• 16 września 2024 05:12

Już wkrótce premiera wyjątkowej książki pt. (Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów

sie 26, 2024 #Senior, #seniorzy

Już niedługo odbędzie się premiera książki Pauliny Wójtowicz pt. (Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów. Autorka jest dziennikarką, doktorką nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa i laureatką konkursu Dziennikarz Medycyny Roku 2021. Jej najnowsze dzieło ukazuje niejednokrotnie brutalną rzeczywistość opiekunów osób z chorobą Alzheimera. Jako Stowarzyszenie MANKO patronujemy najważniejszym wydarzeniom, których przedmiotem są choroby otępienne. Czytelnikom „Głosu Seniora” polecamy wywiad „Alzheimer – choroba utraconych wspomnień” dostępny na naszym kanale YouTube.

Jest wiele publikacji dotyczących choroby Alzheimera, jednak książka Pauliny Wójtowicz kładzie nacisk na opiekunów i rodzinę osób z Alzheimerem.

– „(Nie)mój Alzheimer” to zbiór poruszających serce i umysł historii, które przypominają zmagania setek rodzin, z którymi przeprowadzałam konsultacje. Jestem wdzięczna Autorce za włożone serce i zestawienie autentycznych przykładów, które mogą być wsparciem dla opiekunów myślących, że “są niewystarczający” lub “coś z nimi nie tak”. To pozycja nie tylko dla osób zawodowo związanych z demencją, które chcą jeszcze lepiej zrozumieć, co może przeżywać rodzina osoby chorej, ale także dla każdego, kto ma przekonanie, że Alzheimer to „tylko zapominanie lub problemy z pamięcią” – mówiKarolina Jurga, psycholog, neuropsycholog, autorka bestsellerowego poradnika o demencji i bloga PoznajDemencje.pl.

(Nie mój) Alzheimer. Historie opiekunów to ważna lektura

Paulina Wójtowicz ukazuje wpływ choroby na życie opiekunów, którzy poświęcają swoje życie najbliższym, by ich ostatnia droga, najtrudniejsza, bo pozbawiająca świadomości, była prosta i bez wybojów. Pokazuje ich codzienność – czasem zabawną, choć to śmiech przez łzy, ale w większości jednak tragiczną – tak dla chorych jak i dla samych bohaterów książki. To portret emocji towarzyszących opiekunom, próba pokazania, że bywają skrajnie różne: od miłości, współczucia, żalu, przez bezradność, aż po złość, wstręt i frustrację. Autorce udało się zdobyć zaufanie rozmówców i stworzyć warunki do podzielenia się najbardziej intymnymi doświadczeniami. To właśnie im – Opiekunom – oddaje głos, czyniąc bohaterami swojej książki. Dla wielu czytelników wysłuchanie tych opowieści może być niczym cenne spotkanie w grupie wsparcia.

– Nie tylko ja tak mam. Rozmawiam z innymi i słyszę ciągle to samo: żeby tylko zjeść spokojnie kanapkę, kąpiel wziąć, zakupy zrobić bez lęku, że chory weźmie młotek i zacznie walić się w tym czasie po głowie. A jak już dostają tych parę godzin dla siebie, to mają poczucie winy, że jak oni mogą tak po prostu wyjść, nie zasługują na to – fragment książki.

W 71 wydaniu magazynu „Głos Seniora” pisaliśmy o światowej konferencji dotyczącej Alzheimera. Trzydniowe spotkanie zgromadziło wielu ekspertów – lekarzy, przedstawicieli świata nauki, reprezentantów organizacji pacjentów i decydentów – którzy dyskutowali nad szerokim spektrum zagadnień związanych z leczeniem osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Nie pominięto także kwestii wsparcia zarówno pacjentów, jak i opiekunów. W konferencji udział wzięli:

  • Królowa Hiszpanii Zofia – ambasadorka przeciwdziałania chorobie Alzheimera i walki z nią,
  • Księżna Jordanii Muna al-Husajn – ambasadorka przeciwdziałania chorobie Alzheimera i walki z nią,
  • Wojciech Konieczny – wiceminister zdrowia, senator Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Zbigniew Tomczak – prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera.

Z kolei wywiad na temat Alzheimera jest dostępny na naszym kanale YouTube. Zapraszamy do zapoznania się z materiałem i zakupu książki Pauliny Wójtowicz.

Skip to content