• 18 lipca 2024 10:07

Zawały w upały. To musisz wiedzieć

lip 10, 2024 #Senior, #seniorzy
Zawały w upały. To musisz wiedzieć

Zawały w upały - to musisz wiedzieć!

Ryzyko problemów kardiologicznych gwałtownie wzrasta w okresie letnim. Na upały powinny uważać zwłaszcza osoby starsze z wieloma problemami zdrowotnymi, ponieważ zbyt wysoka temperatura znacznie obciąża układ sercowo-naczyniowy. Dotyczy to szczególnie mężczyzn po 60 roku życia.

Podczas wyjątkowo ciepłych dni nasz organizm próbuje się ochłodzić, rozszerzając naczynia krwionośne i zwiększając potliwość, co obniża ciśnienie krwi. Jak to się przekłada na zawał? Aby w takiej sytuacji ciśnienie wróciło do normy, serce musi wykonać spory wysiłek przy pompowaniu krwi. Wysokie temperatury obciążają więc jego funkcjonowanie, a w następstwie – zwiększają ryzyko wystąpienia zawału. Upalne dni przyczyniają się także do zagęszczenia krwi i tworzenia się skrzepów, a to również może doprowadzić do zawału serca.

Groźne upały

Niestety taka pogoda niejednokrotnie ma opłakane skutki. Niedawno w trakcie pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce zmarło 1301 osób z powodu „długotrwałej podróży w słońcu bez odpowiedniego schronienia”. W większości ucierpieli właśnie seniorzy, ponieważ ich mechanizmy termoregulacyjne są osłabione. Osoby starsze ponadto często nie odczuwają pragnienia w odpowiednim stopniu.

Wysoka temperatura stanowi szczególne zagrożenie dla dzieci i osób w wieku podeszłym, zwłaszcza cierpiących na liczne schorzenia, w tym na choroby kardiologiczne. Mechanizmy kompensujące w organizmie tych osób działają wolniej i są mniej skuteczne

Upały a zawał - jak się chronić?

W jaki sposób zadbać o serce w okresie wakacyjnym, w trakcie którego jesteśmy narażeni na negatywne działanie wysokich temperatur? Kiedy upały są bezlitosne, trzeba dbać o:

  • odpowiednie nawodnienie: unikaj napojów z kofeiną oraz alkoholu, które prowadzą do szybszego odwodnienia,
  • chłód w mieszkaniu: w ciągu dnia zasłoń rolety, aby pomieszczenie się nie nagrzało, a wieczorem uchyl okno,
  • zwiewne ubranie: wybieraj naturalne materiały, które lepiej odprowadzają pot i są bardziej komfortowe,
  • nakrycie głowy: nie wychodź na słońce bez czapki lub chusty.

Jeśli jest to możliwe, najlepiej unikać wychodzenia z domu w godzinach, kiedy słońce góruje na niebie i wzrasta temperatura.