Dzięki danym zgromadzonym przez Nielsen Media Research oszacowano, że Polacy w 2023 roku wydali aż 23 miliardy złotych na zakup piwa i około 17 miliardów złotych na wódkę. Problem uzależnienia od alkoholu jest poważną społeczną kwestią poruszaną publicznie już od dawna. Nadużywanie alkoholu prowadzi do wielu powikłań, w tym do marskości wątroby, zapalenia żołądka, ogólnego wyniszczenia organizmu, zaburzeń psychicznych a nawet śmierci – nie wspominając o społecznych szkodach biernego picia w środowisku.
Obecnie istnieją różne formy radzenia sobie z alkoholizmem. Jedną z metod leczenia tej choroby jest dostępna na rynku wszywka alkoholowa Warszawa. W poniższym artykule postaramy się więc uwzględnić najważniejsze informacje i charakterystykę tej formy walki z nałogiem.
Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że alkoholizm jest wielkim problemem, z którym borykają się nie tylko polscy obywatele, ale również cały świat. W 2016 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że globalnie nawet 380 milionów osób jest uzależnionych od alkoholu. Na powstawanie zaburzeń na tle alkoholowym wpływają zarówno oddziaływanie środowiska i predyspozycje genetyczne, jak i stres oraz związane z nim zaburzenia lękowe.
Osoba uzależniona od tej substancji przejawia różne objawy i zachowania, które mogą wskazywać na jej chorobę. Są to między innymi: potrzeba spożywania alkoholu określana jest jako silna i natrętna, zdolność kontrolowania picia jest upośledzona a sięganie po alkohol jest sposobem złagodzenia alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Oprócz wymienionych, u alkoholików zauważalne mogą być objawy abstynencyjne takie jak drżenia mięśni czy nudności, biegunki i bezsenność.
Dostępne metody leczenia alkoholizmu
Przede wszystkim należy pamiętać, że leczenie choroby alkoholowej powinno przebiegać świadomie i kontrolowanie. Najczęściej, na samym początku tego trudnego procesu, pacjenci korzystają z odtrucia alkoholowego. Proces leczenia polega również na przyjmowaniu leków benzodiazepinowych (Diazepam), które są pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych skutków odstawienia uzależniającej substancji.
Najczęstszą metodą, obowiązkową w większości przypadków, są terapie organizowane przez specjalne ośrodki leczenia uzależnień. Zazwyczaj są to regularne spotkania grupowe, które okazują się pomocne w utrzymaniu osoby daleko od ponownego spożywania substancji. Jedną z najbardziej powszechnych grup wsparcia są Anonimowi Alkoholicy (AA), których filozofia opiera się na dwunastu krokach AA. Grupy spotykają się w ponad 170 krajach, a w 63 z nich działają również samodzielne biura służby krajowej.
Co jednak zrobić, gdy choroba jest na tyle silna, że osoba nie jest w stanie poradzić sobie z nią jedynie za pomocą terapii? Dobrym rozwiązaniem może okazać się dodatkowe zaszycie alkoholowe w postaci wszywki alkoholowej Esperal.
Czym jest wszycie alkoholowe Esperal?
Esperal jest potoczną nazwą na lek, który został wyprodukowany przez Polfa Warszawa S.A. w 2009 roku. W nowej wersji wrócił na rynek w 2019 roku i obecnie znany jest jako “Disulfiram WZF”.
Lek ten jest formą zaszycia alkoholowego. Polega na chirurgicznym nacięciu i umieszczeniu pod skórą tabletki z substancją czynną (disulfiramem), która później zostaje powolnie uwalniana do organizmu. Okres ważności preparatu to około 10 miesięcy. Po wszyciu Esperalu spożywanie alkoholu jest zabronione, gdyż może to prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych odczuwalnych od razu.
Osoby, które postanowią jednak napić się alkoholu po zabiegu, mogą doświadczyć następujących objawów: duszności, kołatania serca, wzrostu ciśnienia, bólu brzucha, wymiotów, stanów lękowych czy nawet w ostateczności śmierci z przedawkowania.
