W województwie kujawsko-pomorskim działa nowoczesny system teleopieki domowej, który pozwala osobom starszym i wymagającym wsparcia prowadzić samodzielne życie, jednocześnie czując się bezpiecznie. Program obejmuje tzw. „bransoletki życia”, wsparcie sąsiedzkie oraz – już wkrótce – pakiet telemedyczny umożliwiający wczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych.
Szybka pomoc dzięki „bransoletkom życia”
Docelowo w systemie weźmie udział 3,5 tysiąca osób z województwa kujawsko-pomorskiego. Obecnie 2 tysiące seniorów nosi urządzenia monitorujące podstawowe parametry życiowe (tętno, ciśnienie, ruch, upadki); w najbliższych tygodniach do tej grupy dołączy kolejnych 1,5 tysiąca osób. „Bransoletka życia” pozwala wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia. W ciągu ostatnich 14 miesięcy zespoły ratownicze dyżurujące przy teleopiece odebrały 6,5 tysiąca sygnałów, z czego w ponad 100 przypadkach konieczna była interwencja zespołów ratownictwa medycznego.
Sąsiedzkie wsparcie na co dzień
Seniorzy uczestniczący w programie mogą również liczyć na konkretne, codzienne wsparcie ze strony wyznaczonych opiekunów sąsiedzkich – m.in. przy robieniu zakupów, gotowaniu, dojazdach do lekarza, wspólnych spacerach czy rozmowach. Z takiej pomocy korzysta obecnie 360 osób. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy nie mają bliskiej rodziny w pobliżu lub zmagają się z codziennymi trudnościami zdrowotnymi.
Pakiet telemedyczny – wczesne wykrywanie chorób otępiennych i Parkinsona
Nowością planowaną na ten rok jest pakiet telemedyczny, przygotowywany dla około 300 osób ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych. Oprócz całodobowego monitorowania parametrów życiowych pacjenci zostaną objęci badaniami rezonansu magnetycznego, badaniami krwi, wywiadami medycznymi oraz ciągłą analizą wyników przez specjalistów. Za koordynację tego segmentu odpowiada Uniwersytet Mikołaja Kopernika, a w badania i opiekę zaangażują się studenci pielęgniarstwa w ramach wolontariatu.
Miliony na bezpieczeństwo i lepszą przyszłość seniorów
Cały program „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” jest finansowany z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza 2021–2027, a jego koszt wynosi 33 mln zł, z czego 28 mln zł stanowi wsparcie unijne. Partnerzy programu to 87 samorządów miejskich i gminnych oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wojewódzka Stacja Pogotowania Ratunkowego i inowrocławska fundacja Ekspert-Kujawy – wszystkie te podmioty są zaangażowane w zapewnienie seniorom jak najdłuższej samodzielności i komfortu życia.
Warto również zauważyć, że w strukturach wpływających na rozwój i aktywizację seniorów działają nasze ambasadorki Wiesława Taranowska oraz Ewa Zbelicka – link do artykułu:
https://glosseniora.pl/2024/11/15/ambasadorki-glosu-seniora-w-kujawsko-pomorskiej-wojewodzkiej-radzie-seniorow-iii-kadencji/.
Dzięki temu Głos Seniora aktywnie wspiera kształtowanie polityki senioralnej w regionie.
Kolejne działania i polityka senioralna w regionie
O dalszych działaniach i planach rozwoju polityki senioralnej w regionie rozmawialiśmy z przewodniczącą Kujawsko-Pomorskiej Rady Seniorów, Krystyną Żejmo-Wysocką, oraz z pełnomocniczką wojewody ds. seniorów, Pauliną Jankowską. Przeczytacie o tym w nadchodzącym artykule, który ukaże się w 76. Numerze Głosu Seniora.