• 16 września 2024 04:44

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju już w ten weekend

sie 7, 2024 #Senior, #seniorzy

Już 10 sierpnia 2024 roku w Krynicy-Zdroju rozpocznie się 57. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury i potrwa do 17 sierpnia. Przez osiem dni na trzech scenach wystąpi blisko tysiąc artystów z Polski i świata. Czekają nas cztery wydarzenia: opery, operetki, gale, koncerty kameralne, spotkania z artystami. Patronem medialnym wydarzenia jest „Głos Seniora”.

Kiedy w latach trzydziestych XX wieku Jan Kiepura, który wówczas był u szczytu sławy, postanowił w Krynicy wybudować hotel „Patria”, nie wiedział, że na zawsze połączy swoje nazwisko z tym modnym kurortem. Tu planował spędzić jesień życia, jednak los zdecydował inaczej – słynny tenor zmarł na obczyźnie. Pamięć o śpiewaku jest jednak wciąż żywa, a to za sprawą powołanego przez Stefana Półchłopka Festiwalu. Wciąż kontynuują go kolejni organizatorzy i dyrektorowie, a patronuje mu „chłopak z Sosnowca”.

Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Program

Podczas tegorocznej edycji imię słynnego tenora będzie przywoływane wielokrotnie – począwszy od koncertów poświęconych patronowi, skończywszy na przedstawieniach, podczas których soliści wykonają kompozycje z repertuaru Kiepury:

  • „Turandot” (16.08) – opera, w której śpiewał partię Kalafa. W Krynicy po mistrzowsku wykona ją Lwowski Narodowy Akademicki Teatr Opery i Baletu,
  • „Brunetki, blondynki” czy „Ninon, ach, uśmiechnij się” – w wykonaniu pięciu polskich tenorów młodego pokolenia: Adriana Domareckiego, Łukasza Gaja, Piotra Kalinę, Szymona Ronę i Tomasza Tracza w koncercie „Dla ciebie śpiewam – w kręgu przebojów Jana Kiepury” (15.08).

Młodzi soliści ze Szwajcarii, Gruzji, Wenezueli, Korei Południowej, Słowacji, Włoch i Polski złożą swój muzyczny hołd tenorowi koncertem „Świat dla Kiepury” (12.08).

Festiwal zostanie zainaugurowany koncertem przebojów operowych (10.08) w wykonaniu solistów, którzy mogą poszczycić się uznaniem na znamienitych scenach i estradach Europy. Gośćmi wieczoru będą: Izabela Matuła (sopran), Jadwiga Postrożna (mezzosopran) i Dominik Sutowicz (tenor). W bogatym programie koncertu artyści zaprezentują najpopularniejsze arie operowe, a także kompozycje, które na festiwalowej estradzie zabrzmią po raz pierwszy, m.in. fragmenty oper G. Verdiego „Giovanna d’Arco”, „I Lombardi alla prima crociata” i chór z opery „Les Pêcheurs de perles” G. Bizeta. Solistom towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Krakowskiej i Filharmonia Śląska pod batutą Piotra Sułkowskiego.

A już kolejnego dnia (11.08) na estradzie Pijalni Głównej zostanie wystawiona znana opera „Nabucco”, wyreżyserowana przez Marię Saratovą. Wystąpią znakomici soliści, m.in. Tomasz Kuk, Leszkiem Skrla i Jolanta Wagner w towarzystwie Orkiestry, Chóru i Baletu Opery Krakowskiej pod batutą José Maria Florêncio.

Co więcej?

W programie wieczornych wydarzeń znalazły się także koncert muzyki filmowej i musicalowej (13.08) oraz hiszpańska zarzuela „Luisa Fernanda” Federico M. Torroby (14.08). Szlagiery ekranu, sceny i estrady zaśpiewają znakomici artyści: Milena Lange, Kaja Mianowana i Michał Janicki z towarzyszeniem Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia, kompozycje hiszpańskie wykonają zaś muzycy Filharmonii Krakowskiej.

Festiwal zostanie zwieńczony galą „Operetka nasza miłość” (17.08) z polską królową gatunku – Grażyną Brodzińską, a także Ruslaną Koval i solistami: Andrzejem Lampertem i Staniclavem Kuflyukem.

Estradą tegorocznych popołudniowych koncertów kameralnych będzie nowy krynicki Amfiteatr, gdzie będziecie mogli usłyszeć m.in. studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w „Zemście nietoperza”, laureatów konkursów wokalnych, a także koncert przebojów wiedeńskich, muzykę inspirowaną twórczością Nikifora czy kompozycje kryniczanina Adama Wrońskiego w wykonaniu Krynickiej Orkiestry Zdrojowej. W programie Festiwalu po raz pierwszy znajdą coś dla siebie także najmłodsi – „Pchła Szachrajka” Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach to propozycja na wspólne familijne popołudnie (13.08).

Spotkania artystyczne

Program muzyczny jest uzupełniony spotkaniami z artystami oraz porannym programem występów wokalno-choreograficznych. Będą one prowadzone w samo południe na krynickim deptaku przez Reginę Gowarzewskę i Jerzego Snakowskiego.

Festiwal im. Jana Kiepury jest jednym z najstarszych w Polsce i jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w regionie. 57. edycja Festiwalu im. Jana Kiepury potrwa od 10 do 17 sierpnia. W tym czasie Krynicę odwiedzi blisko tysiąc artystów, a na trzech festiwalowych scenach na uczestników czeka niemal 30 wydarzeń.

Organizatorem wydarzenia jest  Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju, a program przygotował prof. Tadeusz Pszonka – dyrektor artystyczny Festiwalu.

Skip to content