Czy każdy może przejść zabieg wszycia Esperalu?
Przede wszystkim, zabieg nie może odbyć się bez wyraźnej zgody pacjenta na wykonanie go lub w przypadku, gdy uzależniony nie utrzymał wymaganej przed zaszyciem abstynencji.
Istnieją oczywiście przeciwwskazania do stosowania Esperalu dla osób, z wybranymi schorzeniami. Oto lista wymienionych przez producenta przykładów: uczulenia na substancje aktywne w tabletce antyalkoholowej, ciąża lub karmienie piersią, występowanie chorób przewlekłych, niewydolność oddechowa bądź krążeniowa, niedokrwistość, nadciśnienie, cukrzyca, padaczka, choroby nerek czy chociażby niedoczynność tarczycy.
Czy wszywka alkoholowa Esperal to dobry sposób na poradzenie sobie z chorobą?
Cena zabiegu w głównym gabinecie chirurgicznym w Warszawie to koszt rzędu 550 złotych (może on wzrosnąć w zależności od dodatkowych czynności poprawiających komfort pacjenta podczas zaszycia).
Wszywka alkoholowa Esperal Warszawa to idealne rozwiązanie do osób potrzebujących dodatkowego wsparcia w procesie leczenia alkoholizmu. Preparat pomaga utrzymać motywację do pozostania w trzeźwości – stwarza on w psychice pacjenta awersję do picia alkoholu wywołaną możliwymi natychmiastowymi nieprzyjemnymi skutkami zdrowotnymi. Esperal może więc okazać się świetną formą leczenia w połączeniu z terapią.
Esperal a możliwe skutki uboczne
Każdorazowo o kwalifikacji pacjenta do zabiegu decyduje specjalista. Zmniejsza to ryzyko niepożądanych skutków ubocznych wywołanych ewentualnymi reakcjami alergicznymi na disulfiram. Możliwe są oczywiście komplikacje związane z samym zabiegiem wszycia, takie jak infekcje czy reakcje na znieczulenie miejscowe. Natomiast sam preparat, jak zapewnia oficjalnie producent, nie jest szkodliwy dla organizmu. Staje się dopiero wtedy, gdy pacjent postanawia napić się wprowadzić alkohol do swojego organizmu, będąc pod wpływem działania Esperalu pod skórą.
Gdzie przeprowadzany jest zabieg zaszycia?
Na zaszycie alkoholowe można zgłosić się w większości dużych miast w Polsce. Natomiast w Warszawie można skorzystać z usług gabinetu chirurgicznego przy ul. Marszałkowskiej 62. Po zakończonym zabiegu specjalista czuwający nad pacjentem wyda oficjalne zaświadczenie potwierdzające jakość wykonania wszycia. Niewielka blizna po zaszyciu goi się do około dwóch tygodni.
Opinie osób uzależnionych, które zdecydowały się na wszycie
Na różnych stronach gabinetów chirurgicznych możemy przeczytać opinie pozytywnie zaskoczonych pacjentów, którzy przede wszystkim chwalą profesjonalizm, nastawienie i atmosferę panującą podczas wszycia Esperalu. W większości przypadków wszywka okazuje się dobrym krokiem do dalszej walki z nałogiem, a w połączeniu z uczęszczaniem na regularną terapię skutecznie pomaga w osiągnięciu całkowitej trzeźwości. Tym z czytających, którzy borykają się z uzależnieniem od alkoholu, wciąż zastanawiającym się nad skorzystaniem z takiej formy leczenia, rekomendujemy umówienie się na rozmowę ze specjalistą i szczere omówienie możliwości jakie daje wszywka alkoholowa Esperal. Jest to duży krok, często niezbędny w walce z tą chorobą. Jeśli osoba pragnie zmienić dotychczasowe życie na lepsze i poprawić komfort bycia nie tylko swój, ale również najbliższego otoczenia, powinna spróbować tego rozwiązania.