• 22 czerwca 2025 08:41

ABC pielęgnacji skóry z AZS

kwi 28, 2025

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która najczęściej pojawia się u dzieci. Dermatoza ta może jednak wystąpić u osób w każdym wieku, w tym u seniorów. Warto wiedzieć, czym dokładnie jest AZS, jakie są jego objawy, a także jak pielęgnować skórę w przypadku tej choroby. Dowiedz się, dlaczego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa w przypadku atopowego zapalenia skóry, niezależnie od wieku pacjenta!

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, niezakaźna choroba dermatologiczna, charakteryzująca się występowaniem faz zaostrzeń i remisji. Suchość skóry (xerosis), zwiększona przeznaskórkowa utrata wody i niedobór białek i lipidów to stałe, uznane za klasyczne objawy AZS. U osób z tą chorobą funkcja bariery ochronnej naskórka jest osłabiona, co prowadzi do zwiększenia jej przepuszczalności. W efekcie obrębie skóry dochodzi do częstych stanów zapalnych. Pielęgnacja skóry z AZS może jednak wzmocnić barierę hydrolipidową skóry!

Jak dokładnie wygląda skóra osób z AZS? Na mocno przesuszonej skórze pacjentów z tą dermatozą pojawiają się czerwone plamy, które w fazie zaostrzenia choroby pokrywają się małymi pęcherzykami powodującymi nieznośne swędzenie. Na skórze uaktywnia się wówczas gronkowiec złocisty, tworzący biofilm, który przyczynia się do pogorszenia jej stanu.

Rola odpowiedniej pielęgnacji i prawidłowego doboru kosmetyków

Właściwa pielęgnacja skóry osoby z AZS to bardzo ważny element wsparcia terapii miejscowej, koniecznej dla uzyskania efektu ograniczenia przykrych objawów. Oczywiście pacjenci z atopowym zapaleniem skóry powinni znajdować się pod opieką dermatologa, który decyduje, jakie zastosować leki i kiedy można je ewentualnie ograniczyć lub czasowo odstawić.

Dermatolog omawia również z pacjentem z AZS znaczenie pielęgnacji, może też doradzić stosowanie konkretnych dermokosmetyków.

pielegnacja-skory-z-azs (2) (1).jpg

Jak dbać o skórę z AZS?

Sprzymierzeńcami w walce o ukojenie, ochronę i wzmocnienie skóry z AZS są: delikatny preparat oczyszczający i balsam emolientowy. Pielęgnacja skóry z AZS przy użyciu łagodnie działających preparatów nawilżających i natłuszczających skórę, czyli emolientów, jest zalecana zarówno w fazach zaostrzenia, jak i remisji choroby. 

Duże znaczenie ma wybór produktu myjącego. Wskazane jest dodawanie do wody preparatów, które, nawilżając i natłuszczając skórę, pomagają niwelować świąd. Nie należy używać klasycznego mydła, nawet jeśli jest organiczne lub naturalne. Zamiast tego należy wybrać delikatny środek myjący niezawierający mydła, taki jak olejek pod prysznic, który nie będzie w agresywny sposób pozbawiał skóry lipidów, a jednocześnie zmniejszy ucieczkę wody ze skóry.

Prawidłowa temperatura wody w kąpieli powinna wynosić 34-37 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura wody może doprowadzić do nasilenia świądu! Kąpiel powinna trwać około 5-10 minut. Zbyt długie kąpiele mogą dodatkowo wysuszać skórę i powodować macerację naskórka. Podczas kąpieli nie powinno się używać żadnych gąbek i myjek, ze względu na ryzyko podrażnienia skóry i przeniesienia drobnoustrojów. 

Zadaniem emolientów stosowanych po kąpieli jest nawilżanie naskórka i jednocześnie ograniczanie utraty wody ze skóry. Składniki emolientów takie jak: ceramidy, cholesterol i fitosfingolizyna pomagają reaktywować procesy produkcji naturalnych lipidów i białek skóry, a tym samym odbudować barierę skórną. W ten sposób skóra jest chroniona przed agresywnymi czynnikami zewnętrznymi i nadmiernym przesuszeniem.

Nawilżający i natłuszczający środek pielęgnujący można stosować wielokrotnie w ciągu dnia, w zależności od aktualnych potrzeb i zaleceń dermatologa. Emolient powinien łagodzić swędzenie i ograniczać reakcję zapalną na całym ciele oraz chronić mikrobiom poprzez zapobieganie namnażaniu się gronkowca złocistego.

pielegnacja-skory-z-azs (3) (1).jpg

Odpowiednia rutyna jest ważna niezależnie od wieku osoby z AZS!

U osób po 50. roku życia skóra często staje się bardziej sucha, szorstka i łuszczy się, niekiedy jest też popękana i uporczywie swędzi. Taki stan nazywany jest kserozą starczą, czyli suchością skóry spowodowaną starzeniem się organizmu. Rezygnacja ze stosowania mydła i kosmetyków oczyszczających, które wysuszają skórę, to słuszna decyzja w przypadku osób po pięćdziesiątce. Wskazane jest także stosowanie dużych ilości emolientów.

Gdy u osób w wieku dojrzałym i starszym pojawią się pierwsze oznaki AZS, warto jak najszybciej ustanowić rutynę pielęgnacyjną, która będzie zapobiegać nasileniem nieprzyjemnych objawów.

Życie z atopowym zapaleniem skóry może być łatwiejsze dzięki odpowiedniemu podejściu. Wsparcie dermatologa i wdrożenie przemyślanej rutyny pielęgnacyjnej opartej na zaawansowanych technologicznie dermokosmetykach to podstawa!

Przejdź do treści