• 7 grudnia 2024 09:37

Pierwszy ogród społeczny we Wrześni

lip 24, 2024 #Senior, #seniorzy

10 lipca 2024 roku na terenie Wrześni, naszej Gminy Przyjaznej Seniorom, został otwarty pierwszy ogród społeczny, w którym znajduje się przestrzeń zarówno parkowa, jak i uprawna. Kluczowe założenia ogrodu ukrywają się pod konkursową nazwą tego miejsca – „Alejka i Rabatka”. Inicjatorem jest Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrześni.

Teren ogrodu ma około 1000 m² i mieści się na planie prostokąta o szerokości około 20 m i długości około 50 m. W części warsztatowej znajduje się taras z kostki brukowej, a w części ogrodowej zostały nasadzone krzewy owocowe, warzywa, zioła w specjalnie podwyższonych skrzyniach, które przygotowali przyjaciele z Warsztatów Terapii Zajęciowej we Wrześni. Z kolei w części przeznaczonej do spotkań stoi altana ze strefą relaksacyjną.

W jakim celu powstał ogród społeczny?

Ogród ma charakter społecznego miejsca integracji, gdzie różne inne instytucje i organizacje pozarządowe, takie jak Środowiskowy Dom Samopomocy „Arka” czy Warsztaty Terapii Zajęciowej, szkoły i przedszkola mogą uczyć się dbania o przyrodę oraz uprawę warzyw i owoców. Przede wszystkim ogród ma służyć wszelkim działaniom organizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej, a w szczególności przez Klub Seniora+ „Wrzosowisko”, którego uczestnicy włożyli ogrom pracy w jego stworzenie.

Na terenie ogrodu będą prowadzone warsztaty dotyczące ekologicznej uprawy roślin, permakultury oraz przetwarzania darów ziemi (np. woreczków zapachowych, octu czy wyrobów ekologicznych: wielorazowych płatków kosmetycznych, woreczków na warzywa). Istotnym jest też propagowanie zdrowego, nieprzetworzonego jedzenia czy świadomego konsumpcjonizmu. W okresie letnim na terenie ogrodu będą odbywać się otwarte warsztaty z rękodzieła (z uwzględnieniem recyklingu i upcyklingu), spotkania kulturalne, wizyty interesujących osób, kino letnie dla społeczności lokalnej przy udziale seniorów z KSW i letnie potańcówki.

Edukacja i odpoczynek

W ogrodzie przez cały rok będzie prowadzona szeroko rozumiana edukacja ekologiczna. To wszystko, aby zainteresowani – zwłaszcza najmłodsze pokolenie – uświadomili sobie konieczność dbania o przyrodę. Ogród jest przestrzenią do relaksu i wytchnienia dla społeczności KSW. Pozwala na krótki kontakt z naturą zgodnie z tzw. circular economy, czyli systemem regeneracyjnym, w którym zużycie surowców ogranicza się do minimum, a odpady ponownie się wykorzystuje.

Idea ogrodu społecznego jest alternatywnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, sąsiedzką integrację czy rewitalizację przestrzeni miejskiej. Uczestnictwo w porządkowaniu i utrzymaniu ogrodu społecznego sprawia także, że bardziej angażujemy się w sprawy lokalne i mamy realny wpływ na otaczające nas środowisko. To również doskonały sposób na wypoczynek oraz integrację międzypokoleniową.

Skip to content