  • Wojciech Kałkusiński

  • Jagoda Bogusiewicz

Przejdź do treści