• 16 września 2024 05:45

5. Festiwal im. Jana Kiepury: trzecim dniem rządziła młodość

sie 12, 2024 #Senior, #seniorzy

Trzeci dzień 57. Festiwalu im. Jana Kiepury upłynął pod znakiem młodości. Tego dnia na krynickich estradach i scenach prezentowały się wschodzące gwiazdy i artyści będący na początku swojej drogi. Z kolei festiwalowa publiczność po raz pierwszy wybrała i nagrodziła swoich ulubieńców podczas koncertu „Świat dla Kiepury”. Serca melomanów skradła włoska sopranistka Francesca Mannino i polski tenor Tomasz Tracz. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym „Głosu Seniora”.

Tak gorącego przyjęcia, jakie krynicka publiczność zgotowała debiutującym artystom, którzy trzeciego dnia prezentowali swoje talenty podczas Nadzwyczajnego Koncertu Młodych „Świat dla Kiepury”, mogłoby pozazdrościć wielu uznanych twórców. Ósemce młodych śpiewaków i śpiewaczek występujących tego wieczoru na festiwalowej estradzie towarzyszyły niekończące się brawa.

– W tym roku szczególnie postawiliśmy na młodych. Chciałbym, aby Krynica była miejscem, które będzie lansowało młode gwiazdy, byśmy przekazywali poprzez ten festiwal wrażliwość młodemu pokoleniu – mówił podczas inauguracji tegorocznej edycji Festiwalu prof. Tadeusz Pszonka, dyrektor artystyczny.

Młodzież otwiera się na sztukę

Na estradzie Pijalni Głównej wystąpili: sopranistki Magda Górniak (Polska), Katarína Kurcová (Słowacja), Francesca Mannino (Włochy) oraz mezzosporanistka Paola Alcocer (Boliwia), tenorzy Oleksander Prokopovych (Ukraina) i Tomasz Tracz (Polska), baryton Zurab Nakeuri (Gruzja) oraz bas Jonas Jud (Szwajcaria). Spośród tego grona melomani wybrali Ulubieńca i Ulubienicę Krynickiej Publiczności, oddając swój głos na jednego z artystów i jedną artystkę. Pierwsze statuetki z Krynicy zabiorą włoska sopranistka Francesca Mannino i polski tenor Tomasz Tracz.

Wschodzącym gwiazdom wokalistyki nagrody wręczyli: burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju Marta Mordarska, organizator 57. Festiwalu im. Jana Kiepury oraz jego dyrektor artystyczny prof. Tadeusz Pszonka.

Niezwykle emocjonalny koncert i wysoki poziom młodych artystów sprawił, że tego wieczoru co chwila Pijalnia Główna rozbrzmiewała brawami, a wybór tej jednej solistki i tylko jednego wokalisty był niezwykle trudny. Solistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie pod batutą Wiktora Bockmana, dyrygenta na co dzień pracującego w Szwajcarii.

– Młodzi śpiewacy tak naprawdę uczą się śpiewać nie w szkole, ale na scenach. To doświadczenie sceniczne jest im niezbędne i bardzo ważne – tłumaczył gość Spotkania z Gwiazdą, Wiktor Bockman.

Krynica-Zdrój międzynarodową areną

Organizator Festiwalu corocznie gości laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych, chcąc prezentować młodych zdolnych śpiewaków, którzy swoim kunsztem zwrócili na siebie uwagę ekspertów. Zaproszeni w tym roku goście są laureatami takich konkursów jak: Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju, Międzynarodowy, Konkurs Wokalny im. Mikuláša Schneidera-Trnavskiego w słowackiej Trnawie, Ogólnopolski Konkurs Wokalny w Mławie, Międzynarodowy Festiwal i Eliminacje Wokalne im. Moniki Swarowskiej-Walawskiej.

Tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia. Przez najbliższy tydzień na uczestników czeka niemal 30 wydarzeń: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty kameralne, ale również przedstawienie teatralne i występy wokalno-choreograficzne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który – nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy – chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Gospodarzem 57. Festiwalu im. Jana Kiepury jest Gmina Krynica-Zdrój, zaś organizatorem wydarzenia Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju. Województwo Małopolskie jest Partnerem Głównym, a patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Hanna Wróblewska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Łukasz Smółka, marszałek Województwa Małopolskiego oraz Piotr Ryba, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Skip to content